SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT krytykuje rząd na europejskiej konferencji. „Łamie prawo ws. mediów publicznych”

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski oświadczył w czwartek podczas 59. Konferencji Europejskiej Platformy Organów Regulacyjnych (EPRA) w Rotterdamie, że decyzja polskiego rządu o likwidacji spółek mediów publicznych jest łamaniem prawa.

Maciej Świrski, fot. screen z TV RepublikaMaciej Świrski, fot. screen z TV Republika

Zdaniem Macieja Świrskiego decyzja o likwidacji spółek mediów publicznych uderza w wolność słowa, europejskie wartości, prawa, wolności obywatelskie, prawo do różnorodności, pluralizm mediów i praworządność.

- Polskie media publiczne od lat działają w oparciu o prawo i zgodnie z polskimi ramami prawnymi, które nie przewidują możliwości likwidacji tych podmiotów. Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego likwidująca media publiczne w Polsce, to działanie na szkodę spółek mediów publicznych, niszczenie ich pozycji rynkowej oraz niszczenie dziedzictwa kulturowego Polski - zaznaczył w swoim oświadczeniu.

CZYTAJ TEŻ: Stacje Polskiego Radia chcą dymisji szefa KRRiT. „Niszczy demokrację”

Przypomniał, że obecna koalicja rządząca wszczęła procedurę postawienia go przed Trybunałem Stanu. - Stawiane mi zarzuty nie znajdują odzwierciedlenia w stanie prawnym i faktycznym - dodał.

W opinii szefa Krajowej Rady jest to sytuacja bez precedensu w historii wolnej, demokratycznej Polski, tj. od 1989 roku, polityczna przemoc i atak na niezależny i apolityczny organ konstytucyjny - Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. "Działania te są szczególnie niepokojące w kontekście wojny na Ukrainie i globalnego rozprzestrzeniania się dezinformacji, zwłaszcza ze strony Rosji" - zaznaczył.

Spółki mediów publicznych w stanie likwidacji

19 grudnia 2023 r. Sejm podjął uchwałę "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej". Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy.

Prezydent Andrzej Duda zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Sienkiewicz 27 grudnia 2023 r. zdecydował o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Analogiczną decyzję podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

7 lutego br. KRRiT zdecydowała w uchwale, że środki z abonamentu RTV mają trafiać do depozytu sądowego. Uznała, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego ws. postawienia tych spółek w stan likwidacji. 23 maja posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT krytykuje rząd na europejskiej konferencji. „Łamie prawo ws. mediów publicznych”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mysliwiecka 3/5/7
Brawo Pan minister Świrski. Ma odwagę mówić prawdę w Europie o karkach Sienkiewicza.
odpowiedź
User
Samuel Pisdeira
Brawo Pan minister Świrski. Ma odwagę mówić prawdę w Europie o karkach Sienkiewicza.


Oj, to przecież tak nieładnie donosić na Polskę za granicą.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
W niektórych krajach szefem odpowiedników naszej KRRiT mogą zostać tylko prawnicy albo tacy są wybierani na stanowisko szefa, aby potrafili zrozumieć ustawy. Jeżeli Pan Świrski był na spotkaniu ERPA, to spotkał przedstawiciela z Austrii – prawnika - przedstawiciela z Niemiec – prawnika z dopuszczeniem do sędziowania, przedstawiciela z Dani, również prawnika. Mamy sprawdzać dalsze CV? Może wykształcenie historyczne Pana Świrskiego nie jest wystarczające.
odpowiedź