SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Restaurator z „Kuchennych rewolucji” ma przeprosić Magdę Gessler za wykorzystanie bez zgody jej wizerunku w reklamach

Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł, że właściciel restauracji Łebska Chata w Łebie ma przeprosić Magdę Gessler i wypłacić jej zadośćuczynienie za to, że w materiałach promujących lokal wykorzystał jej pochwałę wypowiedzianą w programie „Kuchenne rewolucje” w TVN.

Magda Gessler; fot. TVNArticle

W Łebskiej Chacie nagrano odcinek „Kuchennych rewolucji” jesienią 2013 roku, wyemitowano go wiosną 2014 roku. Magda Gessler pochwaliła zmiany wprowadzone w lokalu, a właściciel lokalu umieścił tę wypowiedź na banerze i w ulotkach, podkreślając, że prowadząca program poleca restaurację.

Magdalena Gessler poinformowała, że właściciel lokalu od wiosny 2014 roku używa jej nazwiska w swoich reklamach bezprawnie. Skierowała pozew o ochronę wizerunku, domagając się przeprosin i 100 tys. zł zadośćuczynienia.

Proces jesienią ub.r. ruszył w Sądzie Okręgowym w Słupsku. Właściciel i menedżer Łebskiej Chaty tłumaczyli, że Magda Gessler ustnie zgodziła się na wykorzystanie jej nazwiska w reklamach restauracji. Ponadto w swoim przewodniku gastronomicznym zamieściła zdjęcie tego lokalu z jej nazwiskiem na szyldzie. Zwrócili też uwagę, że w podobny sposób promowali się inni uczestnicy pochwaleni przez nią w „Kuchennych rewolucjach”

Natomiast Magda Gessler nie złożyła zeznań przed sądem. Natomiast w pozwie opisano, że wiosną 2015 roku ekipa realizująca „Kuchenne rewolucje” w oficjalnym piśmie zażądała od właściciela Łebskiej Chaty, żeby przestał posługiwać się nazwiskiem restauratorki w materiał promujących jego lokal. Przedsiębiorca nadal to jednak robił, co potwierdzają zdjęcia z 2017 roku.

Będą przeprosiny, niższe zadośćuczynienie

Jak poinformował we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”, Sąd Okręgowy w Słupsku w styczniu br. orzekł, że właściciel Łebskiej Chaty ma przeprosić Magdę Gessler - w formie wpisu facebookowego oraz na bannerze przed jego restauracją.

Prowadzącej „Kuchenne rewolucje” przyznano też zadośćuczynienie, ale dużo niższe niż 100 tys. zł. Jego wysokość ustalono na podstawie umowy na wykorzystanie wizerunku, którą Gessler podpisała z innym lokalem gastronomicznym.

W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że nawet jeśli Magda Gessler ustnie zgodziła się na używanie jej nazwiska przez właściciela Łebskiej Chaty, to po otrzymaniu pisma z wiosny 2015 roku przedsiębiorca powinien z tego zrezygnować. Dalsze wykorzystywanie wizerunku restauratorki naruszało Ustawę o prawie autorskim.

Magda Gessler dzięki popularności zdobytej w programach TVN od kilku lat występuje w kampaniach marketingowych. W ub.r. zaczęła promować wodę mineralną Ostromecko, a wspólnie z córką Larą wzięła udział w kampanii Formuły Perfect Box dla Firm w Play. Wcześniej reklamowała już tę sieć, a także preparat Ulgix Wzdęcia Max oraz tabletki do zmywarek Ludwik.

Natomiast w lipcu ub.r. pojawiła się w nawiązującym do „Kuchennych rewolucji” spocie nowego sezonu serialu Netflixa „Orange is the new black”.

Dołącz do dyskusji: Restaurator z „Kuchennych rewolucji” ma przeprosić Magdę Gessler za wykorzystanie bez zgody jej wizerunku w reklamach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mar
to się Mirek wreszcie doigrał
odpowiedź
User
IrekF
TVP niech wpada na drzewooo nie oglądam
odpowiedź
User
Cataleya
Chryste, poprawcie te literówki. Kto to pisał??
odpowiedź