SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Warszawscy maturzyści zatańczyli Poloneza Równości na znak solidarności z rówieśnikami LGBT+

Na tegorocznej studniówce w stołecznym I SLO Bednarska przyszli maturzyści zatańczyli poloneza w parach jednopłciowych, w geście solidarności z koleżankami i kolegami LGBT+. Autorem koncepcji akcji jest agencja 180heartbeats + Jung v Matt.

Polonez Równości w I SLO BednarskaArticle

Jak pokazują badania Kampanii Przeciw Homofobii, Fundacji Trans-Fuzja i Lambda Warszawa, aż 70 proc. nastolatków LGBT+ nękają depresja i myśli samobójcze. Szkoła zaś jest miejscem, w którym najczęściej doznają przemocy.

Na problemy mniejszości seksualnych reagują inni młodzi ludzie. 76 proc. uczniów i studentów w Polsce zauważa przemoc skierowaną przeciwko rówieśnikom LGBT+ (badania Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT+, ale boicie się zapytać, Mirosława Makuchowska, Cecylia Jakubczak, Agata Chaber).

Solidarny Polonez Równości

Na problem nie pozostały obojętne władze I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Bednarska  w Warszawie. Na tegorocznej studniówce zatańczono Poloneza Równości w parach jednopłciowych. To gest solidarności z młodzieżą LGBT+, która zwłaszcza przy takich okazjach jak studniówki doświadczają dyskryminacji.

- Rozmowa z uczniami na ten temat wynika z tradycji i wartości naszej szkoły - wyjaśnia genezę pomysłu Wanda Łuczak, dyrektorka I SLO. - Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze - dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka. Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają - dodaje Łuczak.

Akcja miała charakter dobrowolny. - Tańczymy Poloneza Równości bo kochamy i wspieramy naszych homoseksualnych przyjaciół, którzy codziennie są zmuszani do ukrywania się ze swoją miłością. Mamy już po prostu dość społeczeństwa, które akceptuje tylko tych, których wygodnie jest im akceptować - mówi w filmie jedna z uczennic I LO Bednarska.

Wsparcie komercyjne i trzeciego sektora

Akcję wsparły stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Wolontariat Równości i marka Ben&Jerry's, które wspólnie działają na rzecz równości osób LGBT+.

- W ubiegłym roku wraz z Miłość Nie Wyklucza i fundacją Wolontariat Równości zawarliśmy partnerstwo, którego celem jest zapewnienie prawa do zawarcia małżeństwa dla wszystkich do roku 2025, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej - podkreśla Kaczmarek, brand manager marki Ben&Jerry’s.

Polonez Równości został udokumentowany w filmie w reżyserii Michała Marczaka. W filmie, który wyprodukowało F25, zobaczymy  przygotowania do studniówki, poloneza i after party. Z kolei dzięki stronie polonezrowności.pl można zamenifestować swoje poparcie dla osób LGBT+.

Autorem koncepcji akcji jest agencja 180heartbeats + Jung v Matt.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Warszawscy maturzyści zatańczyli Poloneza Równości na znak solidarności z rówieśnikami LGBT+

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Droga szkoła średnia po której nawet w czasach niżu demograficznego nie każdy dostaje się na bezpłatne studia. Kiepski to wyznacznik zmian. Zjawisko żadne.
odpowiedź
User
MARKETER
zacna akcja. Gratulacje agencji pomysłu.
odpowiedź
User
Bomen
Po co komu ta akcja ? Już czytałem głupawe komentarze z pytaniami: czy było coś więcej niż tylko wspólne podrygiwanie w rytm poloneza ?
Zdecydowana mniejszość obyczajowa robi wielkie halo kompletnie niepotrzebnie.
Zwróćmy uwagę, iż była to sytuacja wykreowana przez jakąś agencję, a nie potrzeba pokazania się par homoseksualnych.
Mniej szumu, propagandy i zadęcia, a więcej autentycznej pomocy dla ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.
odpowiedź