SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MCI.EuroVentures kupuje Mobiltek, właściciela Dotpay

Należący do grupy Private Equity Managers fundusz MCI.EuroVentures przejął 100 proc. udziałów spółki Mobiltek, która jest właścicielem platformy płatności elektronicznych Dotpay. - Pozyskanie profesjonalnego partnera z doświadczeniem na rynku e-commerce da nam gwarancję dynamicznego rozwoju - zapowiada Andrzej Budzik, prezes Dotpay.

fot. Shutterstock.comArticle

Informując o przejęciu Mobiltek przez MCI.EuroVentures oba podmioty nie podały wartości transakcji, wiadomo jedynie, że w grę wchodzi zakup pełnego portfela udziałów należących dotąd do Mobiltek.

Dotpay to jeden z liderów polskiego rynku płatności elektronicznych. Posiada kilkunastoprocentowy udział w segmencie płatności „Pay-by-link”, który jest jedną z najbardziej popularnych form płatności w polskim e-commerce i odpowiada za ponad 30 proc. wszystkich płatności online. W ofercie ma również płatności za pomocą kart płatniczych oraz płatności mobilne. Mobiltek jest liderem płatności za pośrednictwem SMS-ów premium oraz direct carrier billing (DCB) świadcząc te usługi zarówno lokalnym jak i międzynarodowym klientom we współpracy z polskimi operatorami telekomunikacyjnymi.

Mobiltek to czwarta tegoroczna inwestycja w segment usług finansowych online zrealizowana przez fundusz zarządzany przez Grupę Private Equity Managers. W październiku br. fundusz MCI. TechVentures zainwestował w szwedzki iZettle (lidera rynku akceptacji płatności mobilnych w Europie i Ameryce Łacińskiej), a wcześniej w polsko - brytyjskie Azimo (operatora międzynarodowych transferów pieniężnych). W lipcu br. MCI. EuroVentures poinformował o zakupie akcji giełdowego eCard.

- Strategia inwestycyjna, którą kierowaliśmy się wcześniej w tym roku pokazała, że interesuje nas bardzo perspektywiczny obszar obsługi płatności bezgotówkowych - podkreśla Cezary Smorszczewski, prezes zarządu Private Equity Managers S.A., zarządzający też funduszem MCI. EuroVentures. -  Dotpay i Mobiltek to kolejne atrakcyjne spółki z tego segmentu, które posiadają oferty komplementarne do eCard, firmy będącej również w zarządzaniu funduszu. Inaczej niż eCard, który jest silny w segmencie obsługi płatności kartami kredytowymi, Dotpay ma rozbudowane kompetencje w zakresie przelewów internetowych, a Mobiltek w obszarze SMS premium i DCB. Współpraca tych spółek nadzorowana przez nasz fundusz pozwoli dynamicznie zwiększyć bazę klientów i zasięg oferowanych usług z korzyścią dla wszystkich firm.

O korzyściach wynikających z przejęcia mówi też w komunikacie Andrzej Budzik, prezes Dotpay. - Pozyskanie profesjonalnego partnera jakim jest fundusz MCI.EuroVentures, który rozumie potrzeby rynku e-commerce oraz ma doświadczenie w inwestowaniu w spółki z sektora FinTech da nam gwarancję dalszego dynamicznego rozwoju w Polsce i w regionie - zaznacza Andrzej Budzik.

Polski rynek e-commerce w 2014 r. wart był 27 mld zł. Na koniec tego roku jego wartość ma wynieść 31,5 mld zł, a według prognoz w roku 2019 przekroczy 50 mld zł. Firma badawcza PMR jako najpopularniejszą formę płatności w polskim internecie wskazuje płatność za pobraniem (42 proc.). Jednak ten sposób płatności traci na znaczeniu ok. 2 - 4 proc. rocznie. Na drugim miejscu znajdują się szybkie przelewy typu „Pay-by-link” (37 proc.) obsługiwane m.in. przez Dotpay.

Według zapowiedzi w czasie najbliższych 2-3. lat Dotpay zamierza mocniej wejść w segment płatności mobilnych oraz świadczyć nowe, perspektywiczne usługi płatnicze dla klientów indywidualnych. W perspektywie 3-5. lat spółka zamierza rozpocząć też ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej i rozwinąć wielokanałową dystrybucję.

Dołącz do dyskusji: MCI.EuroVentures kupuje Mobiltek, właściciela Dotpay

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl