SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Media publiczne dostaną 2 mld zł w 2022 roku

W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zapisano, że media publiczne - podobnie jak w bieżącym roku - mają dostać rekompensatę z tytułu utraconego abonamentu. Jednak wynosić ma ona 1,99 mld zł zamiast 1,95 mld - jak to to było w roku bieżącym. Nad projektem ustawy pracuje teraz Sejm.

Jacek Kurski podczas wiosennej konferencji ramówkowej TVP; fot. AKPA Article

Pod koniec września rada ministrów przyjęła budżet na 2022 rok. Projekt ten zakłada m.in., że dochody wyniosą więcej niż 480 mld zł, zaś deficyt - nieco ponad 30 mld zł. Polskie PKB ma też wzrosnąć o 4,6 proc., zaś średnioroczna inflacja wyniesie 3,3 proc. W połowie października prace nad projektem ustawy budżetowej zaczął Sejm.

W dokumencie, który trafił do Parlamentu, zapisano zwyżkę wydatków na publiczne media. W projekcie czytamy, że zobowiązuje się ministra finansów do przekazania - na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - jednostkom publicznej radiofonii i telewizji „skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień". - Wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel wyniesie 1 995 000 tys. zł, z przeznaczeniem na realizacje przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej - zapisano w projekcie.

Wyższa rekompensata

To oznacza, że rząd proponuje przyznanie publicznym mediom rekompensaty wyższej o 45 mln niż ta przyznana w roku bieżącym: w 2021 roku media dostały bowiem 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Projekt ustawy zgłoszono w listopadzie 2020 roku, w styczniu 2021 dokument przegłosował Sejm. 

W marcu br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podzieliła środki z rekompensaty abonamentowej: Telewizja Polska otrzymała skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł; Polskie Radio - 125,91 mln zł; spółki radiofonii regionalnej o wartości - 112,66 mln zł. W porównaniu do 2020 roku TVP dostała o 80 tys. zł mniej, a Polskie Radio o 6,7 mln zł więcej. Z kolei o 6,6 mln zł mniej otrzymały rozgłośnie regionalne.

Rekompensata zapisana w budżecie na 2022 r. będzie kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia, a także dla jego lokalnych rozgłośni. Wiosną 2019 roku wyniosła ona 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu 2020 roku przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł.

W opublikowanym niedawno raporcie pokontrolnym NIK zapisano, że finanse TVP w ostatnich sześciu latach opierają się „w głównej mierze” właśnie na corocznych rekompensatach z budżetu państwa: w latach 2017–2020 wyniosły one łącznie 3,7 mld zł. „Bez państwowego wsparcia spółka ponosiłaby straty, tak jak to było w latach 2015–2016, tym bardziej, że wpływy z reklamy i sponsoringu zmalały w badanym okresie o 3 proc." - informują urzędnicy NIK.

Z zestawienia, opublikowanego w październiku br. przez Ministerstwo Finansów wynika, że Telewizja Polska, przy 4,72 mld zł wpływów i 541,31 mln zł dochodów, zapłaciła 71,35 mln zł podatku dochodowego za ub. rok.  Polskie Radio oddało zaś fiskusowi ponad 2,6 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media publiczne dostaną 2 mld zł w 2022 roku

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Liczyłem na co najmniej cztery. W końcu tępota jest w modzie.
48 9
odpowiedź
User
Baa Jaga
w 2020 roku 2 miliardy na co poszło?
-na Zenka Martyniuka?
-na cyfryzację i nie uruchomione nadajniki Polskiego Radia DAB+ min na promocję
na TVP4K gdzie lepiej było oglądać ME w HD jak w 4K gdzie dźwięk był przesunięty w czasie (do obrazu) itd
41 5
odpowiedź
User
War
Zapraszam na portale ze zbiórkami, gdzie zdesperowani rodzice zbierają na operacje dla dzieci, którym państwo polskie odmawia leczenia. Jak tam "fundusz medyczny", który prezydent obiecywał w kampanii wyborczej? Podpowiem - nie istnieje.
63 4
odpowiedź