SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media publiczne dostaną 2 mld zł w 2022 roku

W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zapisano, że media publiczne - podobnie jak w bieżącym roku - mają dostać rekompensatę z tytułu utraconego abonamentu. Jednak wynosić ma ona 1,99 mld zł zamiast 1,95 mld - jak to to było w roku bieżącym. Nad projektem ustawy pracuje teraz Sejm.

Jacek Kurski podczas wiosennej konferencji ramówkowej TVP; fot. AKPAArticle

Pod koniec września rada ministrów przyjęła budżet na 2022 rok. Projekt ten zakłada m.in., że dochody wyniosą więcej niż 480 mld zł, zaś deficyt - nieco ponad 30 mld zł. Polskie PKB ma też wzrosnąć o 4,6 proc., zaś średnioroczna inflacja wyniesie 3,3 proc. W połowie października prace nad projektem ustawy budżetowej zaczął Sejm.

W dokumencie, który trafił do Parlamentu, zapisano zwyżkę wydatków na publiczne media. W projekcie czytamy, że zobowiązuje się ministra finansów do przekazania - na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - jednostkom publicznej radiofonii i telewizji „skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2022 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień". - Wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel wyniesie 1 995 000 tys. zł, z przeznaczeniem na realizacje przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej - zapisano w projekcie.

Wyższa rekompensata

To oznacza, że rząd proponuje przyznanie publicznym mediom rekompensaty wyższej o 45 mln niż ta przyznana w roku bieżącym: w 2021 roku media dostały bowiem 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Projekt ustawy zgłoszono w listopadzie 2020 roku, w styczniu 2021 dokument przegłosował Sejm. 

W marcu br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podzieliła środki z rekompensaty abonamentowej: Telewizja Polska otrzymała skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł; Polskie Radio - 125,91 mln zł; spółki radiofonii regionalnej o wartości - 112,66 mln zł. W porównaniu do 2020 roku TVP dostała o 80 tys. zł mniej, a Polskie Radio o 6,7 mln zł więcej. Z kolei o 6,6 mln zł mniej otrzymały rozgłośnie regionalne.

Rekompensata zapisana w budżecie na 2022 r. będzie kolejnym wsparciem publicznym dla TVP i Polskiego Radia, a także dla jego lokalnych rozgłośni. Wiosną 2019 roku wyniosła ona 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu 2020 roku przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł.

W opublikowanym niedawno raporcie pokontrolnym NIK zapisano, że finanse TVP w ostatnich sześciu latach opierają się „w głównej mierze” właśnie na corocznych rekompensatach z budżetu państwa: w latach 2017–2020 wyniosły one łącznie 3,7 mld zł. „Bez państwowego wsparcia spółka ponosiłaby straty, tak jak to było w latach 2015–2016, tym bardziej, że wpływy z reklamy i sponsoringu zmalały w badanym okresie o 3 proc." - informują urzędnicy NIK.

Z zestawienia, opublikowanego w październiku br. przez Ministerstwo Finansów wynika, że Telewizja Polska, przy 4,72 mld zł wpływów i 541,31 mln zł dochodów, zapłaciła 71,35 mln zł podatku dochodowego za ub. rok.  Polskie Radio oddało zaś fiskusowi ponad 2,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Media publiczne dostaną 2 mld zł w 2022 roku

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Liczyłem na co najmniej cztery. W końcu tępota jest w modzie.
odpowiedź
User
Baa Jaga
w 2020 roku 2 miliardy na co poszło?
-na Zenka Martyniuka?
-na cyfryzację i nie uruchomione nadajniki Polskiego Radia DAB+ min na promocję
na TVP4K gdzie lepiej było oglądać ME w HD jak w 4K gdzie dźwięk był przesunięty w czasie (do obrazu) itd
odpowiedź
User
War
Zapraszam na portale ze zbiórkami, gdzie zdesperowani rodzice zbierają na operacje dla dzieci, którym państwo polskie odmawia leczenia. Jak tam "fundusz medyczny", który prezydent obiecywał w kampanii wyborczej? Podpowiem - nie istnieje.
odpowiedź