SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mel C i Doda gwiazdami "Festiwalu Jedynki"

'Największe przeboje lata' - pod takim hasłem odbędzie się 4 i 5 sierpnia tegoroczny Festiwal Jedynki w sopockiej Operze Leśnej.

Piątek należy do Mel C i Perfectu

„Pierwszego dnia  konkurs krajowy. Wyłoni on polskiego wykonawcę, który dostanie możliwość zaśpiewania w konkursie międzynarodowym. Tego dnia minirecital da również była wokalistka zespołu „Spice Girls” Mel C. Atrakcją wieczoru będzie jubileusz 25-lecia grupy Perfect i ich koncert z udziałem zaproszonych gości m.in. Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Urszula, Patrycja Markowska i Kayah.” – mówi wortalowi „Wirtualnemedia.pl” Gina Komasa, dyrektor festiwalu Sopot 2006.

Spośród 131 polskich piosenek zgłoszonych w eliminacjach o „Przebój Lata”, komisja, w skład której wchodzą m.in. Urszula Dudziak, Kayah, a także Dariusz Maciborek z RMF FM, wybrała 10 wykonawców. Wśród finalistów są: Kuba Badach, Blog 27, Blue Cafe, Buton Hackers, Katarzyna Cerekwicka, PIN, Maria Sadowska, trio Big Stars (Lora Szafran, Beata Bednarz, Patrycja Gola), Why Not? i grupa Varius Manx. Varius Manx z powodu wypadku, jaki doznali jego członkowie, nie będzie mógł wystąpić w Sopocie, jednak ich piosenka pojawi się w koncercie finałowym.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: I miejsce - 30 tys. zł, II miejsce – 20 tys. zł, III miejsce – 10 tys. zł.

Piosenki konkursowe nadawane były od 15 lipca na antenie Jedynki. Widzowie, wysyłając sms, będą mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Podczas koncertu w Operze Leśnej głosy widzów, zsumowane z głosami jurorów, zadecydują o tym, kto zwycięży.

Doda, Doda i ... tylko Doda

Drugi dzień festiwalu to emocje związane z konkursem o tytuł „Przeboju Lata Jedynki.” Tym razem konkurs będzie miał charakter międzynarodowy. Wystąpią w nim wykonawcy, zgłoszeni do eliminacji przez zagraniczne firmy fonograficzne działające w Polsce. Spośród ponad 30 propozycji Komisja wybrała 10. Są to: grupa Ampop (Islandia), Anggun (Francja), Chelo (USA), Kate Ryan (Belgia), Outlandish (Dania), Christian Walz (Szwecja), Beats and Styles (Finlandia), Blondy (Rumunia), Lena (Dania), Nate James (Wielka Brytania). Polskę w konkursie międzynarodowym będzie reprezentował zwycięzca polskiego konkursu „Przeboje Lata Jedynki”. Konkurs rozstrzygną, podobnie jak dzień wcześniej, połączone głosy jurorów i widzów.

Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: I miejsce - 20 tys. dolarów, II miejsce – 15 tys., III miejsce – 10 tys.

Polską gwiazdą międzynarodowego dnia Festiwalu Jedynki w Sopocie będzie grupa KOMBII, która w tym roku obchodzi 30-lecie powstania. Festiwal zakończy występ laureatów konkursu zagranicznego oraz recital grupy Virgin. Nie zobaczymy wielkiej międzynarodowej sławy, gdyż Telewizji Polskiej nie udało się pomyślnie zakończyć rozmów z żadnym z zapraszanych artystów. Dwa tygodnie temu udziału w Festiwalu Sopot Jedynki odmówiła brytyjska grupa Duran Duran.

 - Spełniliśmy ich oczekiwania finansowe - zapewniła  Gina Komasa, dyrektor festiwalu. - Nagła odmowa, już po zakończeniu negocjacji, zaskoczyła nas. Podobno pojawiły się problemy organizacyjno-techniczne.

Negocjacje TVP z czterema innymi artystami z Europy i USA też nic nie dały. - Mieliśmy mało czasu, a nie chcieliśmy popełnić błędu - tłumaczy Komasa. - Szczególnie, że dysponujemy pieniędzmi publicznymi. W konkursie wystąpi wielu zagranicznych muzyków, więc na finał musielibyśmy zaprosić naprawdę wielką gwiazdę. Artyści, z którymi rozmawialiśmy, windowali stawki. Uznaliśmy, że nie warto płacić aż tyle.

Kammel na deskach opery

W roli prowadzących wystąpią również Robert Janowski oraz Katarzyna Pakosińska, Mikołaj Cieślak i Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju, Tomasz Kammel oraz Marek Niedźwiecki.

Kontynuacja Sopot Festival

Będzie to druga edycja sopockiego Festiwalu Jedynki. Telewizja Polska była od 1994 roku wyłącznym organizatorem sopockiego festiwalu. Przed dwoma laty TVP straciła umowę z Miastem Sopot na rzecz koncernu ITI, właściciela stacji TVN, który począwszy od września 2005 roku, przez pięć kolejnych lat, produkuje Sopot Festival.

Jak wyjaśniła dyrektor festiwalu, Gina Komasa, TVP1 zdecydowała się - mimo konkurencji - zorganizować kolejną edycję imprezy, gdyż takie są oczekiwania widzów. "Ubiegłoroczny festiwal uświadomił nam, że widzowie oczekują od TVP1 znakomitej rozrywki, co potwierdziły wyniki oglądalności. Dlatego też w tym wszystkim upatrujemy rodzaj naszej misyjności - jesteśmy gwarantem wysokiej jakości rozrywki na tym festiwalu" - tłumaczyła Komasa.

Relacje też w internecie

Koncerty festiwalowe będzie transmitowała TVP1, w piątek 4 sierpnia od godz. 20.20 i sobotę 5 sierpnia od godz. 20.15.Transmisjom towarzyszyć będą spotkania w studiu festiwalowym w Operze Leśnej.

Podobnie jak przed rokiem, Festiwal będzie można oglądać w serwisie telewizji interaktywnej iTVP. Na całym świecie każdy, kto posiada stały dostęp do szerokopasmowego Internetu, będzie mógł zobaczyć relacje na żywo z Festiwalu. 4 i 5 sierpnia iTVP przeprowadzi transmisje, które oglądać będzie można na interaktywnej antenie iTVP w specjalnie stworzonym serwisie www.itvp.pl/sopot2006 Po Festiwalu relacje zostaną zarchiwizowane i umieszczone w serwisie – można będzie do nich wrócić już po zakończeniu Festiwalu.

Obecnie w iTVP dostępne są materiały video na żądanie z zeszłorocznego Festiwalu, m. in. koncerty: „Przeżyj to sam, czyli przeboje z przebojami”, „Przeboje Lata Jedynki”.

TVP przegrała z TVN

Jak komentuje "GW" rozpoczęta rok temu walka "na Sopoty" między TVP i TVN trwa. Organizowany przez TVN Sopot Festival (odbędzie się za miesiąc) -  kusi Eltonem Johnem.
W ubiegłym roku w festiwalowej potyczce między TVN i TVP mieliśmy mniej więcej remis. W tym sezonie telewizja publiczna przegrała już w blokach startowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mel C i Doda gwiazdami "Festiwalu Jedynki"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl