SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta rusza w Polsce z platformą edukacyjną „Get Digital" dla nauczycieli, uczniów i rodziców

Meta uruchamia polską wersję platformy „Get Digital" - programu edukacji cyfrowej dla rodziców, nauczycieli i nastolatków. Lekcje i pozostałe zasoby oparte są na materiałach stworzonych przez Uniwersytet Harvarda i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

Meta pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz UNICEF Polska uruchamia polską edycję programu „Get Digital", której celem jest zapewnienie polskim szkołom i rodzinom narzędzi potrzebnych do przekazania wiedzy o prawidłowym funkcjonowaniu w internecie.

Uczniowie dowiedzą się z platformy np. jak skutecznie szukać informacji w internecie, z czym wiąże się korzystanie z niezabezpieczonego Wi-Fi oraz jak tworzyć silne hasła dostępu.

Materiały zostały zaprojektowane tak, aby mogły być wykorzystywane przez wychowawców i rodziny zarówno w klasie, jak i w domu. To szczególnie ważne w czasie pandemii, która sprawiła, że większość szkół wprowadziła zdalne nauczanie, a młodzi ludzie spędzają więcej czasu w internecie.

- Pandemia spowodowała, że nasze życie bardziej niż kiedykolwiek przeniosło się do świata cyfrowego. Dlatego konieczne jest, abyśmy wyposażyli najmłodszych użytkowników sieci w wiedzę i umiejętności pozwalające na jak najlepsze wykorzystanie technologii cyfrowych. Młodzi ludzie powinni nauczyć się rozpoznawać zagrożenia, jakie mogą napotkać w sieci, i ich unikać. Współpracowaliśmy z czołowymi ekspertami i organizacjami na całym świecie, aby opracować materiały edukacyjne, które będą też dobrą zabawą dla uczniów. Mam wielką nadzieję, że program będzie miał realny wpływ na bezpieczeństwo i jakość czasu spędzanego przez młodzież w sieci. - Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej w Meta.

Oferta „Get Digital"

Na platformie „Get Digital" można znaleźć gotowe lekcje i materiały, stworzone na podstawie badań naukowych. Mają one na celu pomóc młodzieży rozwijać umiejętności niezbędne każdemu pełnoprawnemu i odpowiedzialnemu uczestnikowi cyfrowego świata.

Zasoby pogrupowane są w 5 kategorii: Cyfrowe podstawy, Dobre samopoczucie w Internecie, Zaangażowanie w Internecie, Cyfrowe możliwości, Cyfrowe szanse. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. wskazówki jak skutecznie szukać informacji w internecie, z czym wiąże się korzystanie z niezabezpieczonego Wi-Fi oraz jak tworzyć silne hasła dostępu.

Każda kategoria zawiera gotowe konspekty zajęć, z których nauczyciele mogą skorzystać podczas prowadzenia lekcji z uczniami. Rodzice znajdą tam przydatne informacje, ułatwiające rozpoczęcie rozmowy ze swoimi dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci. Dowiedzą się również, jakim językiem powinni się posługiwać, aby jak najlepiej przekazać tę wiedzę. Nastolatki natomiast mogą skorzystać z ciekawych ćwiczeń, które pomogą im poruszać się po sieci oraz pokażą jak budować społeczności online.

Wsparcie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Uruchomienie polskiej wersji platformy wspiera również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

- Problem dezinformacji i fake newsów jest niezwykle nasilony w przestrzeni publicznej. W związku z tym instytucje europejskie, organy państwowe, organizacje pozarządowe i media na całym świecie dostrzegają znaczenie umiejętności krytycznej oceny informacji i odbioru mediów. Do koordynacji działań państwa polskiego w obszarze edukacji medialnej została upoważniona Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W naszej ocenie polska wersja platformy Get Digital to ważny wkład w kształtowanie świadomego użytkownika mediów. To również przykład świetnej współpracy pomiędzy dostawcą globalnej platformy udostępniania plików, jaką jest Facebook, instytucjami publicznymi i organizacją pozarządową na rzecz podnoszenia kompetencji medialnych - powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Konspekty lekcji dla nauczycieli tały stworzone przez zespół Youth and Media z Berkman Klein Center for Internet & Society na Uniwersytecie Harvarda, który udostępnił je na całym świecie na licencji Creative Commons, oraz przez zespół Greater Good Science Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i organizacji Teaching Tolerance. Inni partnerzy merytoryczni to: Yale Center for Emotional Intelligence, Net Family News, Micro:bit Educational Foundation oraz Beyond Differences.

Dołącz do dyskusji: Meta rusza w Polsce z platformą edukacyjną „Get Digital" dla nauczycieli, uczniów i rodziców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl