SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michael Grade nowym szefem Ofcomu za 142,5 tys. funtów rocznie. Nominacja budzi wątpliwości

Michael Grade, członek Izby Lordów i były menedżer mediów telewizyjnych został powołany na nowego przewodniczącego Ofcomu, brytyjskiego regulatora sektora mediów i internetu. Nominacja budzi wiele wątpliwości dotyczących głównie tego, że Grade oficjalnie przyznaje się do nieznajomości obszaru mediów społecznościowych i cyberbezpieczeństwa.

Ofcom to w przybliżeniu brytyjski odpowiednik polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na rynku w Wielkiej Brytanii nadzoruje funkcjonowanie firm telekomunikacyjnych i medialnych, w tym m.in. BBC.

Od 2015 r. pracami Ofcomu kierowała Sharon White, ekonomistka z wykształcenia, która wcześniej była m.in. konsultantką w Banku Światowym, doradczynią w rządzie Tony Blaira oraz menedżerką w firmie Treasury.  

Czytaj także: RT sieje dezinformację w Wielkiej Brytanii? Minister kultury chce dochodzenia w sprawie

Jednak w czerwcu 2019 r. zapowiedziano, że Sharon White zrezygnuje z funkcji dyrektora Ofcomu i zostanie szefową brytyjskiej sieci handlowej John Lewis. Jesienią 2019 r. poinformowano, że specjalny panel selekcyjny brytyjskich organów regulacyjnych wybrał na stanowisko nowego dyrektora wykonawczego Ofcomu Melanie Dawes.

Lord szefem Ofcomu

Dziennik „The Guardian” poinformował o kolejnych zmianach w strukturach kierowniczych Ofcomu. Michael Grade został zatwierdzony jako przewodniczący tej instytucji.

Michael Grade ma 79 lat. Obecnie jest konserwatywnym członkiem brytyjskiej Izby Lordów. W przeszłości był m.in. szefem BBC1, kierował także Channel 4 i ITV. Będzie sprawował swoją funkcję przez cztery lata, począwszy od 1 maja br., za 142,5 tys. funtów rocznie.

Kandydatura Grade’a została zaakceptowana przez brytyjskie władze pomimo wielu wątpliwości. Pochodzą one m.in. od tamtejszego Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS).

- Jego wyraźny brak doświadczenia w rozmowach o mediach społecznościowych i bezpieczeństwie online budzi nasze obawy - stwierdziła komisja w raporcie. W dokumencie dodano, że trudno byłoby znaleźć kandydata z bogatym doświadczeniem w zakresie wszystkich kompetencji Ofcomu, i wyrażono nadzieję, że Grade, który ma za sobą długą karierę jako dyrektor wykonawczy stacji radiowych i telewizyjnych, otrzyma doradztwo w zakresie technologicznych aspektów swojej funkcji.

Pomimo obaw dotyczących dostrzegalnych luk w wiedzy Grade'a, konserwatywny przewodniczący komisji, Julian Knight stwierdził, że kandydat zrobił wrażenie podczas przesłuchania. Knight wyraził przekonanie, że Grade wniesie bogate doświadczenie w dziedzinie telewizji, pełniąc funkcje kierownicze w BBC, ITV i Channel 4.

W raporcie DCMS wyrażono również obawy co do zaangażowania na rzecz różnorodności, stwierdzając, że na dziewięcioosobowej liście kandydatów na szefa Ofcomu znalazły się tylko trzy kobiety, jeden kandydat identyfikujący się z mniejszościami etnicznymi, oraz jeden kandydat z orzeczoną niepełnosprawnością.

Czytaj także: Ofcom: 16 procent brytyjskich przedszkolaków korzysta z TikToka. Zagrożenie dla prawidłowego rozwoju

- Będą ogromne oczekiwania, że Ofcom z dnia na dzień zmniejszy lub nawet wyeliminuje szkody w internecie w wyniku wprowadzenia ustawy o bezpieczeństwie w sieci - zaznaczył Grade w komunikacie. - Dopóki ustawa nie stanie się obowiązującym prawem, trudno jest ocenić to ryzyko lub oczekiwania dotyczące zdolności Ofcomu do powstrzymania dużych platform internetowych przed szkodliwymi zjawiskami w tej przestrzeni.

Dołącz do dyskusji: Michael Grade nowym szefem Ofcomu za 142,5 tys. funtów rocznie. Nominacja budzi wątpliwości

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dsa
ktoś na tym stanowisku nie musi się orientować w bieżącce z branży. Etyka i nos do doradców kluczowa.
Nawet gorzejby było gdyby stnowisko – no jednak – decyzyjne, przejmował impusywny newroomowiec.
odpowiedź