SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Brański przejmuje Stomil Olsztyn, zawarł umowę z władzami miasta

Współwłaściciel Wirtualnej Polski Michał Brański podpisał z władzami gminy Olsztyn porozumienie dotyczące kupna akcji klubu piłkarskiego Stomil Olsztyn. Umowę musi jeszcze zaakceptować rada tego miasta.

Michał BrańskiArticle

- Dokument pozwoli na sprzedaż akcji spółki będących w posiadaniu gminy Olsztyn spółce należącej do Pana Michała Brańskiego. Porozumienie dookreśliło warunki przystąpienia nowego inwestora do spółki oraz dalsze zaangażowanie Gminy w rozwój klubu - poinformowano w komunikacie urzędu miasta Olsztyn.

Nie podano dalszych szczegółów umowy. Zaznaczono natomiast, że muszą ją jeszcze zaakceptować radni miejscy, będą o tym dyskutowali w najbliższy poniedziałek.

Brański pożyczył Stomilowi 600 tys. zł, miasto wykłada 4 mln zł

Rozmowy z Michałem Brańskim o przejęciu przez niego klubu były prowadzone przez kilka miesięcy. Na przełomie lutego i marca br. biznesmen udzielił Stomilowi pożyczek w wysokości 600 tys. zł.

Natomiast pod koniec kwietnia na spotkaniu z olsztyńskimi radnymi przedstawił założenia dotyczące kupna Stomilu. Według relacji radnych zapowiedział, że na początek chce przejąć 85 proc. akcji klubu, a potem sprzedaż część innym inwestorom, zachowując 50 proc. kapitału. Warunkiem ma być wcześniejsza spłata przez klub zadłużenia powstałego do końca lutego br., a także przekazanie mu z budżetu miasta po 2 mln zł w br. i przez dwa kolejne lata.

Radni w głosowaniu poparli dokapitalizowanie klubu kwotą 4 mln zł. - Czekamy teraz na podpisanie umów. Inwestor mówił, że awans do Ekstraklasy to kwestia czasu. Przed nami jeszcze kilka przedsięwzięć. Musimy dobudować dodatkową trybunę, aby pomieścić dodatkowe 2,5 tys. osób, ale wszystko idzie w dobrym kierunku - wyliczył po głosowaniu Łukasz Łukaszewski, rady z klubu Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Brański podziękował na Twitterze władzom Olsztyna i Stomilu za zaufanie. - Nie udałoby się bez przychylności tysięcy i wsparcia setek osób, począwszy od kibiców, pracowników klubu, walecznej kadry i sztabu trenerskiego, OSiR-u, jak i rady miasta oraz zespołu prezydenta Grzymowicza - stwierdził.

Stomil z długami i stratą, utrzymał się w I lidze

W ostatnich latach Stomil Olsztyn przeżywał spore kłopoty finansowe - według sprawozdania w KRS w 2017 roku miał 2,27 mln zł wpływów sprzedażowych i 1,56 mln zł straty netto, a w 2016 roku - 2,47 mln zł wpływów i 862,7 tys. zł straty netto.

W drugiej połowie lutego Maciej Radkiewicz, uzasadniając rezygnację ze stanowiska prezesa, z której szybko się wycofał, poinformował, że Stomil ma ok. 4 mln zł zadłużenia, co bardzo utrudniało rozmowy z potencjalnymi sponsorami. - Sponsorzy warunkowali wejście w Klub spłatą zadłużeń! Sytuacji nie ułatwiał przestarzały stadion z 1978 r. Wiem, że zbudowałbym stabilny budżet, gdyby tylko udało się ten problem właścicielowi rozwiązać. Wielokrotnie rozmawiałem w tej sprawie z władzami miasta, jednak zawsze słyszałem, że pieniędzy na spłatę powstałych przed moim przyjściem zobowiązań w miejskiej kasie nie ma - opisał.

Stomil Olsztyn występuje obecnie w Fortunie I Lidze (to w praktyce drugi poziom rozgrywkowy, po Lotto Ekstraklasie). W minionym sezonie bronił się przed spadkiem do II ligi, ostatecznie zajął 11. miejsce, pięć pozycji nad strefą spadkową. W 34 meczach zanotował 11 zwycięstw, 10 remisów i 13 porażek oraz bilans 38 goli strzelonych i 43 stracone.

W I lidze klub występuje od sezonu 2012/2013, wcześniej przez 10 lat grał na niższych szczeblach rozgrywkowych, natomiast w latach 1994-2002 był w Ekstraklasie. Jego największe sukcesy to szóste miejsce w Ekstraklasie w sezonie 1995/96 oraz dwukrotny awans do ćwierćfinału Pucharu Polski (w sezonach 1998/99 i 2000/01).

Brański ma 13 proc. akcji Wirtualnej Polski

Michał Brański od ponad 20 lat jest związany z branżą internetową. W drugiej połowie lat 90. wspólnie z Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założyli o2.pl, który początkowo obejmował pocztę elektroniczną Tlen.pl i serwis informacyjny, a w kolejnych latach rozszerzył się o wiele serwisów tematycznych (m.in. Pudelek.pl, Kafeteria.pl, Biztok.pl).

Pięć lat temu Grupa o2 wspólnie z funduszem Innova Capital za 385 mln zł kupiła Wirtualną Polskę, która już pod rządami Świderskiego, Brańskiego i Sieroty przeprowadziła szereg przejęć mniejszych serwisów i wydawców, głównie z branży e-commerce. Wiosną 2015 roku WP zadebiutowała na warszawskim rynku giełdowym, a w grudniu 2016 roku trójka menedżerów odkupiła znaczące pakiety jej akcji od Innova Capital i MCI.

Obecnie do Świderskiego, Brańskiego i Sieroty należy po 3,78 mln akcji Wirtualnej Polski, które stanowią po 13,04 proc. jej kapitału i dają po 18,74 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Każdy z tych pakietów jest wyceniany na 219 mln zł (przy kursie spółki wynoszącym 58 zł).

W ub.r. Wirtualna Polska zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 21,8 proc. do 567,32 mln zł oraz 76 mln zł zysku netto (wobec 40,03 mln zł rok wcześniej). W ostatnim kwartale Telewizja WP pierwszy raz osiągnęła zysk EBITDA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Michał Brański przejmuje Stomil Olsztyn, zawarł umowę z władzami miasta

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan Stanisławski
Michał Brański szanuję to. Gratulacje!
odpowiedź
User
Tomasz Kub
Michał brawo za decyzję. Klub z taką historią zasługuje na ekstraklasę, co wierze, ze wkrotce nastapi :) powodzenia
odpowiedź
User
pytanie brzmi
pytanie who gives a flying f*ck
odpowiedź