SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Młody Piłsudski” nowym serialem TVP1. Premiera 11 listopada

Telewizja Polska pracuje nad nowym cotygodniowym serialem historycznym o roboczym tytule „Młody Piłsudski”. Pilot produkcji zostanie pokazany 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Regularna emisja została zaplanowana na 2019 rok - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Józef Piłsudski w 1899 roku. fot. WikimediaArticle

O tym, że Telewizja Polska przygotowuje historyczny serial „Młody Piłsudski”, portal Wirtualnemedia.pl informował w marcu br. Akcja „Młodego Piłsudskiego” rozpocznie się w 1887 roku, kiedy Piłsudski zostaje aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Bohater ma wówczas 19 lat.

Premiera serialu „Młody Piłsudski” 11 listopada w TVP1

Z naszych ustaleń wynika, że pilot produkcji zostanie pokazany w telewizyjnej Jedynce 11 listopada 2018 roku, a więc dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze nie jest znane ostateczne pasmo emisji produkcji, ale najprawdopodobniej premiera odbędzie się we wczesnych godzinach wieczornych - pomiędzy emisją „Teleexpressu” (17.00), a „Wiadomości” (19.30).

Pilot produkcji będzie odcinkiem specjalnym - połączeniem 1 i 2 odcinka serialu, ale zaprezentowane sceny nie będą zupełną kopią tych odcinków.

Portal Wirtualnemedia.pl jako pierwszy prezentuje streszczenie odcinka specjalnego będącego pilotem produkcji:

- Udany zamach na cara Aleksandra II zmienia życie mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, w tym Ziuka - Józefa Piłsudskiego. W pierwszym odcinku serii poznajemy głównego bohatera jako gimnazjalistę. Młodzieńca inteligentnego, pomysłowego, przekornego, nie poddającego się pokornie carskiej władzy. Śledzimy bliską relację Ziuka z ciotką Stefką, pełniącą rolę duchowego opiekuna młodego Piłsudskiego. Widzimy umacniający się wpływ opiekuńczej ciotki na postawę życiową i patriotyczną chłopca. W odcinku Ziukowi towarzyszy starszy brat Bronek. Rozważniejszy, poważniejszy, z większą odpowiedzialnością podchodzący do codziennych problemów nawiedzonej przez carską Rosję ojczyzny. Kiedy Ziuk, zgrabnym psikusem, skierowanym przeciw pułkownikowi armii carskiej, unika obecności podczas mszy żałobnej ku pamięci Cara Aleksandra II, Bronek w cerkwi pokornie i bez satysfakcji, zbiera wygraną w zakładzie o brak obecności Ziuka na nabożeństwie. Wyraźnie rysuje się różnica w charakterach braci. Kilka lat później bracia są już studentami. Rodzinny dom ojca Piłsudskich podupada. Chłopcy wdają się w działalność spiskową, choć Ziuk wyłącznie przez przypadek. Obaj zostają oskarżeni o udział w planowaniu zamachu na następcę zabitego cara. Ziuk zostaje skazany na 5 lat zesłania na Syberię. Kolejne sceny to epicka podróż Ziuka przez Rosję na miejsce zesłania na Syberii. W części tej pojawia się postać Dżamila. Tajemniczy muzułmanin wchodzi w ciepłą relację z Ziukiem i w rezultacie zaprzyjaźnia się z nim. Broni go podczas ciężkiej podróży przed współwięźniami. Podczas próby ucieczki z więzienia etapowego w drodze do Irkucka dochodzi do walki Dżamila z innymi skazańcami - Mandżurami. Dżamil ginie z rąk Fenga, przywódcy bandy Mandżurów . Ziuk, w sposób naturalny ujawnia cechy przywódcze i zyskuje wiernych kompanów w potyczce z Mandżurami - czytamy w opisie.

Z naszych informacji wynika, że Józefa Piłsudskiego w serialu zagra Grzegorz Otrębski. Obok niego w produkcji wystąpią m.in.: Marek Kalita (ojciec), Urszula Grabowska (matka), Ewa Wencel (ciotka Stefa), Sebastian Cybulski (brat Bronisław), Jan Englert (Car Aleksander II). Ci aktorzy na pewno wystąpią w pilocie produkcji, do pozostałych odcinków obsada jeszcze nie jest ostatecznie potwierdzona.

Scenariusz napisali Jarosław Sokół z Ewą Wencel, a reżyserem jest Jarosław Marszewski.

Za zdjęcia odpowiadają: Michał Sobociński i Wojciech Suleżycki, kostiumy - Małgorzata Gwiazdecka, scenografię - Joanna Białousz, a montaż - Marcin „Kot” Bastkowski.

Prace na planie do pilota serialu ruszyły latem i niebawem mają się zakończyć. Są one realizowane w Przemyślu. Jesienią mają wystartować zdjęcia do kolejnych odcinków produkcji.

13 odcinków serialu „Młody Piłsudski” w 2019 roku

Regularna emisja trzynastu godzinnych odcinków została zaplanowana na 2019 rok. W chwili obecnej jeszcze nadawca jeszcze nie zdecydował do jakiej ramówki serial trafi (np. wiosennej czy jesiennej).

Telewizja Polska realizuje „Młodego Piłsudskiego” w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Jak się dowiedzieliśmy, Telewizja Polska w przyszłości nie wyklucza kontynuacji tego projektu. Wówczas pokazany zostałby dalszy etap życia Józefa Piłsudskiego, który zmarł w 1935 roku.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2017 roku wyniósł 9,59 proc.

Dołącz do dyskusji: „Młody Piłsudski” nowym serialem TVP1. Premiera 11 listopada

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Al
Coś czuje, że wyjdą nudy na miarę produkcji "Drogi wolności".
odpowiedź
User
Q
Wreszcie pokazują historię Polski
odpowiedź
User
Marek
Czekam na serial Młody Kaczynski, który zacznie sie scena jak Kaczynski przegania Turków spod Wiednia a kończy scena gdy sam rozbija pierwszy fragment muru berlinskiego pod ostrzalem NRDowskich żołnierzy.
odpowiedź