SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP ma problem z LOT

MSP: Oferta publiczna PLL Lot może przesunąć się na 2008 r. przez zmianę prezesa.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) obawia się że oferta publiczna Polskich Linii Lotniczych Lot może nie odbyć się w tym roku, jak wcześniej planowano, z powodu konieczności zmiany nowo powołanego prezesa przewoźnika, wynika z czwartkowych wypowiedzi wiceministra skarbu Pawła Szałamachy.

"Bardzo bym się cieszył [gdyby Lot zadebiutował w tym roku - przyp. ISB], ale obawiam się, że może to być niemożliwe do osiągnięcia" - powiedział Szałamacha dziennikarzom w Sejmie.

Wyjaśnił, że konieczność zmiany prezesa może opóźnić proces upublicznienia spółki o miesiąc - półtora.

"Dla nas jest to nie do zaakceptowania, że został wybrany wbrew woli większościowego akcjonariusza. Sądzę, że mandat prezesa wygaśnie szybciej, niż się tego spodziewa" - powiedział wiceminister.

Z jego słów wynika, że walne zgromadzenie, którego konsekwencją ma być zmiana na stanowisku prezesa, odbędzie się w ciągu 5-6 tygodni.

Wcześniej w tym tygodniu rada nadzorcza PLL Lot zakończyła postępowanie konkursowe i wybrała na stanowisko prezesa spółki Marka Mazura.

MSP nie zgodziło się z decyzją RN PLL Lot. PO jej ogłoszeniu resort podał w komunikacie, ze "zaistniała sytuacja może oznaczać konieczność powtórzenia procedury konkursowej" i podkreślił, że rozważa zwołanie walnego zgromadzenia spółki z porządkiem obrad obejmującym odwołanie prezesa PLL LOT.

MSP podkreśliło, ze RN przewoźnika wybrała na prezesa osobę, która nie znalazła się wcześniej na trzyosobowej "krótkiej liście" kandydatów".

Obecnie Skarb Państwa ma 67,96% akcji Lotu, syndyk - 25,10%, a akcje pracownicze stanowią 6,94% kapitału i ogólnej liczby głosów.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) informowało ostatnio, że prowadzi rozmowy na temat odkupienia 25,1% akcji Lotu z syndykiem masy upadłościowej Swissair, a jeśli nie osiągnie porozumienia, przygotuje w trybie pilnym nowelizację ustawy o PLL Lot, której celem będzie zwiększenie wpływu MSP na zarząd Lotu. MSP jako argument dla przeprowadzenia tych zmian wymieniało m.in. przedłużający proces wyboru prezesa PLL Lot.

Skarb Państwa posiada ok. 68% akcji w kapitale spółki, a jedynie czterech przedstawicieli w radzie nadzorczej. Ponadto w radzie reprezentowani są pracownicy - 3 miejsca oraz syndyk SairLines BV - 3 miejsca.

PLL Lot mają trafić na warszawską giełdę oferując akcje z podwyższenia kapitału o ok. 30%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP ma problem z LOT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl