SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najdroższe lokalizacje handlowe świata: na czele Causeway Bay w Hongkongu, w Polsce to Nowy Świat

Causeway Bay w Hongkongu jest najdroższą ulicą handlową na świecie – wynika z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield. Drugie miejsce zajęła Fifth Avenue w Nowym Yorku. W Europie najwyższe czynsze za powierzchnię handlową płacą najemcy na Polach Elizejskich w Paryżu. Na najdroższej ulicy w Polsce – warszawskim Nowym Świecie – czynsz jest 25 razy niższy niż na Causeway Bay.

Na najdroższej ulicy świata metr kwadratowy kosztuje blisko 25 tys. euro rocznie. O korzystną lokalizację walczą tam nie tylko firmy sprzedające towary z najwyższej półki. Inaczej jest na Fifth Avenue, gdzie w tym roku otwierały swoje sklepy najdroższe marki, takie jak Ralph Lauren, Cartier czy Valentino. Tu najemcy płacą nieco ponad 20 tys. euro rocznie. Na paryskich Polach Elizejskich czynsz wynosi ponad 13 tys. euro.

 – W przeliczeniu na złote, są to astronomiczne sumy, sięgające 100 tys. złotych za metr kwadratowy – mówi Tomasz Górski, starszy negocjator w dziale powierzchni handlowych Cushman & Wakefield. – Tegoroczna edycja naszego raportu pokazuje tendencję wzrostową lub stabilizację na rynkach najdroższych światowych lokalizacji handlowych. Najciekawszą informacją, jeśli chodzi o rynki europejskie, jest wzrost czynszów na Polach Elizejskich w Paryżu, które wzrosły o ok. 40 proc. rok do roku – dodaje.

W Polsce najwyższy jest czynsz na warszawskim Nowym Świecie – wynosi 996 euro rocznie za metr kwadratowy. Ulica zajęła 45. pozycję w światowym zestawieniu Cushman & Wakefield.

W osobnym rankingu najbardziej kosztownych lokalizacji w Polsce drugie miejsce po Nowym Świecie zajęła krakowska ulica Floriańska, gdzie maksymalny czynsz wynosi 936 euro za metr kwadratowy rocznie, a trzecie – Chmielna w Warszawie z czynszem 828 euro za metr kwadratowy rocznie.

 – Widzimy, że Warszawa dominuje – zauważa Górski. – Uwagę zwraca awans ul. 3 Maja w Katowicach. Wynika on z otwarcia nowego dworca kolejowego w centrum Katowic i rewitalizacji tamtej części miasta.

Wynajem nieruchomości w najdroższej polskiej lokalizacji jest 25 razy tańszy niż na Causeway Bay. Znajduje się także poniżej średniej dla Europy i dla Europy Środkowo-Wschodniej. Eksperci podkreślają, że w Polsce czynsze zaczęły spadać.

 – Nie są to oczywiście duże spadki, a w niektórych miejscach można raczej mówić o korektach – twierdzi Górski. – Daleko nam jeszcze do krajów Europy Zachodniej, ale często nawet do państw Europy Środkowo-Wschodniej, np. do czeskiej Pragi czy Budapesztu. Nadal jednak wyprzedzamy takie miasta jak Bukareszt czy Sofia – dodaje.

Raport Cushman & Wakefield przygotowywany jest od 25 lat. Firma porównuje czynsze w 334 głównych lokalizacjach handlowych w 64 państwach. Pod uwagę brane są najwyższe możliwe do uzyskania stawki za wynajem, a nie wartość średnia. Najnowsza edycja raportu zostanie po raz pierwszy zaprezentowana podczas targów MAPIC w Cannes, będących jednym z głównych wydarzeń dla branży nieruchomości handlowych.

Dołącz do dyskusji: Najdroższe lokalizacje handlowe świata: na czele Causeway Bay w Hongkongu, w Polsce to Nowy Świat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl