SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Vectra i UPC z najbardziej opłacalnymi ofertami internetu światłowodowego

Choć na początku działalności w Polsce sieci kablowe skupiały się na sprzedaży pakietów telewizyjnych, to w ostatnim czasie internet  staje się ich najważniejszą usługą. Spośród dużych operatorów telekomunikacyjnych Vectra i UPC oferują najtaniej szybkie i nielimitowane łącza. Nie wszyscy są jednak w zasięgu światłowodów tych firm.

Router sieci kablowej Vectra (fot. Vectra)Router sieci kablowej Vectra (fot. Vectra)

Z raportu Leichtman Research Group wynika, że najwięksi operatorzy płatnej telewizji w Stanach Zjednoczonych stracili w 2022 roku 5,88 mln abonentów. Powodem jest nie tylko inflacja, ale także alternatywa dla sieci kablowych i platform cyfrowych w postaci serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO Max. Nie trzeba wiązać się z nimi wielomiesięczną umową.

Jeśli w danym okresie oferta danej platformy będzie słaba, można zawiesić subskrypcję i wykupić inny serwis. W Polsce pewne symptomy trendu zza oceanu już widać, ale o exodusie klientów od tradycyjnych operatorów, na razie nie może być mowy.

Vectra o grosz tańsza od UPC/Play

Aby korzystać z serwisów streamingowych i nie stresować się limitem danych, najlepiej skorzystać z oferty internetu światłowodowego. Nie w każdej lokalizacji jest to możliwe. W najlepszej sytuacji są osoby, które mieszkają w budynkach z takimi łączami Vectry lub UPC. W przypadku pierwszego operatora nielimitowany internet do 600 Mb/s kosztuje 49,99 zł, 74,99 zł trzeba natomiast zapłacić za prędkość do 900 Mb/s (umowa na 12 miesięcy).

Biuro prasowe Vectry zauważa, że w cenie każdego pakietu internetu stacjonarnego, klienci mogą otrzymać modem z dwuzakresowym Wi-Fi. Dla pakietu droższych pakietów to dodatkowo urządzenie obsługujące standardy Wi-Fi 6 oraz EasyMesh.

W konkurencyjnym UPC i sieci Play światłowód o prędkości do 600 Mb/s (umowa na rok) kosztuje 50 zł miesięcznie, czyli o grosz więcej. Za szybsze łącze, o prędkości do 1 Gb/s zapłacimy natomiast 80 zł. Klienci Play wykupujący u tego operatora abonament internetowy mogą liczyć na 10 zł zniżki. 

W miastach nie brakuje bloków, które są zarówno w zasięgu Vectry, jak i UPC. Jeśli ktoś mieszka w miejscu, gdzie nie ma żadnego z tych operatorów, ani lokalnej kablówki ze światłowodem, to powinien sprawdzić swoją lokalizację na stronach innych operatorów.

Często musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami, a w przypadku domów jednorodzinnych, niekiedy z dodatkowymi opłatami.

Pakiety symetryczne

Światłowód od Orange do 300 Mb/s kosztuje 59,99 zł miesięcznie, do 600 Mb/s 69,99 zł, a do 1 GB/s już 79,99 zł w przypadku umowy na dwa lata. Choć firma jest droższa od sieci kablowych, to nie kryje, że stawia na oferty łączone z telewizją i telefonią komórkową.

- Oferta pakietowa jest zdecydowanie najkorzystniejsza. Razem usługi kosztują mniej, niż gdyby je kupować osobno. Wystarczy przejrzeć rachunki domowe i sprawdzić, ile płacimy za internet, telewizję i abonamenty komórkowe dla całej rodziny, często u różnych dostawców. Korzystając z usług u jednego dostawcy zyskujemy nie tylko finansowo - możemy wszystkie sprawy załatwiać w jednym miejscu, dostajemy jedną fakturę i wystarczy zrobić jeden przelew – przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

W przypadku 24-miesięcznej umowy z Plusem najtańszy wariant światłowodu to koszt 49 zł, usługę o prędkości do 600 Mb/s wyceniono na 59 zł, a do 1 Gb/S na 69 zł. W Netii obecnie trwa promocja, w której przez pierwsze trzy miesiące dwuletniej umowy nie trzeba nic płacić.

Od czwartego miesiąca stawki za takie same prędkości wynoszą odpowiednio 50 zł, 60 zł i 70 zł. W T-Mobile to z kolei 60 zł, 70 zł i 90 zł (do 900 Mb/s). Cena wzrasta jednak w przypadku domów jednorodzinnych do 80, 90 i 110 zł. W sieci kablowej Inea, która świadczy usługi w 8 województwach to 60,90 zł (do 300 Mb/s), 80,90 zł (do 1 Gb/s, ceny dla Poznania).

- Od blisko 30 lat stawiamy na najwyższą jakość, dlatego wszystkie pakiety prędkości Internetu oferowane przez Inea są pakietami symetrycznymi, jako jedyni na rynku usług telekomunikacyjnych oferujemy jednakową prędkość pobierania jak i wysyłania danych, co jest szczególnie istotne dla osób, które wysyłają duże pliki oraz graczy - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Justyna Krasucka, communication & PR manager sieci kablowej Inea.

Kłopotliwe limity danych

Jeśli nie znajdujemy się w zasięgu żadnego ze światłowodów, a inwestycja w takie łącze jest dla nas nieopłacalna to pozostaje nam do wyboru internet satelitarny albo mobilny, oparty na sieciach 4G lub 5G. Dostawcą usług satelitarnych jest na przykład Starlink Elona Muska.

W tym przypadku musimy zainwestować 2720 zł w sprzęt i płacić 335 zł abonamentu miesięcznie. Zyskujemy internet o prędkości od 20 do 100 Mb/s. Na początku był on nielimitowany, ale firma  zmieniła politykę i wprowadza limit ustanowiony na poziomie 1 TB. Wówczas za każdy 1 GB po przekroczeniu limitu pobierana będzie opłata w wysokości 0,25 dol. 

W przeciwnym wypadku prędkość internetu znacznie spadnie. Lepiej więc długo nie oglądać treści 4K na serwisach streamingowych i nie odtwarzać przez cały dzień YouTube. Z takimi problemami boryka się wielu mieszkańców mniejszych miejscowości.

Tego typu ograniczenia obowiązują w przypadku większości dostawców mobilnego internetu.

- Niestety we wskazanej lokalizacji nie jest dostępny Internet światłowodowy. Sprawdź korzystną ofertę Internetu LTE – najczęściej tego typu wiadomości możemy przeczytać, jeśli okaże się, że pod naszym adresem nie można wykupić usługi światłowodowej. W Orange Internet Domowy 4G kosztuje 59,99 zł miesięcznie. Za tę kwotę można zyskać 250 GB + dodatkowe 250 GB (na 24 miesiące) do wykorzystania w domu. Poza domem z tej puli można wykorzystać 50 GB na telefonie komórkowym w sieci Orange. Prędkość internetu w tej usłudze wynosi od 50 Mb/s do 150 Mb/s w zależności od urządzenia i routera. Jeśli pakiet zostanie wykorzystany to prędkość w domu spada do 1 Mb/s, a poza nim do 16 kb/s. Transfer w godzinach nocnych (24-8) nie pomniejsza pakietów danych, a więc jest darmowy.

Bez limitu, 10 zł za każde 10 GB

T-Mobile chwali się na stronach internetowych nielimitowanym internetem mobilnym. Za pakiet do 30 Mb/s zapłacimy 60 zł, wariant do 60 Mb/s kosztuje 70 zł, usługa 5G do 90 Mb/s to koszt 90 zł miesięcznie (umowy na 24 miesiące). Można też wykupić nielimitowany internet mobilny z anteną zewnętrzną. Wówczas opłaty wyniosą odpowiednio 80 zł, 90 zł i 110 zł. Za 130 zł można korzystać z oferty 5G bez limitu prędkości.

W Play limit 150 GB kosztuje 55 zł (od 7 miesiąca dodatkowo 10,34 zł za urządzenie), 250 GB 65 zł (od 3 miesiąca dodatkowo 14,50 zł za urządzeni, 500 GB 75 zł (w tym wariancie od razu dodatkowo 20,75 zł za urządzenie), a 1 GB 150 zł (plus 52 zł za urządzenie). W Vectrze internet mobilny kosztuje 19,99 zł (umowa na 24 miesiące), ale limit to jedynie 20 GB. Za 44,99 zł można nabyć pakiet 100 GB, a za 64,99 zł 300 GB. W przypadku LTE prędkość sięga 50 Mb/s. - Najtańsza oferta internetu mobilnego to tzw. internet elastyczny. Oferta posiada wbudowany mechanizm: 10 zł za każde rozpoczęte 10 GB. Nie ma stałej kwoty abonamentu, klient płaci tylko kiedy korzysta, jeśli nie korzysta – nie płaci. Możliwość dobrania routera stacjonarnego lub mobilnego już od 15 zł miesięcznie – wyjaśnia Katarzyna Tajak-Pietrowska z biura prasowego Play.

Obniżka opłat dzięki programowi smartDom

W Netii za 500 GB zapłacimy 130 zł, a za 1 GB (5G) już 230 zł. W przypadku LTE/4G maksymalna prędkość to 300 Mb/s, a LTE+ 600 Mb/s. W Plusie internet 5G/LTE kosztuje 49 zł (do 100 GB), 69 zł (do 200 GB), 99 zł (do 700 GB). Średnia szybkość dla 4G w przypadku tego operatora to 139,2 Mb/s.

- Internet 5G Plusa to najszybszy internet tej technologii w Polsce i z największym zasięgiem w kraju. Jego szybkość wynosi do 600 Mb/s, a dociera on do ponad 19 milionów mieszkańców. Pozwala na oglądanie filmów i seriali bez zacinania, płynne granie w chmurze i pracę oraz naukę zdalną bez żadnych przeszkód. Jego doskonałe parametry są potwierdzone licznymi testami użytkowników i rankingami publikowanymi przez serwisy zajmujące się pomiarami robionymi przez klientów - mówi Wirtualnemedia.pl Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtela, operatora sieci Plus.

Na obniżkę opłat w ramach programu smartDom mogą liczyć abonenci platformy cyfrowej Polsat Box i klienci telefonii od Plusa.

- Wszystkie usługi telewizyjne, telefoniczne oraz dostępu do Internetu oferowane przez Polsat Box i Plusa można łączyć, zyskując w programie smartDOM atrakcyjne rabaty na każdą z dodanych usług, nawet do 25 zł. To także wygoda posiadania usług w jednym miejscu. Oferta usług w Polsat Box i Plusie jest kompleksowa, usługi można łączyć w dowolnym momencie, zgodnie ze swoimi potrzebami, a rabaty są dostępne dla nowych i obecnych klientów - wyjaśnia Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Dołącz do dyskusji: Vectra i UPC z najbardziej opłacalnymi ofertami internetu światłowodowego

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek z UPC
Wszystko ładnie wygląda na papierze. Kluczowym słowem w umowie jest np. " do 750 Mb/s". Później jak dzwonisz do obsługi przez 15 min rozmawiasz ze " sztuczna inteligencją" która stara Ci pomóc a jak się dodzwonisz to doradca techniczny stwierdzi że to twoja wina że mieszkasz w bloku i chcesz mieć internet Wifi a ściany są jak w bunkrach i mają zbrojenie. Jak jesteś kumaty to przyślą Ci instalatora, będziesz czekał z dwa tygodnie bo terminy wolne są w godzinach przedpołudniowych a Ty pracujesz (aby opłacić abonament). Wszystkie firmy są cudowne jak dostają abonamenty a Ty nic więcej nie chcesz co oni Ci dają. Pozdrawiam
odpowiedź
User
Rtrx
Przecież prędkość wysyłania w UPC i Vectrze to jakiś nieśmieszny żart w czasach gdzie coraz więcej plików wysyłamy, myślałem że Orange oferuje niskie prędkości, jednak się myliłem
odpowiedź
User
widz
Niestety ta najbardziej opłacalna oferta jest dla „nowych” klientów, wszyscy starzy mają dużo gorsze propozycje. Odchodzą więc do konkurencji, gdzie jest taniej i są „nowym” klientem. I tak w kółko.
odpowiedź