SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najwięksi operatorzy z Ministerstwem Cyfryzacji zaoferują internet na próbę dla każdego

Ministerstwo Cyfryzacji i najwięksi operatorzy mobilni w Polsce podpisali memorandum, które przewiduje powszechny dostęp do okresu testowego w dostępie do internetu i możliwość zerwania umowy przez użytkownika, jeśli konkretna oferta nie spełni jego wymagań. Porozumienie ma obowiązywać do końca 2016 roku.

Fot. MCArticle

O podpisaniu memorandum Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w internecie. Stronami porozumienia są, oprócz resortu cyfryzacji Cyfrowy Polsat, Orange Polska, P4, Polkomtel i T-Mobile Polska.

Dla użytkowników najważniejszym punktem memorandum jest zobowiązanie operatorów do zaoferowania internautom możliwości przetestowania usługi dostępu do internetu w konkretnej sieci bez dodatkowych zobowiązań.

W tekście memorandium opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji czytamy m.in: „Przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy podpisali Memorandum, zadeklarowali posiadanie w bieżącej sprzedaży każdego z przedsiębiorców co najmniej jednej oferty „na próbę” w zakresie usługi dostępu do Internetu, umożliwiającej użytkownikom sprawdzenie jakości świadczonej usługi dostępu do Internetu i ewentualne rozwiązanie przez użytkownika umowy o świadczenie usługi dostępu do Internetu w okresie 14 dni kalendarzowych od dnia jej zawarcia lub ofert umożliwiających użytkownikom sprawdzenie jakości świadczonej usługi dostępu do Internetu w okresie 14 dni kalendarzowych przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy, przy czym każdy z przedsiębiorców ma prawo do swobodnego konstruowania ofert „na próbę”, w szczególności w zakresie aspektów technicznych, organizacyjnych i finansowych.”

W praktyce oznacza to, że użytkownik u każdego z operatorów uczestniczących w porozumieniu będzie mógł sprawdzić, czy w jego lokalizacji oferta dostępu do internetu rzeczywiście działa, i czy jej parametry zapowiadane przez telekom są prawdziwe. Jeśli nie, to użytkownik po okresie testowym będzie mógł zrezygnować z oferty bez żadnych konsekwencji i przetestować propozycję innego operatora.

Pozostałe zapisy memorandum zakładają odpowiednio skuteczne poinformowanie klientów o dostępności ofert „na próbę”, a także „posiadanie w bieżącej sprzedaży przystępnych cenowo zestawów startowych przedpłaconych, w celu skorzystania z usługi dostępu do Internetu bez konieczności podpisywania umowy, w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych w ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej”.

Memorandum ma charakter otwarty co oznacza, że mogą do niego przystąpić wszyscy operatorzy telekomunikacyjni oferujący na naszym rynku usługę dostępu do internetu.

Dokument zakłada, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy podpisali memorandum przyjęli, iż zawarte w nim ustalenia będą obowiązywały od dnia podpisania memorandum, jednak nie później niż od dnia 30 kwietnia 2016 r., do dnia 31 grudnia 2016 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najwięksi operatorzy z Ministerstwem Cyfryzacji zaoferują internet na próbę dla każdego

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cezar
Ja kupiłem startery po 5 zł Plusa i T-mobile i testowałem w Warszawie w kilku dzielnicach, Gocławek, Ochota, Włochy, Mokotów. Używałem tabletu Samsung Tab S z LTE i programu Speedtest.net.
Nigdzie nie mogłem złapać LTE a prędkości na H+ wahały się w zakresie od 5/3 Mb do 13/4 Mb. Pomiary robiłem na zewnątrz lub w budynku. Wyjątkiem był pomiar na karcie Play w abonamencie gdzie LTE działało wszędzie a prędkości to powyżej 20 Mb w obie strony. Może miałem wielkiego pech co do lokalizacji ale reklamy Plusa i T-mobile, które de facto zmobilizowały mnie do testu mocno mnie zniesmaczyły.
odpowiedź
User
nikolas
Mieszkam 12 km od Bolesławca mam LTE T Mobile i mam 60 Mega wysyłanie 35 Mega na wiosce plus nie ma zasięgu u nas nie muwioc o LTE podobno najlepsi chyba słabego zasięgu bo u nas jest nadanki T Mobile pl :)
odpowiedź
User
Wilhelm
CP i Plus już od dawna takie coś robią. Ostatnio nawet Plus rozdawał darmowe startery na internet na kartę.
odpowiedź