SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Największe banki wprowadzą wspólne płatności mobilne

Sześć czołowych banków w Polsce - PKO BP, Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, BRE Bank i ING Bank Śląski - porozumiały się w sprawie zbudowania wspólnego standardu płatności mobilnych. W tym celu powołają spółkę joint venture.

Celem projektu zainicjowanego przez Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank (mBank, MultiBank), ING Bank Śląski i PKO Bank Polski jest zbudowanie wspólnej infrastruktury dla płatności mobilnych w Polsce. Nowy standard autoryzacji i rozliczeń będzie otwarty na wielu uczestników rynku, w tym na inne banki oraz akceptantów rozliczeniowych. Porozumienie zawarte właśnie przez banki pozwala określić założenia i harmonogram dalszych kroków związanych z projektem, którego zarządzanie zostanie powierzone spółce joint venture pod nadzorem krajowych instytucji regulujących rynek finansowy. Żaden z partnerskich banków nie będzie w nim miał dominującej pozycji.

- Nadrzędnym celem Alior Banku jest wprowadzanie nowych standardów i zmiana reguł panujących na rynku usług bankowych. Nie mogło nas zatem zabraknąć w gronie banków, które uczestniczą w realizacji tego niezwykle ważnego i innowacyjnego projektu - mówi Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. - Naszym klientom potrzebna jest świadomość, że system płatności mobilnych jest nie tylko nowoczesnym, ale też bezpiecznym i efektywnym rozwiązaniem. Wspólny standard może stać się istotnym impulsem dla jeszcze szybszego rozwoju tego rynku - ocenia Bogusław Kott, prezes Banku Millennium. - Bankowość mobilną w Banku Zachodnim WBK traktujemy jako strategiczny kierunek naszego rozwoju. Jesteśmy przekonani, że inicjatywa, która swoim zakresem obejmuje 70 proc. klientów banków w Polsce, ma duże szanse, żeby stać się powszechnie używanym standardem - dodaje Mateusz Morawiecki. - Od lat wspieramy innowacje, które mają szansę odnieść sukces. Dlatego zaangażowaliśmy się w precedensowy na polskim rynku wspólny projekt płatności mobilnych, dający realną szansę na upowszechnienie się tej metody płatniczej zarówno wśród przeszło 4 mln klientów BRE (w tym mBanku i MultiBanku), jak i osób korzystających z usług naszych partnerów - przekonuje Cezary Stypułkowski, prezes BRE Banku. - Klienci oczekują wygodnych, uniwersalnych, szybkich i bezpiecznych metod płatności. Jednocześnie na przykładzie nowych rozwiązań ostatnio zaoferowanych przez ING Bank Śląski, takich jak bankowość mobilna, czy bankomaty zbliżeniowe, widzimy, jak szybko zaczynają z nich korzystać - komentuje Małgorzata Kołakowska, prezes ING Banku Śląskiego. - Stworzenie wspólnej infrastruktury dla płatności mobilnych w Polsce jest jednym z elementów naszej strategii na lata 2013-2015. Standard będzie elastyczny i otwarty na innych uczestników rynku, tak by klienci płacący telefonem mogli z tej opcji korzystać w jak największej liczbie miejsc, bez względu na to, z którym bankiem są związani - zapowiada Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Po wprowadzeniu standardu kilkanaście milionów klientów tych banków (stanowią oni 70 proc. Polaków korzystających z usług bankowych) będą mogli realizować płatności mobilne w szerokiej sieci sklepów zarówno tradycyjnych, jak i internetowych, korzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy - zarówno w kraju, jak i za granicą. Banki przekonują taka usługa, ze względu na innowacyjność oraz niższe od obowiązujących stawek kartowych koszty funkcjonowania, przyczyni się do zwiększenia zasięgu płatności bezgotówkowych.

Dołącz do dyskusji: Największe banki wprowadzą wspólne płatności mobilne

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klient
i biedronka chce utrudnic zakupy ludziom.

Platnosci karta podnosza ceny klamstwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

wszystkie sieci maja platnosci karta i nie podwyzszaja cen
odpowiedź