SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska uruchomi platformę TVP Stream

Telewizja Polska do końca roku zamierza odświeżyć swoją aplikację telewizji hybrydowej HbbTV. Będzie ona dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej pod nazwą TVP Stream. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl pojawi się w niej usługa catch-up TV i rozbudowany serwis pogodowy.

Nowa aplikacja TVP Stream zaprezentowana podczas konferencji PIKEArticle

W przyszłym roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T po prawie dekadzie zastąpi DVB-T2/HEVC. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi w związku z tym wymienić telewizory lub dekodery. Czołowi nadawcy telewizyjni wykorzystują zmianę standardu do wprowadzenia nowych usług telewizji hybrydowej. Można z nich korzystać na telewizorach lub tunerach podłączonych do internetu. Kanałom towarzyszą dodatkowe treści online. Po naciśnięciu przycisku na pilocie można trafić do artykułów przygotowanych przez dany kanał, obszernych informacji o ramówce czy też biblioteki z wideo na żądanie.

Pod koniec sierpnia serwis HbbTV z wybranymi treściami darmowej platformy streamingowej Polsat Go zaoferował Polsat. TVN już od marca 2020 roku w podobny sposób oferuje wybrane pozycje z Playera. Jak informowaliśmy wczoraj, trwają testy znacznie bardziej rozbudowanej aplikacji na eksperymentalnym multipleksie DVB-T2/HEVC TVN Grupy Discovery. Partnerem technologicznym nowej usługi może być Samsung. Z naszych informacji wynika, że trwają w tej sprawie rozmowy. Usługi HbbTV to szansa na dodatkowe przychody dla nadawców w przyszłości, m.in. z tytułu opłat subskrypcyjnych i spersonalizowanych reklam.

„TVP  jest niekwestionowanym  liderem HbbTV”

Telewizja Polska uruchomiła swoje usługi HbbTV w 2012 roku w związku z Euro 2012. Zaoferowała tam aplikację z dodatkowymi informacji o imprezie. Później wdrożyła też serwisy z programami informacyjnymi, materiały VoD, sygnał 16 ośrodków regionalnych i transmisje z Sejmu oraz Senatu. Rosnąca popularność platform streamingowych, duży udział w rynku telewizorów z dostępem do internetu to okazja do odświeżenia serwisu HbbTV.

- Telewizja Polska stale rozwija swoją multimedialną ofertę, wykorzystując standard telewizji hybrydowej. Obecnie widzowie TVP za pośrednictwem serwisu HbbTV, w odświeżonej w 2020 roku formule, mają dostęp do bogatego katalogu VOD, kanałów na żywo, transmisji sportowych oraz kanałów wirtualnych: TVP Domowe Przedszkole, TVP Historia2 i TVP Kultura2. Warto przypomnieć, że TVP jako niekwestionowany lider technologii HbbTV w Polsce przygotowała specjalną aplikację dedykowaną Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2020. Za jej pośrednictwem widzowie zyskali dostęp do danych o turnieju, drużynach, zawodnikach, a także do statystyk w czasie meczów i pomeczowych oraz szerokiego katalogu treści wideo: zapowiedzi przedmeczowych, wywiadów, bramek czy skrótów. Podczas tegorocznej konferencji PIKE została zaprezentowana wersja 2.0 beta serwisu HbbTV, znacznie rozszerzająca jego funkcjonalności dostępne do tej pory tylko w płatnych serwisach VOD oraz w telewizji kablowej. Widzowie oglądający programy TVP w ramach NTC będą mogli skorzystać z funkcjonalności takich jak: 7-dniowa historia, czyli możliwość odtworzenia audycji, które już się zakończyły, oglądanie od początku, przewijanie i pauzowanie audycji.  W nowym serwisie HbbTV pod nazwą TVP Stream widzowie otrzymają dostęp do programu telewizyjnego kanałów TVP, wraz z możliwością skorzystania z w/w funkcjonaności nPVR, a dzięki możliwości logowania do konta TVP, także do katalogu treści płatnych w ramach Strefy VOD i treści tVOD. Sekcja Pogody w serwisie została rozszerzona o możliwość wyboru dowolnego miasta i wzbogacona o dane jakości powietrza oraz codzienną prognozę wideo. Wdrożenie nowej wersji serwisu TVP planuje jeszcze w tym roku - informuje portal Wirtualnemedia.pl Zespół Rzecznika TVP.

Wolny rozwój HbbTV

Choć usługi telewizji hybrydowej pojawiły się w Polsce niemal dekadę temu, to przez ostatnie lata było o nich wyjątkowo cicho. Nadawcy ich nie promowali, tylko eksperymentowali. Nie zawsze wychodziło to po ich myśli. Podczas jednego z paneli wspomnianej wyżej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej paneliści wspominali jak jedna z aplikacji HbbTV doprowadziła do dużej awarii telewizorów w całej Polsce. Był problem z ich uruchamianiem, a infolinia producenta rozgrzała się do czerwoności. Między innymi z tego powodu nadawcy nie spieszą się z oferowaniem nowych serwisów HbbTV. Chcą wprowadzić na rynek sprawdzone rozwiązania.

Dlaczego telewizja hybrydowa na polskim rynku rozwija się tak wolno? Brakuje sprzętu, świadomości społecznej? To się zmieni? - Na niską wiedzę o telewizji hybrydowej w Polsce składa się szereg okoliczności. Obecnie z telewizji hybrydowej mogą korzystać tylko widzowie telewizji naziemnej, posiadający nowoczesne odbiorniki telewizyjne podłączone do Internetu i wyposażone w funkcję HbbTV. Popularyzacji technologii telewizji hybrydowej nie ułatwia niespójna jej implementacja przez producentów telewizorów, co utrudnia nadawcom skuteczne jej rozwijanie. Dopiero tzw. „rozporządzenie odbiornikowe" wydane przez Ministra Cyfryzacji w październiku 2019 roku i obowiązujące od stycznia 2021 wymusiło na producentach implementację standardu HbbTV w wersji 2.0.1 lub wyższej. Ponadto telewizory powinny mieć tę usługę aktywną domyślnie. Niestety, w przypadku kiedy producenci odbiorników telewizyjnych nie stosują się do wytycznych z rozporządzenia, nie istnieją obecnie żadne narzędzia umożliwiające skuteczne ich egzekwowanie. Takie działania ograniczają znacznie możliwości budowania rozwiązań, które w łatwy sposób będą trafiały do dużej grupy odbiorców. Budowa aplikacji przebiega wolniej i wymaga więcej uwagi i testowania. Kolejną barierę stanowi ograniczenie dostępu do telewizji hybrydowej przez operatorów telewizji kablowej i platform satelitarnych, których dekodery oferowane abonentom, nie wspierają standardu HbbTV, mimo że obsługują technologię DVB-T, a nawet DVB-T2. Wraz z wdrożeniem nowego standardu nadawania NTC – DVB-T2/HEVC świadomość widzów w zakresie korzyści płynących z korzystania z serwisów i usług opartych na technologii HbbTV znacząco wzrośnie, a bariera technologiczna związana z odbiornikami telewizyjnymi zmaleje - odpowiada nam TVP.

Choć sieci kablowe i platformy cyfrowe nie oferują usług HbbTV to alternatywą dla nich są aplikacje w systemach Android TV, Tizen czy WebOS. Należący do TVN Grupy Discovery Player ma funkcję catch-up TV, czyli możliwość cofania programów w wykupionym pakiecie do tygodnia. Aplikacja Canal+ online pozwala „cofnąć się w czasie” o blisko 8 godzin. Obie platformy i usługi Polsat Go, Polsat Box Go posiadają też bogate biblioteki treści na żądanie.  Możliwości zbliżone do HbbTV daje też aplikacja streamingowa TVP VoD. - Należy zauważyć, że także nadawcy komercyjni rozwijają swoje serwisy HbbTV. Jedna z dużych grup medialnych wdrożyła we wrześniu 2021 serwis HbbTV o funkcjonalnościach podobnych do serwisu, jaki TVP wdrożyła w maju 2020. Można zauważyć, że nadawcy komercyjni dostrzegli potencjał HbbTV, rozwijają kompetencje w tym zakresie, co z pewnością wpływa na rozwój tej technologii, która w warstwie użytkownika rozszerza doświadczenia odbiorcy bezpośrednio podczas oglądania tradycyjnej telewizji - przekonuje TVP.

W przyszłym roku debiut internetowo-naziemnej platformy TVP

Telewizja Polska nie zamierza ograniczyć się do nowej odsłony TVP Stream. W przyszłym roku zaoferuje własny dekoder do telewizji hybrydowej, który będzie obsługiwał naziemno-internetową platformę cyfrową w DVB-T2/HEVC. - To będzie dekoder, który połączy funkcjonalność telewizji linearnej z możliwościami online. Stanie się to możliwe dzięki zmianie standardu nadawania na DVB-T2. Liczymy na to, że Polacy otrzymają za darmo te wszystkie funkcjonalności, za które dzisiaj muszą płacić. Otworzy się więcej slotów, otworzą się miejsca na kolejne kanały tematyczne - zapowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski. W ofercie mają znaleźć się wszystkie kanały TVP, także dopiero zapowiadane: TVP 4K, TVP Muzyka, TVP Nauka i TVP Teen.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska uruchomi platformę TVP Stream

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
Po co kto to będzie oglądać, wiadomo pieniądze będą na to bo państwo zapłaci...
odpowiedź
User
widz
Podczas jednego z paneli wspomnianej wyżej konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej paneliści wspominali jak jedna z aplikacji HbbTV doprowadziła do dużej awarii telewizorów w całej Polsce. Był problem z ich uruchamianiem, a infolinia producenta rozgrzała się do czerwoności.

Ktoś wie, o jaką aplikację i markę telewizorów chodzi? Na czym to popsucie polegało?
odpowiedź
User
Gość
Obecność tvp w internecie nie jest uregulowana prawnie zatem nie może wydawać ani złotówki na taką obecność. Potem w zamyśle następny krok to abonament od posiadania dostępu internetu bo umożliwia dostęp do tvp. Te oszukańcze numery znamy.
odpowiedź