SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix i serwisy VoD bez barier transgranicznych. „Poważne zaburzenia przez specyfikę licencyjną”

Od 1 kwietnia 2018 roku polscy użytkownicy serwisów VoD będą mogli bez ograniczeń korzystać z ich bibliotek podczas pobytu za granicą w krajach Unii Europejskiej. To efekt nowego unijnego prawa. Operatorzy zapewniają o gotowości do nowych norm, które jednak początkowo mogą stanowić dla nich problem. - Likwidacja barier transgranicznych w korzystaniu z VoD to nieuniknione i konieczne rozwiązanie. Jednak w krótkim okresie spowoduje u nadawców poważne zaburzenia z uwagi na specyfikę licencyjną - przewiduje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Article

1 kwietnia br. zakończy się okres przystosowawczy przewidziany przez Unię Europejską we wprowadzeniu rozporządzenia dotyczącego transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści. W praktyce oznacza to, że użytkownicy serwisów VoD posiadający abonament wykupiony w Polsce będą mogli korzystać z oferty operatora podczas pobytu w państwach unijnych na takich samych warunkach jak w kraju.

Dostawca usługi online w zakresie treści świadczonej za odpłatnością w formie pieniężnej umożliwia abonentowi, który jest czasowo obecny w danym państwie członkowskim, dostęp do usługi online w zakresie treści i korzystanie z niej w taki sam sposób, jak w państwie członkowskim zamieszkania, w tym zapewniając dostęp do tych samych treści, w tym samym zakresie i na tej samej liczbie urządzeń oraz dla tej samej liczby użytkowników i z tym samym zakresem funkcjonalności - czytamy w rozporządzeniu wprowadzonym przez UE. Regulacje mówią też o tym, że dostawca nie nakłada na abonenta żadnych dodatkowych opłat za dostęp do usługi online w zakresie treści oraz za korzystanie z niej.

Nieograniczony dostęp do usług multimedialnych będzie przysługiwał osobom, które przebywają za granicą tymczasowo (np. na wakacjach, na studiach lub w pracy). Przepisy odnosić się będą jedynie do płatnych usług internetowych, dostawcy bezpłatnych będą mogli sami zdecydować, czy ich oferta będzie dostępna w całej UE bez blokowania.

Z danych KE wynika, że w 2016 roku 64 proc. Europejczyków korzystało z internetu w celu oglądania filmów, słuchania muzyki lub korzystania z gier.

Operatorzy gotowi

Z informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl wynika, że polscy dostawcy usług VoD są przygotowani na wejście od początku kwietnia br. nowych przepisów unijnych.

- Podróżujący użytkownicy platformy Netflix, mogą obecnie korzystać z biblioteki treści oferowanej w kraju, na terenie którego przebywają. W związku z wchodzącym w życie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) europejscy abonenci Netflix, którzy podróżują między państwami członkowskimi Unii będą mogli, przez określony czas, oglądać treści dostępne także w ramach rodzimej biblioteki - zapewnia w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl polskie biuro Netflixa. Niestety serwis nie sprecyzował co w wypadku jego transgranicznej oferty będzie oznaczało korzystanie z niej „przez określony czas”.

Magdalena Marzec, communications & social media manager w Showmax CEE zapewnia, że wprowadzane obecnie zmiany będą korzystne przede wszystkim dla użytkowników serwisu.

- Będzie to znaczne ułatwienie dla klientów Showmax, którzy do tej pory nie mogli oglądać np. „Ucha Prezesa” podczas wyjazdów -  ocenia Magdalena Marzec. - W przypadku tego serialu ominięcie premiery choć jednego odcinka było dla fanów dużym dyskomfortem. Każda zmiana ułatwiająca życie klientom jest pozytywną zmianą dla branży SVOD. Dlaczego ktoś, kto opłaca subskrypcję, nie mógł z niej korzystać na wyjeździe? Zmiany pozwolą nam zadbać o klientów, którzy podróżują lub przebywają czasowo za granicą.

Platforma ipla zapewni użytkownikom dostęp do treści, ale pod warunkiem posiadania w serwisie konta z przypisanym numerem telefonu od polskiego operatora. Aby taki numer zarejestrować trzeba to zrobić przed wyjazdem z Polski.

- Weryfikacja w ipli nie jest konieczna w przypadku użytkowników z aktywnymi subskrypcjami pakietów - ta grupa użytkowników podobnie jak użytkownicy serwisu Cyfrowy Polsat Go otrzyma dostęp do treści na terenie UE automatycznie - mówi Olga Zomer, rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu.

Niektórzy dostawcy usług VoD nie czekali na początek kwietnia by ruszyć z ofertą spełniającą nowe transgraniczne wymogi UE. Przykładem jest platforma WP Pilot. Od 20 marca br. dostęp do niej jest możliwy dla wszystkich internautów, którzy zweryfikują miejsce zamieszkania na terytorium Polski i którzy są tymczasowo obecni w innym państwie Unii.

- Dzięki nowym przepisom możemy poszerzyć zakres działania usługi poza granice kraju i tym samym odpowiedzieć na prośby wielu naszych użytkowników. Od teraz z WP Pilota będzie mógł skorzystać każdy, kto na krótko wyjeżdża z Polski np. na wakacje czy w delegacje służbowe w obszarze Unii Europejskiej - wyjaśnia Paulina Górska, dyrektor WP Pilot.

Nowe przepisy konieczne, mogą być problemy licencyjne

Obowiązujące od początku kwietnia transgraniczne regulacje unijne oznaczają większy komfort korzystania przez użytkowników z subskrybowanych przez nich serwisów VoD. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. dr hab. Dariusz Jemielniak, ekspert w dziedzinie zarządzania w społeczeństwie sieciowym z Akademii Leona Koźmińskiego przewiduje, że będą oznaczały także korzyści dla dostawców usług, choć na początkowym etapie mogą występować problemy.

- Likwidacja barier transgranicznych w korzystaniu z VoD to nieuniknione i konieczne rozwiązanie, wdrażane jest jednak zdecydowanie za późno – ocenia Dariusz Jemielniak. - W zakresie własnych badań pytałem prawników z Harvardu między innymi o powody, dla których ich zdaniem piractwo mediów jest dopuszczalne. Jako jeden z głównych wskazywali brak dostępu do seriali z własnego kraju. Co więcej, trzeba pamiętać, że legalna oferta VoD musi być funkcjonalnie co najmniej równie wygodna, jak piracka. Z tego wynika, że bariery transgraniczne, będące dwudziestowiecznym anachronizmem opartym o ideę regionalizacji powinny zniknąć.

Według naszego rozmówcy długofalowo zmiany przepisów będą korzystne dla nadawców, natomiast w krótkim okresie spowodują poważne zaburzenia z uwagi na specyfikę licencyjną.

- Dlatego też duże serwisy VoD gwałtownie inwestują w produkcję własnych seriali i programów – bo one podlegają znacznie mniejszym ograniczeniom dystrybucyjnym, niż kupowane – wyjaśnia Jemielniak. - Problemem będzie ujednolicanie zakresów licencyjnych. Jednakże właśnie dzięki temu, że to odgórna regulacja, można liczyć na to, że uda się w miarę bezboleśnie dojść do sytuacji korzystnej dla zarówno konsumentów, jak i producentów - prognozuje ekspert z ALK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netflix i serwisy VoD bez barier transgranicznych. „Poważne zaburzenia przez specyfikę licencyjną”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Pamietaj abys dzien swiety swiecil
odpowiedź
User
Ja_2018
Fajny żarcik. :)

Seba, do kościoła, a nie w święty dzień w internetach siedzisz!
odpowiedź
User
Ja_2018
To jednak nie jest żart! :)
odpowiedź