SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix szykuje kolejną podwyżkę. Na wyższe tantiemy dla aktorów i scenarzystów?

Platforma Netflix planuje podnieść ceny swoich pakietów bez reklam. Ma to być związane z kosztami porozumienia negocjowanego ze związkiem zawodowym aktorów i zawartych już ustaleń ze scenarzystami.

Fot. PixabayArticle

Według ustaleń „The Wall Street Journal” podwyżka cen subskrypcji w pierwszej kolejności zostanie wprowadzona przez Netflix w USA i Kanadzie, a potem w innych krajach. Nie wiadomo jeszcze, na ilu rynkach ani od kiedy konkretnie zaczną obowiązywać wyższe stawki.

Zdrożeć mają pakiety, w których przy treściach nie są emitowane reklamy. Nie zmienią się natomiast ceny kosztującego mniej pakietu z reklamami, który platforma wprowadziła w listopadzie ub.r. w 12 krajach (w marcu korzystało z niego już milion internautów).

Aktorzy chcą wyższych tantiem ze stramingu

Podwyżka cen ma pomóc streamingowemu gigantowi zrekompensować prawdopodobny wzrost kosztów wynikający z porozumienia negocjowanego obecnie przez Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych ze związkiem zawodowym aktorów SAG-AFTRA.

Aktorzy strajkują, domagając się m.in. wyższych tantiem od platform streamingowych. Na początku protestu gwiazdy serialu „Orange Is the New Black” pokazywały, że z tego tytułu otrzymują od Netfliksa symboliczne kwoty.

Pod koniec września zakończył się trwający od początku maja strajk scenarzystów z Hollywood. Jednym ich z głównych postulatów były wyższe stawki za treści tworzone na potrzeby platform streamingowych. Scenarzyści tłumaczyli, że ich obecne honoraria wynoszą zaledwie ułamek tego, co zarobiliby, gdyby te programy były emitowane w telewizji. W trakcie negocjacji, prowadzonych przez Amerykańską Gildię Scenarzystów z największymi wytwórniami filmowymi, ustalono definicję najpopularniejszych filmów i seriali na platformach streamingowych.

W Polsce ceny subskrypcji na Netfliksie ostatni raz zmieniły się w połowie 2021 roku: obniżono cenę pakietu Podstawowego, a podwyższono opłatę za pakiet Premium. Wiosną ub.r. platforma wprowadziła podwyżkę w Wielkiej Brytanii i Irlandii, uzasadniając to rosnącymi inwestycjami w lokalne treści.

Natomiast w maju i czerwcu br. Netflix wdrożył globalnie nową opłatę, zapowiadaną od roku i testowaną w tym czasie w wybranych krajach - za udostępnianie konta osobie spoza gospodarstwa domowego. W Polsce stawka wynosi 9,99 zł miesięcznie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W drugim kwartale br. liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Netflix szykuje kolejną podwyżkę. Na wyższe tantiemy dla aktorów i scenarzystów?

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kkol
Jak to na "wyższe tantiemy"? Przecieź Netflix nie płaci zgodnie z prawem żadnych.
odpowiedź
User
NIelsen Łałdit
Oh jak mi bardzo wszystko jedno.
odpowiedź
User
nrl
Jak to na "wyższe tantiemy"? Przecieź Netflix nie płaci zgodnie z prawem żadnych.


W ogóle w prawie autorskim nie ma czegoś takiego -- twórca ma prawa majątkowe do utworu, firma może je kupić albo kupić prawo do korzystania w jakimś tam zakresie i ustalić jakiś tam sposób wynagradzania, czy z góry, czy jakiś procent od zysku. Dopiero autorskie związki zawodowe wywalczyły ryczałty, pierwotnie w dobrym celu, dla wsparcia mniejszych twórców z mniejszą siłą negocjacyjną. Niestety nierzadko te organizacje uzyskują prawny monopol i same stają się molochami o wielkich prowizjach i niejasnych politykach, z którymi mały twórca znów nie ma szans.
odpowiedź