SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niezgodne z prawem praktyki Banku Handlowego i BPH. UOKiK nałożył 3,7 mln zł kary

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznała, że Bank Handlowy i Bank BPH naruszyły zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła kary w łącznej wysokości ponad 3,7 mln zł. Zawarcie umowy kredytowej groziło konsumentom nieświadomym wyrażeniem zgody na pobieranie bez ich dyspozycji należących do nich pieniędzy.

„Postępowania Urzędu wykazały, że oba banki nie wyodrębniły ze wzorców umownych, określających warunki kredytu konsumenckiego, oświadczeń o udzieleniu im pełnomocnictw do pobierania pieniędzy z rachunków konsumentów (Bank BPH) oraz bezpośrednio od pracodawcy konsumenta (Bank Handlowy). W ten sposób Bank Handlowy zastrzegał sobie możliwość automatycznego ściągania rat pożyczki. Natomiast Bank BPH zabezpieczał spłaty przeterminowanego zadłużenia. Oświadczenia te były nieodwołalne i miały wygasać dopiero po całkowitej spłacie zobowiązań" - podał UOKiK w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

W opinii Urzędu oświadczenie woli, które znajduje się w wielostronicowym wzorcu umownym można łatwo przeoczyć. Dlatego praktyki banków narażały konsumentów na nieświadome wyrażenie zgody na pobieranie bez ich dyspozycji należących do nich pieniędzy. Zdaniem Urzędu, bank powinien umożliwić konsumentowi udzielenie wyraźnej i świadomej zgody na dysponowanie swoimi pieniędzmi wyodrębniając oświadczenie w tej sprawie z treści wzorca umowy.

Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożyła kary pieniężne w wysokości 2854 595 zł na Bank Handlowy i 912861 na Bank BPH.

„Przedsiębiorcy zaniechali stosowania kwestionowanych praktyk, dzięki czemu możliwe było obniżenie sankcji finansowych. Decyzje nie są prawomocne. Przedsiębiorcom służy prawo do wniesienia odwołania do sądu" - czytamy w komunikacie. Bank BPH już skorzystał z tego prawa.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niezgodne z prawem praktyki Banku Handlowego i BPH. UOKiK nałożył 3,7 mln zł kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl