SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nokia Connection 2004

Nokia Connection 2004: mobilne życie, praca i rozrywka

Na dorocznej konferencji Nokia Connection zaprezentowanych zostało szczegółowo pięć nowych modeli telefonów komórkowych. Uczestnicy mogli także zapoznać się z planami w dziedzinie rozwoju oprogramowania, nowymi urządzeniami - elementami infrastruktury sieci komórkowych oraz aktualnymi prognozami dotyczącymi dostaw sprzętu w 2004 roku.

Nowe urządzenia przedstawił prezes i dyrektor generalny Jorma Ollila, który podkreślił, że dzięki nim oferta firmy Nokia będzie bogatsza i bardziej atrakcyjna. Odnosząc się do nowości, wśród których znalazły się trzy modele telefonów rozkładanych oraz najmniejszy na świecie telefon trzeciej generacji GSM/WCDMA, Ollila powiedział: "Rozszerzyliśmy naszą gamę produktów w kluczowych obszarach, wprowadzając na rynek nowe urządzenia ze średniej półki i wzbogacając ofertę o nowe modele telefonów rozkładanych".

Omówiono także plany firmy Nokia dotyczące rozwoju oprogramowania, co wiąże się z premierą drugiej wersji wiodącej na rynku platformy Series 60. Nowa wersja powstała przede wszystkim z myślą o aplikacjach biznesowych, ma też zapewnić najwyższe parametry pracy w różnego rodzaju sieciach. Podkreślając możliwości dostosowania platform Series 40 i Series 60 do potrzeb operatorów oraz różnicowania bazujących na nich usług, Ollila przypomniał dotychczasowy przebieg współpracy z operatorami, a także potwierdził dążenia firmy Nokia do tego, aby jak najszybciej reagować na zmieniające się potrzeby klientów i zapowiedział wzmożenie wysiłków w tej dziedzinie.

Firma Nokia zmodyfikowała także szacunkowe dane dotyczące skali dostaw urządzeń bezprzewodowych w 2004 roku. Wiceprezes Matti Alahuhta oświadczył: "Nokia przewiduje, że w 2004 roku światowy rynek urządzeń bezprzewodowych sięgnie 600 mln sztuk, z czego jedną trzecią będą stanowić telefony z aparatem fotograficznym".

Branża bez wątpienia znajduje się w okresie rozkwitu. Od początku 2004 roku sieciom telefonii komórkowej przybywa codziennie około 800.000 nowych abonentów. Alahuhta dodał, że "na skutek szybkiego przyrostu liczby nowych abonentów spodziewamy się, że ogólna liczba użytkowników telefonii komórkowej osiągnie pułap dwóch miliardów w 2007 roku, a więc o rok wcześniej, niż wskazywała poprzednia prognoza". Firma Nokia zmodyfikowała także swoją wcześniejszą prognozę dotyczącą światowych dostaw urządzeń bezprzewodowych w pierwszym kwartale, oceniając je obecnie na 141 mln sztuk. W pierwszym kwartale firma Nokia odnotowała sprzedaż na poziomie 44,7 mln sztuk, co zapewniło niemal 32% udział w rynku.

Na całym świecie sieci WCDMA trzeciej generacji (3G) mają obecnie blisko sześć milionów abonentów, a Nokia przewiduje, że rok 2004 będzie dla tej technologii przełomowy. I rzeczywiście: ocenia się, że do końca roku do eksploatacji zostanie oddanych ponad 60 komercyjnych sieci WCDMA trzeciej generacji. Nokia potwierdza swoje dążenie do upowszechniania zalet telefonii 3G - zaprezentowała nowy telefon Nokia 6630, mający spopularyzować usługi 3G na masową skalę, a także nową stację bazową Nokia MetroSite50, która umożliwi oszczędne wdrażanie i rozbudowę sieci WCDMA trzeciej generacji.

Przedstawiciele firmy Nokia powtarzali wcześniejsze przewidywania, że w 2004 roku na rynku infrastruktury sieciowej nastąpi niewielki wzrost. Sari Baldauf, wiceprezes i dyrektor grupy Networks, podkreśliła rolę krajów zachodnioeuropejskich we wdrażaniu technologii WCDMA 3G: "W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2004 roku byliśmy w Europie świadkami uruchomienia 20 sieci WCDMA trzeciej generacji, co wygląda bardzo zachęcająco". Jeżeli chodzi o inne kontynenty, to Baldauf zaakcentowała także tradycyjnie silne zaangażowanie firmy Nokia w USA - zarówno w przeszłości, jak i obecnie - wymieniając w planach dla tego kraju technologię HSDPA, która oferuje operatorom płynną ścieżkę modernizacji. Nokia podkreśla także swoją silną pozycję na rynku sieci WCDMA trzeciej generacji - firma dostarczyła już infrastrukturę dla 15 z 33 uruchomionych komercyjnie sieci, a ogółem ma zawarte umowy z 43 operatorami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nokia Connection 2004

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl