SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Canal+ pokaże galę Orły 2019. Seriale Netfliksa, Showmaksa i HBO z szansą na nagrodę

W środę 6 lutego ogłoszono na konferencji prasowej nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. Po raz kolejny Canal+ został oficjalnym nadawcą ceremonii wręczenia nagród. Wydarzenie odbędzie się 25 marca 2019 r. w Teatrze Polskim.

Article

W tym roku zakwalifikowało się 56 polskich filmów - wszystkie z nich spełniły regulaminowy warunek tygodniowej dystrybucji kinowej w 2018 r. W kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” akademicy wybierali nominowanych spośród 42 tytułów. Do tytułu „Najlepszego Filmowego Serialu Fabularnego” pretendowało zaś 16 produkcji. Najwięcej nominacji zdobyła „Zimna wojna” - obraz Pawła Pawlikowskiego zyskał ich aż 12.

O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą: "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona, "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego oraz "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą Janusz Kondratiuk za "Jak pies z kotem", Wojciech Smarzowski za "Kler" i Paweł Pawlikowski za "Zimną wojnę", zaś za scenariusz - Marek Koterski za "7 uczuć", Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak za "Kler" oraz Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki za "Zimną wojnę".

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są Joanna Kulig za "Zimną wojnę", Gabriela Muskała występująca w "Fudze", Anna Radwan za rolę w "Kamerdynerze", zaś za męską - Janusz Gajos za rolę w "Kamerdynerze", Jacek Braciak występujący w "Klerze" i Tomasz Kot za "Zimną wojnę".

Justyna Stolarz za "7 uczuć" Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias za "Kamerdynera" oraz Aleksandra Staszko za "Zimną wojnę" zostały nominowane w kategorii najlepsze kostiumy.

O nagrody za drugoplanową rolę męską powalczą Adam Woronowicz za "Kamerdynera", Janusz Gajos występujący w "Klerze" oraz Borys Szyc za "Zimną wojnę". Za role kobiece w tej samej kategorii nominowane zostały Gabriela Muskała za "7 uczuć", Aleksandra Konieczna za "Jak pies z kotem" oraz Agata Kulesza za "Zimną wojnę".

Na nagrodę za najlepsze zdjęcia mają szanse Jolanta Dylewska za zdjęcia do filmu "Ajka", Jakub Kijowski za "Fugę" oraz Łukasz Żal za "Zimną wojnę".

W kategorii najlepsza scenografia nominowani są Joanna Macha za "Eter", Zbigniew Dalecki i Paweł Jastrzębski za "Kamerdynera" oraz Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za "Zimną wojnę"

W kategorii najlepsza muzyka rywalizować ze sobą będą Filip Misek za "Fugę", Mikołaj Trzaska za "Kler" i Alexandre Desplat za "Prawdziwą historię".

W kategorii najlepszy montaż nominowani zostali Ewa Smal za "7 uczuć", Jarosław Kamiński za "Fugę", Milena Fiedler za "Kamerdynera", Andrzej Dąbrowski za film "Książę i dybuk" Maciej Pawliński za "Over the limit", Bartosz Karczyński za "Plan B" i Jarosław Kamiński, montażysta "Zimnej wojny".

O nagrodę za najlepszy dźwięk konkurować będą Bartosz Putkiewicz "Dywizjon 303. Historia Prawdziwa", Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za "Kamerdynera" oraz Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za "Zimną wojnę".

Na nagrodę w kategorii odkrycie roku mają szanse: Paweł Maślona za reżyserię filmu "Atak paniki", Gabriela Muskała za scenariusz "Fugi" i Jagoda Szelc za reżyserię filmu "Wieża. Jasny dzień".

"1983" w reżyserii Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, Olgi Chajdas i Kasi Adamik, "Rojst" Jana Holoubka oraz "Ślepnąc od świateł" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego będą konkurować o miano najlepszego filmowego serialu fabularnego.

Wśród filmów dokumentalnych docenione zostały "Over the limit" w reżyserii Marty Prus, "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery oraz Piotra Rosołowskiego i "Opera o Polsce" zrealizowana przez Piotra Stasika.

O tytuł najlepszego filmu europejskiego powalczą "Dogman" w reż. Matteo Garrone, "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa oraz "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martin McDonagha.

Najwięcej nominacji, bo aż 12 zdobyła "Zimna wojna", drugie miejsce pod względem ilości wskazań zajął film "Kamerdyner" (8 nominacji), "Kler" ma szansę na zwycięstwo w 6 kategoriach.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w 19 kategoriach. Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 56 polskich filmów, które spełniły regulaminowy warunek tygodniowej dystrybucji kinowej w 2018 roku. W kategorii najlepszy film dokumentalny członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłaniali nominowanych spośród 42 tytułów, zaś do tytułu najlepszego filmowego serialu fabularnego pretendowało 16 produkcji.

Głosami widzów przyznana zostanie nagroda publiczności. 7 marca poznamy laureata nagrody za osiągnięcia życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.

Nominacje odczytali zaproszeni goście, nominowani i laureaci Orłów z ubiegłych lat, m.in. reżyser Anna Kazejak, aktorki Roma Gąsiorowska i Agata Buzek, kompozytor Włodek Pawlik, scenograf Allan Starski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy Janusz Zaorski.Oto tegoroczne nominacje Polskiej Akademii Filmowej:

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

„Dogman”, reż. Matteo Garrone
„Niemiłość”, reż. Andriej Zwiagincew
„Trzy billboardy za Ebbing”, Missouri , reż. Martin McDonagh

NAJLEPSZY MONTAŻ

Ewa Smal PSM, „7 uczuć”
Jarosław Kamiński, „Fuga”
Milena Fiedler PSM, „Kamerdyner”
Andrzej Dąbrowski, „Książę i dybuk”
Maciej Pawliński, „Over the limit”
Bartosz Karczyński, „Plan B”
Jarosław Kamiński, „Zimna Wojna”

NAJLEPSZE KOSTIUMY

Justyna Stolarz, „7 uczuć”
Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias, „Kamerdyner”
Aleksandra Staszko, „Zimna wojna”

NAJLEPSZY DŹWIĘK

Bartosz Putkiewicz, „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”
Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak, Kacper Habisiak MPSE, Marcin Kasiński MPSE , „Kamerdyner”
Maciej Pawłowski, Mirosław Makowski, „Zimna wojna"

ODKRYCIE ROKU

Paweł Maślona, najlepsza reżyseria, „Atak Paniki”
Gabriela Muskała, najlepszy scenariusz, „Fuga”
Jagoda Szelc, najlepsza reżyseria, „Wieża. Jasny dzień”

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

„1983”, reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska
„Rojst”, reż. Jan Holoubek
„Ślepnąc od świateł”, reż. Krzysztof Skonieczny

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

„Książę i dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
„Opera o Polsce”, reż. Piotr Stasik
„Over the limit”, reż. Marta Prus

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

Gabriela Muskała, „7 uczuć”
Aleksandra Konieczna, „Jak pies z kotem”
Agata Kulesza, „Zimna wojna”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

Adam Woronowicz, „Kamerdyner”
Janusz Gajos, „Kler”
Borys Szyc, „Zimna wojna”

NAJLEPSZA MUZYKA

Filip Mišek, „Fuga”
Mikołaj Trzaska, „Kler”
Alexandre Desplat, „Prawdziwa historia”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

Joanna Macha, „Eter”
Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski , „Kamerdyner”
Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński, „Zimna wojna”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

Gabriela Muskała, „Fuga”
Anna Radwan, „Kamerdyner”
Joanna Kulig, „Zimna wojna”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

Janusz Gajos, „Kamerdyner”
Jacek Braciak, „Kler”
Tomasz Kot, „Zimna wojna”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Jolanta Dylewska PSC, „Ajka”
Jakub Kijowski PSC, „Fuga”
Łukasz Żal, „Zimna wojna”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Marek Koterski, „7 uczuć”
Wojciech Rzehak, Wojciech Smarzowski, „Kler”
Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki, „Zimna wojna”

NAJLEPSZA REŻYSERIA

Janusz Kondratiuk, „Jak pies z kotem”
Wojciech Smarzowski, „Kler”
Paweł Pawlikowski, „Zimna wojna”

NAJLEPSZY FILM

„Kamerdyner”, reż. Filip Bajon
„Kler”, reż. Wojciech Smarzowski
„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Canal+ pokaże galę Orły 2019. Seriale Netfliksa, Showmaksa i HBO z szansą na nagrodę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl