SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe zasady rozliczaniu podatku VAT od pojazdów, rząd przyjął projekt ustawy

Prawdopodobnie w marcu wejdą w życie przepisy regulujące rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Nowa ustawa ma uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

<!-- 0.5092s -->

Ministerstwo Finansów zapowiedziało stworzenie stabilnych zasad dotyczących rozliczenia podatku VAT. W ramach nowych przepisów zostanie uregulowane użytkowanie samochodów wyłącznie dla celów służbowych oraz wykorzystywanych także w celach prywatnych. W pierwszym przypadku odliczano by cały podatek VAT za zakup oraz eksploatację samochodów, w drugim – tylko 50 proc.

 – Nowe przepisy budzą jeszcze dużo wątpliwości i niejasności, ponieważ przeciętna firma leasingowa wiedzę czerpie jedynie z dokumentów zamieszczonych na stronie Rządowego Centrum Legislacji. To za mało, by przewidywać skutki wprowadzenia ustawy. Nie wiadomo, czy – jak twierdzi Ministerstwo Finansów – regulacje poprawią sytuację podatników, czy wciąż będą utrudnieniem – komentuje Andrzej Sugajski, prezes Związku Polskiego Leasingu (ZPL).

Ministerstwo Finansów chciało wprowadzenia nowych przepisów już od początku 2014 roku, ale za późno rozpoczęto ścieżkę legislacyjną nowych przepisów. Na ograniczenie odliczania VAT od samochodów musi bowiem specjalną zgodę wyrazić Komisja Europejska; prawo ogólne nakazuje całkowity odpis.

Niejasne przepisy i niepewny termin ich wprowadzenia nie ułatwiają działalności spółkom leasingowym. Z drugiej strony branża ma za sobą rok rekordowych obrotów. Rynek wzrósł o 13 proc.

 – Praktycznie w każdym segmencie rynku rekord został podbity, zarówno w części rynku pojazdów, jak i maszyn i urządzeń. Spodziewamy się dalszego wzrostu w tym roku na poziomie 14-15 proc. – informuje prezes ZPL.

Na ubiegłoroczny dobry wynik w leasingu pojazdów wpłynęło wejście w życie od 1 stycznia nowej normy emisji spalin Euro 6. W takiej sytuacji wiele firm chciało przed terminem wprowadzenia nowej normy nabyć ciągniki siodłowe zgodne z łagodniejszą normą Euro 5.

 – To zjawisko rzeczywiście miało wpływ na wyniki branży, ale i w tym roku kilkunastoprocentowy poziom wzrostu powinien być utrzymany – podsumowuje Andrzej Sugajski.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe zasady rozliczaniu podatku VAT od pojazdów, rząd przyjął projekt ustawy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WartyNurt
Odliczenia WAT zmniejszają wpływy do budżetu i powiększa "dziure budżetową".Aby ją zmniejszyć od kogoś trzeba te brakujące pieniądze wyrwać.Staje się oczywistym,że obciążeni będą w sposób jawny lub ukryty konsumenci.Gdyby przedsiębiorstwa płaciły podatek to być może wzrosły by ceny ich produktów.Jednak to nie jest takie pewne bo zadziałaby konkurencja.Tak czy inaczej za wszystko zapłaci konsument.Czyli jest to takie Janosikowe na odwrót, bo biedni zasilą bogatych.Przy tym trzeba pamiętać,że zużycie paliwa na potrzeby firmy będzie rosło bo będzie zużywane do prywatnych samochodów.Na jakiej zasadzie? To najprostszy zabieg jaki może być do zastosowania.
8 8
odpowiedź
User
michalonek
Cóż... sytuacja w Polsce nie wygląda najlepiej, jest raczej dziwna. Jedyne sensowne rozwiązanie to... ucieczka z tego kraju. Moja firma działa w UK, jako spółka, ale mamy przedstawicielstwo w Polsce i tutaj prowadzona jest działalność. Schemat Pawła Kurnika dał nam 16 tysięcy oszczędności. Głównie na niższym ZUS i bardzo wysokich zwolnieniach podatkowych. Skoro mogę legalnie działać poza Polską i dużo oszczędzać, to po co mam się dalej męczyć w kraju, który zabiera wszystko co się da?
8 8
odpowiedź