SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Obywatele RP bezskutecznie apelowali do firm o wycofanie reklam z Telewizji Polskiej, teraz będą pikietować

Obywatele RP organizują pod siedzibą Telewizji Polskiej pikietę, podczas której będzie można podpisywać apel do dużych firm, żeby nie wykupywały reklam w stacjach publicznego nadawcy. - Media, które są finansowane z obowiązkowej opłaty abonamentowej uprawiają propagandę w stylu najgorszych reżimów autorytarnych. Zasadnicze są manipulacje i kłamstwa, szerzenie ksenofobii czy bezpodstawne atakowanie organizacji pozarządowych - uważa organizacja.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

W zapowiedzi pikiety - zaplanowanej w niedzielę o godz. 12 przed główną siedzibą Telewizji Polskiej na ul. Woronicza - Obywatele RP poinformowali, że już kilka miesięcy temu wysłali do największych reklamodawców list z apelem, żeby przestali promować się w kanałach TVP. - Niestety do teraz nie doczekaliśmy się reakcji - przyznała organizacja.

W liście Obywatele RP skrytykowali przede wszystkim materiały informacyjne TVP dotyczące bieżących wydarzeń politycznych i społecznych. - Media, które są finansowane z obowiązkowej opłaty abonamentowej uprawiają propagandę w stylu najgorszych reżimów autorytarnych. Nie chodzi tu o oczernianie przeciwników politycznych, które ma często miejsce. Zasadnicze są manipulacje i kłamstwa, szerzenie ksenofobii czy bezpodstawne atakowanie organizacji pozarządowych. Obiektem niewybrednych ataków i manipulacji są niezależne i godne szacunku instytucje. Przykładem tego może być chociażby atak na polski Trybunał Konstytucyjny, czy Komisję Wenecką - wyliczyła organizacja.

- Co szczególnie oburzające mamy do czynienia z takimi sytuacjami, jak przekazywanie prokuraturze bez zgody sądu niepublikowanych materiałów filmowych pokazujących osoby protestujące przeciwko obecnej władzy, publikowanie materiałów ferujących wyroki i odzierających przeciwników obecnej władzy z godności. Niepokoją historyczne paralele - tak właśnie zaczynały się wielkie totalitaryzmy XX wieku - dodano w liście. - Naszą opinię podzielają tysiące obywateli, którzy przestali korzystać z mediów publicznych oraz niezależni eksperci, którzy analizują ich treści - zaznaczono.

Według Obywateli RP w obecnej sytuacji wykupywanie reklam w stacjach Telewizji Polskiej jest sprzeczne ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. - Piszemy do Pana, ponieważ Pańska firma (jest - przyp.) jednym ze znaczących reklamodawców TVP SA. Wierzymy, że nie jest to Państwa intencją, ale w praktyce oznacza to, że wspieracie rozpowszechnianie kłamstwa i manipulacje mediów państwowych w Polsce. Uważamy, że każda odpowiedzialna społecznie firma powinna dzisiaj wycofać swoje reklamy z TVP SA i pozostałych mediów publicznych - napisało stowarzyszenie. - Historia zna przypadki firm, które wspierały reżimy opierające swoją władzę na propagandzie, a później na skutek tego przez dziesięciolecia nie mogły naprawić swojej nadszarpniętej reputacji - zaznaczyło.

Obywateli RP zwrócili uwagę, że klientami firm promujących się w TVP są również osoby mocno krytyczne wobec obecnego obozu rządzącego i publicznego nadawcy. - Zdajemy sobie sprawę i szanujemy to, że biznes w swoich działaniach kieruje się zyskiem akcjonariuszy. Wiemy jednak, że korzystanie przez firmy z nieetycznych usługodawców jest źle przyjmowane zarówno przez ich akcjonariuszy jak i klientów. Chcemy zwrócić uwagę, że my także jesteśmy Państwa klientami - napisali w liście.

Przypomnieli, że jesienią ub.r. niektóre firmy wycofały swoje reklamy z brytyjskich tabloidów. I tak Lego zrezygnowało z promowania się w „Daily Mail”, po tym jak dziennik ostro skrytykował sędziów tamtejszego trybunału.

- Będziemy niezwykle zobowiązani za pozytywną reakcję na naszą prośbę. W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy widzimy odradzanie się autorytaryzmu i kryzys demokracji, takie opowiedzenie się po stronie prawdy, wolności i praw obywatelskich miałoby trudne do przecenienia znaczenie - stwierdzili Obywatele RP w liście do reklamodawców. Organizacja nie podała, ile i które konkretnie firmy otrzymały taki list.

Według sprawozdania skierowanego do KRRiT, w ub.r. Telewizja Polska osiągnęła 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). W ostatnim okresie dwa główne kanały TVP notowały większe spadki oglądalności niż ich najważniejsi konkurenci. Według danych Nielsen Audience Measurement w minionym półroczu średnia oglądalność minutowa TVP1 zmalała o 12,66 proc. do 664 tys. widzów, a TVP2 - o 7,22 proc. do 513,8 tys. Z drugiej strony wynik TVP Info wzrósł o 12,46 proc. do 230,5 tys. widzów, a TVP ABC - aż o 42,5 proc. do 75 tys.

Cennikowo TVP2 w zeszłym półroczu zarobiła z reklam 616,1 mln zł (o 11 proc. więcej niż przed rokiem), a TVP1 - 589,9 mln zł (to 21,8 proc. w dół w skali roku). Pięcioma największymi reklamodawcami we wszystkich kanałach telewizyjnych były Aflofarm Farmacja Polska, Unilever, Nestle, US Pharmacia i Polpharma.

Obywatele RP informują, że podczas niedzielnej pikiety będzie można podpisać apel do firm o wycofanie reklam z Telewizji Polskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obywatele RP bezskutecznie apelowali do firm o wycofanie reklam z Telewizji Polskiej, teraz będą pikietować

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Same dziady. Geriatria.
24 10
odpowiedź
User
jak
Chcemy zwrócić uwagę, że my także jesteśmy Państwa klientami - napisali w liście.

Waszego lidera nie stać nawet żeby być klientem u dentysty.
27 11
odpowiedź
User
jak
Tysiące obywateli przestało korzystać, ale korzystają miliony. Dziady.
17 10
odpowiedź
User
conf
a mnie ciekawi jedno - skoro to takie wielotysięczne manify z milionowym poparciem to gdzie relacje live na tvnie ??? Nie dojechali ???:) Czy moze jednak wstyd pokazywać to te same sfrustrowane kilkaset osób co to od 2 lat łazi na każdy taki spęd?;)
23 12
odpowiedź
User
Ała
Ten protest jest zbędny. Dochody z reklam TVP lawinowo spadają.
Firmy nie będą oficjalnie stawały w politycznych zabawach. Ale oglądają programy i potrafią czytać wyniki.
A te wskazują na geriatrycznienie widzów TVP, spadek jej zasięgu i przesuwanie w stronę widza bez mocy nabywczych.
Na dodatek niektóre programy mają moc zrażania i występowanie w ich pobliżu zaczyna być flirtowanie ze zgniłym jabłkiem.
15 14
odpowiedź
User
rycho
chyba ja zaczne pikietowac Warcholow III RP
9 7
odpowiedź
User
Ała
Oj wy pisowcy. Czy wy w ogóle rozumiecie dokąd prowadzicie Polskę?
Donikąd. Donikąd nasz wspaniały kraj prowadzicie. Na zadupie cywilizowanych Narodów.
8 16
odpowiedź
User
larson
Wystarczy nie oglądać i nie będzie wykupywanych reklam
9 5
odpowiedź
User
gość
Każda komercja, która wspiera państwówkę działa na własną niekorzyść, gdyż państwówka nie przyczynia się do wytwarzania PKB i nie płaci podatków i ZUSu - ciężko nazwać płaceniem za cokolwiek jeśli dostaje się na zapłacenie pieniążki z budżetu
2 4
odpowiedź
User
Pankracy
Ten protest jest zbędny. Dochody z reklam TVP lawinowo spadają.
Firmy nie będą oficjalnie stawały w politycznych zabawach. Ale oglądają programy i potrafią czytać wyniki.
A te wskazują na geriatrycznienie widzów TVP, spadek jej zasięgu i przesuwanie w stronę widza bez mocy nabywczych.
Na dodatek niektóre programy mają moc zrażania i występowanie w ich pobliżu zaczyna być flirtowanie ze zgniłym jabłkiem.


Ze zgniłym jabłkiem? Intrygujące.
Stawiałbym raczej na zgniłego ogórka, albo marchewkę.
Najwyraźniej nie nadążam za postępem. Czyżbym geriatryczał?
3 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing