SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OECD: Polska liderem wzrostu w UE, ale dalsze reformy są nadal konieczne

W okresie globalnego kryzysu gospodarczego Polska wyróżniła się na tle państw OECD dzięki znacznie szybszemu wzrostowi gospodarczemu w porównaniu do większości państw oraz imponującemu sukcesowi w zakresie redukcji różnic dochodów w porównaniu ze swoimi europejskimi partnerami, uważa sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angelo Gurría.

W jego ocenie, Polska musi jednak podjąć nowe działania w celu zmniejszenia deficytu budżetowego i nie ustawać we procesie wdrażania najważniejszych reform.

"Dobre wyniki gospodarcze Polski w ostatnich latach dowodzą, że właściwa polityka makroekonomiczna w połączeniu z rozważnymi regulacjami opłacają się. Nadszedł czas, żeby polskie władze promowały innowacyjne i zielone źródła wzrostu gospodarczego i wdrożyły reformy strukturalne, które będą sprzyjać procesowi doganiania pozostałej części Europy, a jednocześnie umocnią zaufanie rynków finansowych w przyszłość polskiej gospodarki" - powiedział Gurría podczas konferencji prasowej.

OECD prognozuje w najnowszym raporcie "OECD Economic Outlook", że wzrost gospodarczy Polski spowolni do 3,0% z 4,3% w ub.r., zaś w 2013 r. wyniesie 2,7%. Jesienią Organizacja przewidywała wzrost PKB Polski na poziomie 2,5% tym i przyszłym roku.

Zdaniem sekretarza generalnego OECD, bieżącym priorytetem polityki powinna stać się konsolidacja fiskalna nieosłabiająca nadmiernie wzrostu gospodarczego. Taka konsolidacja będzie najlepszym sposobem na ograniczenie zagrożeń w różnych obszarach gospodarki.

"Obniżenie deficytu budżetowego pomoże zmniejszyć presje cenowe, kontrolować dług zewnętrzny oraz umocnić wiarygodność budżetową. Wszystkie te elementy będą ograniczać zagrożenia związane z przenoszeniem się kryzysu" - ocenił Gurria.

W jego ocenie, polski rząd powinien osiągnąć tegoroczny cel czyli zmniejszenie deficytu poniżej 3,0% PKB, ale do zrealizowania celu na 2013 r. (2,0% PKB) oraz celu średnioterminowego Unii Europejskiej na 2015 r. (1,0% PKB) będą potrzebne bardziej szczegółowe rozwiązania w zakresie polityki budżetowej.

"Nadszedł czas, by polski władze promowały innowacje i wdrożyły reformy strukturalne. Konieczne są cięcia ulg i zwolnień podatkowych oraz systemu ubezpieczeń społecznych dla rolników oraz wydłużenie wieku emerytalnego tak, jak dzieje się to w większości krajów UE" - podkreślił sekretarz generalny OECD.

OECD uważa, że w razie większego od prognozowanego spowolnienia, Polska mogłaby zamortyzować niekorzystny wpływ poprzez poluzowanie polityki monetarnej, pod warunkiem, że złoty nie ulegnie znacznemu osłabieniu oraz pozwalając na działanie automatycznych stabilizatorów w ramach ograniczeń dopuszczonych przez polską regułę długu publicznego.

Dołącz do dyskusji: OECD: Polska liderem wzrostu w UE, ale dalsze reformy są nadal konieczne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl