SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: w tym roku konkurs na operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+

Wciąż nie wiadomo, kiedy zacznie działać ogólnopolski multipleks radia cyfrowego. Nadal nic się w tej sprawie nie dzieje, choć Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada wybór jego operatora jeszcze w tym roku.

Tuner DAB+ z logiem Polskiego RadiaArticle

Za miesiąc minie rok, odkąd Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - mimo sprzeciwu stacji komercyjnych - rozpoczęła konsultacje w sprawie cyfryzacji radia. Zdaniem regulatora do wyłączenia emisji analogowej powinno dojść między 2026 r. a końcem 2030 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest zwolennikiem późniejszego terminu. Nie chce, żeby DAB+ zastąpił nadawanie w analogowym eterze przed końcem 2032 r. - Z warunkiem przeprowadzenia aktualizacji tej daty zależnie od wyników przeglądu stanu cyfryzacji radia w Polsce w 2027/2028 r. - zastrzega Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego UKE.

Prezes UKE uważa, że wyłączenie emisji analogowej w Polsce powinno nastąpić dopiero po osiągnięciu przez programy publiczne, jak i niepubliczne zasięgu radia cyfrowego przynajmniej na terenie obejmującym 90 proc. populacji kraju, a także po osiągnięciu progu co najmniej 50 proc. słuchalności przez platformy cyfrowe.

Niezależnie od tych warunków we wrześniu ub.r. KRRiT - tuż przed końcem swojej kadencji - nieoczekiwanie zdecydowała o zawieszeniu konkursów na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie cyfrowym. Jak tłumaczyła Rada, stało się tak "na wniosek strony rynkowej". Postępowanie ma być wznowione dopiero po decyzji UKE. Urząd zapowiadał wówczas, że konsultacje w sprawie wyboru operatora multipleksu rozpoczną się pod koniec 2022 r.

Najwięksi nadawcy prywatni nie chcą cyfryzacji

Ale jak już informowaliśmy kilka miesięcy temu, te nawet nie ruszyły. - Konkurs na operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+ planujemy przeprowadzić w tym roku - słyszymy teraz od Witolda Tomaszewskiego. - Wybór operatora multipleksu nastąpi w drodze procedury, która będzie podlegała publicznym konsultacjom. Wtedy będzie czas na przesłanie swojej opinii przez wszystkie zainteresowane strony.

Chodzi przede wszystkim o zdanie nadawców radiowych. Jak już pisaliśmy, tym największym prywatnym wcale się nie spieszy do cyfryzacji. Obawiają się wielkich inwestycji i zmian na rynku reklamowym. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie. Mimo to w lutym ub.r. KRRiT zdecydowała się rozpisać dwa konkursy w sprawie nadawania w systemie DAB+. W pierwszym mogli się zgłosić dotychczasowi nadawcy ponadregionalni lub nowi gracze. W tym przypadku wpłynęło sześć ofert - dokładnie tyle, ile było miejsc na multipleksie.

W drugim konkursie do udziału mogli zgłaszać się trzej dotychczasowi nadawcy ogólnopolscy: RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja. Wpłynęły wnioski tylko od dwóch nadawców. Termin upłynął w kwietniu ub.r. Zgłosiła się Grupa RMF oraz Redemptoryści, do których należy Radio Maryja. Co ciekawe, Grupa RMF przez wiele lat krytykowała system DAB+. Jej przedstawiciele twierdzili, że jest przestarzały i zbyt drogi. Spółka do ostatniej chwili nie zdradzała, czy weźmie udział w konkursie. - Jeśli okaże się, że koszty emisji w DAB+ będą zbyt wysokie, będziemy ponownie rozważać, czy pozostać w tym systemie, czy się jednak z niego wycofać - stwierdził po ogłoszeniu decyzji o starcie Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF. Radio Maryja już wcześniej wchodziło w skład testowego multipleksu związanej z Polsatem spółki DABCAST w Warszawie i Trójmieście.

W KRRiT też nie uzyskaliśmy informacji, czy coś się dzieje w sprawie tych konkursów.

Cyfrowy Polsat zainteresowany konkursem

Jak już informowaliśmy, zainteresowana konkursem UKE wyłaniającym operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+ jest firma BCAST, która należy do Cyfrowego Polsatu. Spółka jest obecnie operatorem multipleksów eksperymentalnych cyfrowego radia. - BCAST zawsze starał się uczestniczyć we wszystkich postępowaniach, które z finansowego i operacyjnego punktu widzenia miały dla spółki sens. Na ten moment możemy potwierdzić zainteresowanie DAB+ R1, ale wszystko zależy od szczegółów, jakie zostaną postawione przez regulatora w zakresie wymagań na operatora technicznego - mówiła na naszych łamach Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.

Spółka liczy na możliwość skorzystania z infrastruktury Emitela. - W dalszym ciągu dużą nadzieję pokładamy w obowiązującej regulacji dotyczącej dostępu do obiektów Emitela w ramach tzw. oferty ramowej. Możliwość skorzystania z oferty ramowej pozwoliłaby nam otworzyć się na nowe rynki i usługi, szczególnie w projektach ogólnopolskich, gdzie z powodzeniem możemy wykorzystać obiekty Emitela, np. pod DAB+ R1. Z drugiej strony wykorzystanie tych obiektów może już teraz przynieść oszczędności dla obecnych klientów, ale w tym przypadku potrzebne jest większe zaangażowanie regulatora - tłumaczy przedstawicielka Cyfrowego Polsatu.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl, wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. W 2022 r. dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM - 1,37 mln, drogą internetową - 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej - 25 tys., a metodą DAB+ - 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., a Polskiego Radia 24: 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

Dołącz do dyskusji: UKE: w tym roku konkurs na operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nano
DAB+ nie przyjmie się, słaby sygnał o małym zasięgu, graniczona droga oferta, drogie odbiorniki. Nie są w stanie konkurować z radiem internetowym bez powyższych mankamentów, do tego jest wybierane przez słuchaczy!
odpowiedź
User
WściekłyChopin
Po co, na co? A tak poza tym, mam kilka sprzętów, które mają możliwość odbierania radia, ale w technologi DAB. A nie DAB+ Jak zwykle coś poszło nie tak. Mamy sprzęty niedostosowane do odbioru. A raczej odbiór niedostodowany do naszych sprzętów. Jedynie paczkę Polsatu Box można czasami słuchać. Jak nie kodują.
odpowiedź
User
Quality
KRRiT powinna zrezygnować z upychania aż 12 stacji radiowych w jednym MUXie (co daje bitrate ok. 96 kbps). Wszystko przez chęć upychania 3 dodatkowych stacji Polskiego Radia (mimo, że PR ma już własny MUX do dyspozycji)
odpowiedź