SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange i Ericsson testują sieć 5G w Zakopanem

Orange Polska przeprowadził w Zakopanem testy technologii 5G z wykorzystaniem po raz pierwszy w naszym kraju częstotliwości 26 - 28 GHz. Próby zostały wykonane przy użyciu sprzętu w standardzie 3GPP dostarczonego przez koncern Ericsson.

Article

Orange Polska poinformował, że bazując na urządzeniach dostarczonych przez Ericsson po raz pierwszy w Polsce przetestował sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stację bazową podłączono do sieci Orange Polska, co pozwoliło np. oglądać filmy poprzez aplikację Orange TV Go.

Sprzęt serii Ericsson Radio System produkowany od 2015 r. został zaprojektowany, aby spełniać wymogi  technologii 5G. Transmisja danych zgodna ze standardem nowej generacji 5G może zostać uruchomiona poprzez zdalną aktualizację oprogramowania. Na całym świecie zainstalowanych zostało ponad  3 mln stacji bazowych firmy Ericsson, które mogą być  wykorzystane do uruchomienia technologii 5G.

– Przygotowując się do wdrożenia 5G pracujemy z różnymi dostawcami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia naszej sieci i potrzeb klientów – wyjaśnia w komunikacie Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Sprawne i efektywne wdrożenie sieci mobilnej kolejnej generacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne są odpowiednie przygotowania: jasne reguły gry, porządkowanie spraw takich jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii.

Operator zaznacza, że wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa jest zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie 2018 r. fazą standardu 5G – Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.

Przeprowadzone przez Orange próby w Zakopanem nie są pierwszymi testami tego operatora w ramach przygotowań do wdrożenia 5G. Jesienią ub. telekom testował tę technologię w Gliwicach wykorzystując rozwiązania oferowane przez Huawei.

W ub.r. Orange Polska zanotował spadek przychodów o 0,7 proc. do 11,27 mld zł oraz 190 mln zł zysku netto (wobec 60 mln zł straty w 2017 roku). Na koniec roku telekom miał 14,8 mln kart SIM telefonii mobilnej, 3,41 mln klientów telefonii stacjonarnej i 2,56 mln klientów internetu stacjonarnego. Liczba użytkowników ofert konwergentnych wzrosła do 1,55 mln, a internetu światłowodowego - do 366 tys.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange i Ericsson testują sieć 5G w Zakopanem

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
mam nadzieje, ze Ericsson im postawi te 5G, a nie banda hujawejczykow, co biznesy wygrywaja albo lapowka, albo podstepem, Ciekawe, jak bardzo sciskaja jajeczka solorzowi- podobno za kontrakt z baza danych oczekuja, ze plus wezmie te 5g od nich....
odpowiedź
User
Adrian
mam nadzieje, ze Ericsson im postawi te 5G, a nie banda hujawejczykow, co biznesy wygrywaja albo lapowka, albo podstepem, Ciekawe, jak bardzo sciskaja jajeczka solorzowi- podobno za kontrakt z baza danych oczekuja, ze plus wezmie te 5g od nich....
To ja z chęcią chcę, żeby Solorz-Żak w końcu przeszedł na emeryturę, otworzył archiwa Polsatu dla wszystkich zainteresowanych i zerwał wszystkie umowy z Huawei i ZTE na stacje bazowe i cokolwiek innego.

Orange, w zakresie 5G w Zakopanem, podjął bardzo słuszny krok, biorąc sprzęt Ericssona. Nie szpiegują. W niektórych lokalizacjach montują też sprzęt Nokii, ponieważ na stronach Nokia Networks dotyczących 5G jest wspominany Orange jako jedyny operator z Polski montujący ich stacje bazowe do 5G. Moim skromnym zdaniem, chcę rozszerzyć kontrole ABW dot. Huawei także o Polkomtela, P4 i T-Mobile, którzy z powodu ich WŁASNEJ głupoty biorą szpiegującą chińszczyznę.
odpowiedź
User
nicki
Tego typu testy są oznaką że budowa sieci idzie do przodu co może cieszyć. Potrzebujemy 5G żeby móc się rozwijać jako nowoczesne państwo.
odpowiedź