SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KPRM i NASK ostrzegają przed dezinformacją po incydencie w Przewodowie

KPRM Cyfryzacja i NASK ostrzegają przed szeroką dezinformacją w związku z wczorajszymi wydarzeniami w Przewodowie, przy granicy z Ukrainą.

Jak podano w środowym komunikacie, w związku z wydarzeniami w Przewodowie, w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele niesprawdzonych, zmanipulowanych lub nieprawdziwych doniesień.

"Pamiętajmy, że mogą być one elementem kampanii dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie niepokoju, paniki oraz wątpliwości co do prawdziwego przebiegu zdarzenia i jego skutków" - ostrzega KPRM Cyfryzacja i NASK.

Wiele dezinformacji po incydencie w Przewodowie

Od wczoraj analitycy NASK zidentyfikowali w mediach społecznościowych wiele wątków narracyjnych, które nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi ustaleniami w sprawie Przewodowa i noszą cechy manipulacji i dezinformacji - czytamy w informacji KPRM Cyfryzacja i NASK.

"W związku z tym zalecamy weryfikację wszystkich informacji oraz daleko posuniętą powściągliwość w reagowaniu na treści pochodzące z niesprawdzonych źródeł. Rzetelna wiedza na temat zdarzenia jest na bieżąco przekazywana przez oficjalne kanały instytucji rządowych" - podano w komunikacie.

NASK prosi, by treści o charakterze dezinformacji pojawiające się w sieciach społecznościowych zgłaszać pod adresem: informacja@nask.pl.

Jak weryfikować informacje - podstawowe zasady

• Korzystaj z oficjalnych źródeł informacji. Są nimi m.in. rządowe serwisy gov.pl oraz ich oficjalne konta w mediach społecznościowych.

• Porównuj informacje w różnych kanałach. Jeżeli masz wątpliwości co do prawdziwości informacji, sięgaj co najmniej do kilku źródeł.

• Nie ufaj anonimowym, bezosobowym profilom w mediach społecznościowych.

• Przy sprawdzaniu informacji korzystaj z przeglądarek internetowych, które w wynikach wyszukiwania podają na wysokich miejscach znane i sprawdzone źródła informacji.

• Zwracaj uwagę na poprawność językową i jakość zdjęć umieszczanych w komunikatach medialnych. Materiały pochodzące z niewiarygodnych źródeł zazwyczaj odznaczają się dużą liczbą błędów oraz złymi, nieadekwatnymi i często zmanipulowanymi fotografiami.

Dołącz do dyskusji: KPRM i NASK ostrzegają przed dezinformacją po incydencie w Przewodowie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl