SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PAP wspólnie z europejskimi agencjami informacyjnymi zapowiada walkę z fake newsami

Trzynaście europejskich agencji informacyjnych - w tym Polska Agencja Prasowa - zawarło porozumienie w sprawie walki z fałszywymi wiadomościami. - W ciągu kilku miesięcy wypracujemy rozwiązania, które pozwolą skutecznie eliminować nieprawdziwe informacje – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.

Wojciech Surmacz, prezes PAP / fot. Nikola Bochyńska Article

Fake newsy - inaczej zwane false newsami (z ang. fałszywe informacje) - uznawane są współcześnie za jedno z najgroźniejszych zjawisk dla demokracji. Wiadomości podawane przez fałszywe i niezweryfikowane konta mogą być narzędziem wojny informacyjnej nie tylko między wrogimi sobie grupami społecznymi czy frakcjami politycznymi, ale przede wszystkim państwami.

W związku z rosnącym wpływem fałszywek na sprawy społeczne, polityczne i międzynarodowe, trzynaście agencji prasowych w Europie zadeklarowało chęć walki z nierzetelnymi informacjami. Agencje zapowiadają podjęcie działań w celu „opracowania skutecznych narzędzi i zasad, które umożliwią internautom i dziennikarzom walkę z dezinformacją". Ich celem ma być również  „promocja wiarygodnych mediów i edukacja użytkowników, aby wskazywać im kierunki rozwoju w środowisku cyfrowym”.

Dokument zakłada także bezpośrednią współpracę między agencjami prasowymi w celu „weryfikacji wiadomości i szybkiego wykrywania fałszywych newsów; opracowanie skutecznych narzędzi i zasad zwiększających uprawnienia internautów i dziennikarzy do walki z dezinformacją; promowanie zaufania do mediów oraz edukowanie użytkowników w zakresie poruszania się w środowisku cyfrowym”.

Dodatkowo agencje obrały za cel „zwiększenie przejrzystości internetowych wiadomości, dzięki zaangażowaniu w rozwój profesjonalnego dziennikarstwa, a także ochronę różnorodności i trwałości rzetelnego ekosystemu mediów informacyjnych”.

- Wzywamy wszystkie agencje informacyjne, bez względu na to, czy są one finansowane przez państwo, czy prywatne, jak również międzynarodowe stowarzyszenia agencji prasowych, aby przyłączyły się do przestrzegania rezolucji – napisano w deklaracji.

Deklarację podpisały agencje z Polski - Polska Agencja Prasowa, ATA – z Albanii, ANA MPA - z Grecji, HINA - z Chorwacji, BTA – z Bułgarii, AZERTAC - Azerbejdżan, AGERPRES - Rumunia, TASR - Słowacja, UKRINFORM - Ukraina, CNA - Cypr, FENA - Bośnia i Hercegowina, TANJUG - Serbia , AA - Turcja.

PAP chce działać na rzecz rzetelnego dziennikarstwa

W październiku br. PAP współpracowała już z Facebookiem w ramach kampanii edukacyjnej, organizowanej w mediach społecznościowych. Tłumaczono w niej, jak sprawdzać i weryfikować wiadomości w internecie.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej zapowiada, że to nie koniec działań agencji w tym zakresie.

- Jako najbardziej wiarygodne źródła informacji na rynku medialnym postanowiliśmy wypowiedzieć otwartą wojnę dezinformacji. Chcemy, by dołączały do nas agencje prasowe z całego świata. W ciągu kilku miesięcy wypracujemy rozwiązania, które pozwolą skutecznie eliminować nieprawdziwe informacje. Będzie to przede wszystkim szybka wymiana informacji, deep research, monitoring - zapewnia.

Rezolucję w sprawie walki z fake newsami podpisano po międzynarodowej konferencji w Tiranie "Agencje prasowe kontra fake newsy", którą organizowała Albanian Telegraphic Agency (ATA). 

Z badania IAB Polska wynika, że 58 proc. ankietowanych, pytanych o miejsca, w których najczęściej zdarzało się im natrafić na nieprawdziwe informacje, wskazywało social media. 39 proc. stwierdziło z kolei, że głównym źródłem fake newsów są portale informacyjne. Najczęściej dezinformację szerzą sami internauci - częściej są to osoby nieznane badanym (58 proc.) niż grono znajomych (20 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PAP wspólnie z europejskimi agencjami informacyjnymi zapowiada walkę z fake newsami

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
No ale jak to, PAP ma walczyć z rządową propagandą?
22 22
odpowiedź
User
Gary
Czyli już po GW i RASP?
17 20
odpowiedź
User
gosc1
No to Gazeta Wyborcza ma problem
13 18
odpowiedź
User
Konsekwentnie...
Pomysł ok, ale zważywszy na tempo i skalę rozprzestrzeniania się informacji, to wymagałoby bardziej stworzenia oddziałów fejkowej straży pożarnej. Czas gra tu rolę, a czasy mamy populistyczne. Taki przykład: Trump i brexit wygrali przez fakenewsy... i kogo to teraz interere, że część z nich sprostowano, skoro efekt został osiągnięty..? Niemniej, prostujmy!
14 9
odpowiedź
User
Info sPISane na straty
Niech zaczną od pasków TVP.
15 10
odpowiedź