SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Parlament Europejski planuje prostsze naprawy elektroniki i uniwersalne ładowarki. Chce ratować środowisko

Parlament Europejski rozpoczął działania, które mają ułatwić użytkownikom naprawianie posiadanych przez nich urządzeń i dłuższe korzystanie ze sprzętu. Europosłowie chcą też ograniczenia sztucznego skracania przez producentów żywotności ich produktów, a także wprowadzenia na rynkach unijnych jednolitego standardu ładowarek. Wszystkie te zabiegi mają prowadzić do zrównoważonego rozwoju i pomóc w ochronie środowiska naturalnego.

fot. Shutterstock.com Article

Problem dotyczący stosowania przez producentów urządzeń elektronicznych różnych typów ładowarek jest obecny w Unii Europejskiej od kilku lat. Jeszcze na początku 2020 r. Parlament Europejski (PE) przedstawił projekt, który przewiduje ujednolicenie standardu ładowarek przeznaczonych do urządzeń przenośnych. W założeniach do wszystkich smartfonów czy tabletów ma pasować jeden typ ładowarki zamiast funkcjonujących dzisiaj na rynku kilku rodzajów tego sprzętu.

Łatwiejsze naprawy i jednolite ładowarki

Teraz sprawa uniwersalnych ładowarek powróciła w związku z dalszymi pracami na szczeblu unijnym. PE przyjął bowiem rezolucję, w której przewidziano działania zmierzające do bardziej zrównoważonego rynku obejmującego firmy oraz użytkowników. Za przyjęciem rezolucji głosowało 395 posłów, 94 było przeciw, a 207 wstrzymało się od głosu.

Czytaj także: Samsung będzie sprzedawać smartfony bez ładowarek. Chce obniżyć ceny sprzętu

W przyjętym przez europarlament dokumencie jest przede wszystkim mowa o krokach, jakie powinna zastosować Komisja Europejska w celu wsparcia zrównoważonego rozwoju.

Chodzi m.in. o sztuczne ograniczanie przez producentów żywotności ich urządzeń, co w efekcie zmusza użytkowników do częstszego kupowania nowego sprzętu. PE chce, aby klienci byli precyzyjnie informowani o szacowanym okresie sprawności konkretnego produktu oraz warunkach jego ewentualnej naprawy.

Zgodnie z planem KE ma także zachęcać producentów do wydłużania okresów gwarancyjnych oraz wprowadzania rozwiązań ułatwiających naprawy, co może spowodować dłuższe korzystanie z rozmaitych urządzeń.

Przy okazji PE powołuje się na badania Eurobarometru, według których 77 proc. mieszkańców Unii wolałoby naprawiać posiadane urządzenia zamiast kupowania nowego sprzętu, zaś 79 proc. respondentów oczekiwałby prawnych regulacji ułatwiających naprawy.

Czytaj także: Nowe iPhone’y nie dostaną ładowarek w komplecie. Apple chce zmniejszyć koszty

Europarlament nie kryje, że zaplanowane obecnie rozwiązania mają przyczynić się m.in. do zmniejszenia liczby odpadów oraz lepszej ochrony środowiska. Dlatego też PE ponownie zwrócił się do KE o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem w Unii jednego standardu ładowarek do różnych urządzeń elektronicznych, co ma ograniczyć liczbę ładowarek na rynku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Parlament Europejski planuje prostsze naprawy elektroniki i uniwersalne ładowarki. Chce ratować środowisko

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl