SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen będzie testował przemysłową sieć 5G

Koncern PKN Orlen zamierza rozpocząć testy sieci 5G w realnych warunkach funkcjonowania swojej infrastruktury. Próby będą przeprowadzone do lutego 2022 roku w zakładzie w Płocku i mają wykazać  przydatność 5G w segmencie IoT oraz analityki danych.

PKN Orlen poinformował, że jako pierwszy w Polsce będzie testował prywatną, przemysłową sieć 5G w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej.

Na realizację wewnętrznych testów, które zostaną przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku oraz pobliskiej stacji paliw, koncern otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj także: Orlen wydał w ub.r. 307 mln zł na marketing, a 21 mln zł na public relations

IoT i analityka danych

Partnerami testów są zewnętrzne firmy technologiczne, które dostarczą zaawansowaną infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia. Orlen zapowiada, że wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoli przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane będą różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne.

- Jesteśmy nowoczesnym koncernem multienergetycznym, który odpowiada na światowe trendy i nieustannie wdraża innowacyjne technologie - zaznacza w komunikacie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych, dzięki czemu praca zakładu w Płocku będzie bardziej wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia.

Czytaj także: Otwarto pierwszy sklep Orlen w Ruchu, 40 placówek jeszcze w tym roku

Firma informuje, że technologia 5G pozwoli w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Zapewnia także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych.  

- W przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności PKN Orlen. Jej testy wpisują się w strategię Orlen2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu. Liczymy, że pozytywne doświadczenia z testów w Płocku pozwolą na zastosowanie podobnych, zaawansowanych rozwiązań w całej Grupie Kapitałowej Orlen – podkreśla Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej, odpowiedzialna m.in. za obszar informatyki.

PKN Orlen osiągnął w 2020 r. 3,4 mld zł zysku netto, uwzględniając zysk na nabyciu Energi, wynik EBITDA LIFO był na poziomie 12,1 mld zł, a przychody ze sprzedaży - 86,2 mld zł

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen będzie testował przemysłową sieć 5G

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
guru
Jak już się biorą za 5G to mam nadzieję że pomyślą przyszłościowo jak Plus i zrobią to bez sprzętu Huawei. Plus nie dość że zrobił swoje 5G bez Huawei to jeszcze jego 5G jest wielokrotnie szybsze niż w innych sieciach
odpowiedź
User
re-guru
Jak już się biorą za 5G to mam nadzieję że pomyślą przyszłościowo jak Plus i zrobią to bez sprzętu Huawei. Plus nie dość że zrobił swoje 5G bez Huawei to jeszcze jego 5G jest wielokrotnie szybsze niż w innych sieciach


Orange, Play I T-Mobile faktycznie mają 5G wolniejsze od 4G. Tylko Plus ma szybkie i nie robi w konia ludzi
odpowiedź
User
Piotr
99% bankomatów, terminali czytających karty połączonych jest z bankiem (siecią) kartami GSM w technologii 4G.

ORLEN jak i większość firm z rozproszoną infrastrukturą, wykorzystuje "prywatny APN" u jednego w dostawców GSM w technologii 4G a aktualnie chce przetestować 5G.

Swoją drogą, największy problem to stabilność połączenia. Niby działa ale okresowo zrywa połączenie.
odpowiedź