SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP otworzy oddziały korporacyjne w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji

PKO BP chce rozwijać się na zagranicznych rynkach. Nie widzi na razie ciekawych okazji do przejęć, zamierza jednak otworzyć w przyszłym roku oddziały korporacyjne w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii i we Francji. Prezes banku zapewnia, że to z myślą o klientach, którzy prowadzą biznes również poza granicami kraju. W ciągu najbliższych tygodni zamknięty zostanie proces prawny fuzji z Nordeą.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BPZbigniew Jagiełło, prezes PKO BP

– Chcemy rozwijać się za granicą, nie ma jednak atrakcyjnych propozycji przejęć. Chcemy więc skupić na podążaniu za naszymi klientami do kilku destynacji, takich jak: Niemcy, Francja, Czechy, Wielka Brytania. Tam właśnie w 2015 roku planujemy otworzyć nasze oddziały korporacyjne – zapowiada Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Aktywność zagraniczna klientów banku jest w dużym stopniu zbieżna z działalnością na obcych rynkach polskich przedsiębiorstw. Krajami, do których przede wszystkim kierowany jest eksport, są kraje unijne, głównie Niemcy, Czechy czy Francja. Coraz częściej firmy nie tylko eksportują towary i usługi, lecz także decydują się tam na bezpośrednie inwestycje, a co za tym idzie wymagają wsparcia finansowego i coraz bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych. Jedna ze spółek PKO BP działa już na rynku szwedzkim i obsługuje m.in. kontrakty Solarisa (PKO Leasing Sverige).

Jak podkreśla prezes, PKO BP po przejęciu banku Nordea nie jest zainteresowane przejęciami innych banków w Polsce, podtrzymuje jednak chęć aliansu z Pocztą Polską. Wyniki grupy PKO BP za II kwartał po raz pierwszy uwzględniły wyniki Nordea Bank Polska. Zysk netto grupy wyniósł 855,6 mln zł. Oznacza to wzrost o 14 proc. względem ubiegłego roku (752,8 mln zł) i o 6,6 proc. wyższy niż w poprzednim kwartale. Skonsolidowane aktywa wzrosły do 242,3 mld zł (22,5 proc. więcej niż w 2013 roku).

– Teraz czekamy na zgodę KNF na połączenie prawne PKO PB i Nordea. Liczymy na to, że otrzymamy ją w ciągu najbliższych tygodni. Wówczas zamkniemy proces prawny. Firma ubezpieczeniowa nazywa się już PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Portfel szwedzki został już przez nas wchłonięty i przejęcie banku od strony prawnej umożliwia nam prawne zamknięcie tego procesu – tłumaczy Jagiełło.

Jak zapowiada prezes PKO BP, niezwłocznie po otrzymaniu zgody z rynku zniknie brand Nordea. Pełne zakończenie integracji planowane jest na początek przyszłego roku.

Zarząd banku liczy na to, że również w 2015 roku rozpocznie działalność PKO Bank Hipoteczny. W ubiegłym tygodniu KNF wydała zgodę na jego utworzenie. Bank będzie koncentrował się wyłącznie na udzielaniu kredytów mieszkaniowych dla osób fizycznych. Udział nowej instytucji w sprzedaży kredytów hipotecznych w całej grupie PKO PB ma wynieść ok. 30 proc.

– Trwają dalsze prace, które zostaną uwieńczone kolejną zgodą Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Chcielibyśmy, żeby to stało się na początku 2015 roku. Następnie rozpoczniemy w naszej sieci sprzedaż kredytów hipotecznych, które będą kierowane według pewnego rodzaju standardu do Banku Hipotecznego. Po zgromadzeniu sprzedaży przez PKO Bank Hipoteczny w kwocie 500 mln zł będziemy chcieli emitować listy zastawne i to jest perspektywa roku 2015. Będziemy przenosili kredyty hipoteczne z obecnego portfela do Banku Hipotecznego, to jednak nie jest perspektywa przyszłego roku, tylko kolejnych lat – podsumowuje Zbigniew Jagiełło.

Dołącz do dyskusji: PKO BP otworzy oddziały korporacyjne w Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl