SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały TVP w Playerze i Polsat Box Go? Serwisom grożą wysokie kary

Choć wszystkie polskie serwisy streamingowe z kanałami linearnymi powinny oferować: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN i TV Puls, to niektóre z nich nie przestrzegają zasady must carry, must offer. Jakub Borowiak, prawnik Kancelarii Prawnej Media ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że nieprzestrzegającym przepisów nadawców grożą dotkliwe kary. Telewizja Polska zdradza natomiast, że prowadzi rozmowy odnośnie do obecności w Playerze i Polsat Box Go. 

W ostatnim czasie Polsat Box Go wprowadził do oferty Telewizję Puls. Konkurencyjny wobec TVN kanał naziemny trafił też do Playera. Mimo tych  ruchów, w Polsat Box Go nadal nie ma kanałów: TVP1, TVP2, TVP3 i TVN. W serwisie TVN Warner Bros. Discovery brakuje: TVP1, TVP2, TVP3,  Polsatu i TV4. Za pośrednictwem TVP VOD/TVP Go nie można oglądać żadnych stacji od komercyjnych nadawców, w tym: TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.

- W serwisach TVP VOD i TVP GO dostępne są tylko programy telewizyjne, których nadawcą jest Telewizja Polska.  Zgodnie z obowiązującą Kartą Powinności TVP rozpowszechnia swoje programy w systemach teleinformatycznych w zakresie możliwym w świetle nabytych uprawnień i licencji. TVP jest w stałym kontakcie z operatorami platform Player oraz Polsat Box Go. O ewentualnych ustaleniach w zakresie programów objętych zasadą must carry, must offer będziemy informować w odpowiednim czasie - informuje Wirtualnemedia.pl Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.  Przedstawiciele Playera nie odpowiedzili na nasze pytania. - Jeśli będziemy wprowadzali jakieś nowości, to poinformujemy o nich - stwierdziła jedynie Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu, do którego należy Polsat Box Go.

KRRiT ograniczała się do apeli

Spośród platform nadawców jedynie Canal+ online oferuje wszystkie kanały objęte zasadą must carry, must offer. Negocjacje w tej sprawie trwały wiele miesięcy. Na początku TVN Warner Bros. Discovery zgodził się jedynie na udostępnienie swojej stacji w jakości SD. Później rozdzielczość poprawiono, ale na Playerze i tak jest ona wyższa. 

Nadawcy niechętnie współpracują w streamingu, bo udostępnienie stacji rywalom może zniechęcać do wykupienia subskrypcji lub założenia konta na ich własnej platformie. Takiej, gdzie w przypadku niektórych pakietów, może zarabiać w przyszłości na reklamach adresowalnych. Z drugiej strony, oferowanie kanału rywala, zwiększa jego zasięg. To perspektywa wyższych przychodów reklamowych. Canal+ w przeciwieństwie do TVN i Polsatu, utrzymuje się przede wszystkim z opłat abonamentowych i subskrypcyjnych.

Do przyspieszenia współpracy mogłaby skłonić nadawców Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Regulator w poprzedniej kadencji nie raz przypominał, że „must carry, must offer” nie podlega dyskusji. Na publikacji stanowisk się jednak skończyło. - W ocenie KRRiT celem ww. regulacji, w zakresie must carry i must offer, jest powszechny i niepodlegający ograniczeniom społeczny interes w dostępie do programów telewizyjnych wskazanych przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1. Dlatego też programy te mają, bez utrudnień związanych z dostosowaniem technicznym, docierać do wszystkich odbiorców - czytamy w stanowisku KRRiT z lutego 2022 roku.

Prawnik: Kary nawet do 10 proc. przychodów operatora

Adrian Gąbka, Wirtualnemedia.pl: Czy serwisy streamingowe nieudostępniające stacji TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN, TV Puls łamią zasadę must carry, must offer?

Jakub Borowiak, prawnik Kancelarii Prawnej Media: Dostawcy usług OTT (over-the-top) rozprowadzający w sieci internet programy, podlegają regulacjom ustawy o radiofonii i telewizji. W konsekwencji podlegają również zasadzie must carry/must offer i powinni oferować swoim odbiorcom nieodpłatnie programy określone w ustawowym katalogu. Moim zdaniem, dostawcy usług OTT rozprowadzający w sieci internet programy, naruszają zasadę must carry/must offer, jeżeli w części streamingowej oferują swoim odbiorcom jedynie wybrane programy znajdujące się w ustawowym katalogu. Zgodnie z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, powinni nieodpłatnie rozprowadzać wszystkie siedem programów ujętych w ustawie. Zasada must carry/must offer może mieć zastosowanie do wielu popularnych w Polsce portali streamingowych. Dotyczy to jednak tylko tych serwisów, które w ramach swojej oferty rozprowadzają programy, czyli dostarczają odbiorcom telewizję na żywo w internecie. W ten sposób spod regulacji ustawowej wypadają te portale, które programów nie rozprowadzają, a skupiają się np. wyłącznie na dostarczaniu treści VOD.  Komunikaty i wezwania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) mają oparcie w przepisach ustawy i wydaje się, że w wielu przypadkach mogą mieć swoje faktyczne uzasadnienie. Niektórzy najwięksi nadawcy w swoich portalach streamingowych zapewniają dostęp jedynie do swoich programów, pomijając przy tym programy konkurencji objęte zasadą must carry/ must offer. Niewątpliwie są to działania umotywowane biznesowo, niemniej jednak mogą być one niezgodne z obowiązującym prawem.

Jakie sankcje im za to grożą?

Operator rozprowadzający programy, a więc również dostawca usług OTT, w przypadku naruszenia zasady must carry/must offer może podlegać karze pieniężnej w wysokości do 10% przychodu operatora osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, nakładanej przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Karze pieniężnej może podlegać również nadawca, w przypadku, gdy narusza swoje obowiązki wynikające z zasad must carry/must offer. W przypadku jej naruszenia podlega karze w wysokości do 50% rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną, a w przypadku gdy nadawca nie uiszcza opłaty za prawo do dysponowania taką częstotliwością, karę pieniężną w wysokości do 10% przychodu nadawcy. Warto zauważyć, że rozprowadzanie programu przez dostawcę usług OTT (operatora) wymaga uprzedniego zawarcia umowy z nadawcą. Wykonywanie obowiązku rozprowadzania programu z ustawowego katalogu w usługach OTT jest uwarunkowane uzyskaniem zgody nadawcy. W przypadku odmowy udzielenia zgody na rozprowadzanie programu, dostawcy usług OTT (operatorzy) co do zasady nie podlegają odpowiedzialności za naruszenie zasady must carry/ must offer. Praktyka pokazuje, że nadawcy niechętnie udzielają zgody na rozprowadzanie ich programów w usługach OTT. Problemów w tym zakresie jest wiele. Słowem przykładu można by wskazać na uzależnianie zawarcia umów od korzystania z zaawansowanych zabezpieczeń CDN, konieczność integracji systemów operatora z systemami nadawcy, brak jednolitego standardu rozprowadzania video w portalach streamingowych. Głównym elementem sporu wydaje się być jednak chęć podziału wpływów z reklam, pomimo, że nadawcy nie mają prawa uzależniać udzielenia zgody na rozprowadzanie programów od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia przez operatora.

KRRiT ograniczyła się do apeli o przestrzeganie zasady. Może podjąć więcej działań?

Przewodniczący Krajowej Rady może w szczególności skorzystać z przysługującej mu kompetencji do nałożenia kary pieniężnej na podmioty, które nie stosują się do ustawowych zasad. Przepisy określają, że nałożone kary mogą sięgać nawet do 10% przychodu operatora w poprzedzającym roku podatkowym, co może oznaczać wielomilionowe straty. Uważam jednak, że Krajowa Rada powinna zwrócić uwagę na dwie strony medalu. O ile operator jest zobowiązany rozprowadzać programy must carry/must offer, to nadawca musi udzielić na to zgody. W rynkowych relacjach „wina” w przedłużających się procesach negocjacyjnych umów może znajdować się po obu stronach, a wynika to z tego, że zarówno nadawcy, jak i operatorzy walczą o swoje własne i zazwyczaj przeciwstawne interesy.

Dołącz do dyskusji: Kanały TVP w Playerze i Polsat Box Go? Serwisom grożą wysokie kary

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
michael112
Zastanawiam się, czemu na liście must - offer znalazły się tylko kanały dostępne w wyłączonym 11 lat temu analogu, a już nie są kanały które później dostały koncesję na - również ogólnodostępne - multipleksy naziemne?
odpowiedź
User
Antek B.
W aplikacji Vectry - TV Smart GO - też ich nie ma
odpowiedź
User
Pedro212
Hmm, a TVP nie grozi kara za brak udostępniana w swoich serwisach stacji Polsat, TV4, TVN i TV Puls??
odpowiedź