SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus Bank Zygmunta Solorza z kuratorem od KNF, celem wzmocnienie nadzoru

Komisja Nadzoru Finansowego wyznaczyła kuratora dla Plus Banku, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz Żak (główny akcjonariusz m.in. Cyfrowego Polsatu, ZE PAK i Elektrimu). Bank nie komentuje tej decyzji nadzorcy.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Kuratorem ustanowiony został Wojciech Ławecki. KNF podała w komunikacie, że ma on „wszelkie niezbędne kompetencje w tym zakresie, dający rękojmię wiedzy i doświadczenia”.

Komisja zaznaczyła, że decyzję o wyznaczeniu Plus Bankowi kuratora podjęła jednogłośnie. - Celem zastosowanie środka nadzorczego w postaci ustanowienia kuratora jest poprawa sytuacji finansowej Plus Banku. Kurator ma zapewnić jednocześnie efektywny przepływ informacji między Plus Bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz stworzyć możliwość bieżącego monitorowania podejmowanych w Plus Banku działań restrukturyzacyjnych - opisano w komunikacie.

- Kurator ustanowiony w Plus Banku nie jest organem Banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień organów statutowych. Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Banku. Ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez Plus Bank usług na rzecz jego klientów - zaznaczono.

Co na to Plus Bank? - Nie komentujemy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Jakub Kłoczewski, dyrektor departamentu marketingu w banku.

Duże straty Plus Banku wskutek odpisów kredytowych

Plus Bank (do końca 2013 roku działając pod nazwą Invest-Bank) do holdingu Zygmunta Solorza należy od 1999 roku. Na koniec marca ub.r. miał 371,9 tys. klientów, wobec 234,3 tys. w połowie ub.r. Plasował się pod tym względem w drugiej dziesiątce banków w Polsce.

Według raportu finansowego w 2017 roku. Plus Bank osiągnął wzrost wyniku z odsetek (ze 110,4 do 126,7 mln zł) oraz spadek wyniku z opłat i prowizji (z 14,2 do 13,8 mln zł). Wynik banku z działalności handlowej zwiększył się 12,7 do 20 mln zł, a koszty operacyjne - ze 102,5 do 106,6 mln zł.

Na jego rentowności zaciążyły natomiast bardzo duże odpisy wartość netto kredytów i pożyczek - w 2016 roku wyniosły one 46,8 mln zł, a w ub.r. - 173,5 mln zł. W konsekwencji w 2016 roku Plus Bank zanotował 13,3 mln zł straty brutto i 12,1 mln zł straty netto, a w 2017 roku - odpowiednio 126,9 i 110,3 mln zł. Aktywa banku zmalały z 2,56 mld zł na koniec 2016 roku do 2,54 mld zł na koniec ub.r., a wartość udzielonych kredytów i pożyczek - z 1,81 do 1,73 mld zł.

Plus Bank nie opublikował jeszcze sprawozdania finansowego za ub.r.

Solorz bez planów akwizycji w sektorze bankowym

Na początku listopada ub.r. Leszek Czarnecki, większościowy akcjonariusz Getin Noble Banku i Idea Banku, zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ówczesnego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Pod koniec marca ub.r. Chrzanowski w rozmowie zasugerował Czarneckiemu zlecenie dużego projektu kancelarii Henryka Kowalczyka, sugerując w zamian przychylność wobec planów restrukturyzacji banków biznesmena.

Nagranie ujawniła „Gazeta Wyborcza”. Chrzanowski zaraz po tym zrezygnował z funkcji szefa KN, usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień i został aresztowany na dwa miesiące.

Wtedy zwrócono uwagę, że Henryk Kowalczyk od połowy ub.r. jest członkiem rady nadzorczej Plusa Banku. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Zygmunta Solorza, wyjaśnił w oświadczeniu, że Kowalczyk do rady nadzorczej Plus Banku został rekomendowany przez KNF i zarabia tam tyle samo co inni członkowie. - Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej jest jedynym i wyłącznym jakie otrzymuje pan Grzegorz Kowalczyk - zaznaczył.

W grudniu ub.r. „Newsweek Polska” ujawnił, że 31 października ub.r. premier Mateusz Morawiecki i Zygmunt Solorz spotkali się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Według przedstawicieli obu stron rozmawiali o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, m.in. emisji filmu dokumentalnego „Niepodległość”, natomiast nie dyskutowali w ogóle o bankowości.

Na łamach „Newsweeka” i „Gazety Wyborczej” pytano, czy Zygmunt Solorz mógł przygotowywać plan przejęcia pogrążonych w ogromnych problemach banków Leszka Czarneckiego. - Nie jesteśmy zainteresowani przejęciami w sektorze bankowym, skupiamy się na naszej głównej działalności, czyli rozwoju w sektorze mediów i telekomunikacji - przekazał Tomasz Matwiejczuk portalowi Wirtualnemedia.pl. - Nie będziemy też komentować czy też odnosić się do plotek rozsiewanych w mediach przez jedną z osób zaangażowanych w sprawę - zaznaczył.

W połowie maja br. Komisja Nadzoru Finansowego wyznaczyła kuratora dla Idea Banku. Powierzyła tę funkcję Bankowego Funduszowi Gwarancyjnemu.

Majątek Solorza oparty na Cyfrowym Polsacie

Zdecydowanie największym i najlepiej radzącym sobie podmiotem należącym do Zygmunta Solorza jest grupa Cyfrowy Polsat. W ub.r. przejęła większościowe pakiety akcji Netii i Eleven Sports. W pierwszym kwartale br. zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto.

Pod koniec maja zarząd Cyfrowego Polsatu, po przyjęciu polityki dywidendowej na trzy lata zgodnie z wnioskiem Zygmunta Solorza, zaproponował, żeby firma w br. wypłaciła inwestorom 594,78 mln zł dywidendy - po 93 grosze za akcję. Przyjęcie tej propozycji przez walne zgromadzenie jest formalnością, bo Zygmunt Solorz ma akcje stanowiące większość kapitału i głosów na walnym. Biznesmen otrzyma 342 mln zł dywidendy.

Zygmunt Solorz od wielu lat jest w czołówce najbogatszych Polaków. Na początku br. „Forbes” oszacował majątek biznesmena na 10,01 mld zł, co dało mu drugą pozycję, za Michałem Sołowowem, w zestawieniu najbardziej majętnych Polaków.

Dołącz do dyskusji: Plus Bank Zygmunta Solorza z kuratorem od KNF, celem wzmocnienie nadzoru

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Panie Solorzu, otwieraj Pan archiwa Polsatu!!!!
I inwestuj więcej w 4K i dźwięk 5.1!!!!!!
odpowiedź