SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Podniesiono dopuszczalny poziom PEM w Polsce. Ministerstwo Klimatu wskazuje jak je kontrolować

W grudniu 2019 roku w związku z planowanym uruchomieniem 5G wprowadzono podniesione normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) w Polsce. Teraz Ministerstwo Klimatu w opublikowanym rozporządzeniu określa w jaki sposób badany będzie poziom PEM i wskazuje na konieczność certyfikacji odpowiednich laboratoriów.

Article

Na 2020 r. najwięksi polscy operatorzy komórkowi zaplanowali pierwsze uruchomienia komercyjnych sieci 5G w wybranych miastach. Wcześniej zarówno telekomy, jak i państwowe instytucje (m.in. Ministerstwo Cyfryzacji) wymieniały obowiązujące w Polsce zbyt restrykcyjne normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) jako czynnik hamujący rozwój technologii 5G.

Normy stukrotnie w górę

W listopadzie ub.r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM). Niektóre parametry sieci zostały podniesione stukrotnie. Według autorów dokumentu złagodzone normy pomogą operatorom w rozwoju infrastruktury i nie będą miały znaczącego wpływu na zdrowie obywateli.

W następnym kroku w grudniu ub.r. ministrowie zdrowia i cyfryzacji podpisali rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.

Najważniejsze tereny zamieszkałe

Teraz w kolejnym etapie minister klimatu podpisał rozporządzenie które reguluje w jaki sposób mają być przeprowadzane kontrole dopuszczalnych poziomów PEM w naszym kraju.

W dokumencie zaznaczono, że „wykonuje się pomiary pól elektromagnetycznych na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową oraz w miejscach dostępnych dla ludności w otoczeniu instalacji lub urządzeń objętych obowiązkiem wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku”.

W innym punkcie resort klimatu przewiduje przeprowadzanie pomiarów „w szczególności w tych miejscach, w których, na podstawie uprzednio przeprowadzonych obliczeń, stwierdzono występowanie w danych zakresach częstotliwości pól elektromagnetycznych o poziomach zbliżonych do poziomów dopuszczalnych”.

Z rozporządzenia wynika, że kontroli podlegają częstotliwości od 10 MHz do 300 GHz,  a pomiary powinny być wykonywane na wysokości od 0,3 do 2 m. Ministerstwo Klimatu zaznacza też w dokumencie, że konieczna jest aktualizacja certyfikatów dzięki którym laboratoria będą mogły przeprowadzać odpowiednie kontrole promieniowania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Podniesiono dopuszczalny poziom PEM w Polsce. Ministerstwo Klimatu wskazuje jak je kontrolować

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie wolno
Wprowadzanie sieci 5G i internetu rzeczy tak jak wprowadzano (w poprzedniej dekadzie) smartfony, oraz wi-fi czyli bez wiedzy ludzi, bez pytania o zdanie( o zgodzie nie mówiąc) będzie jednym ze zwiastunów potężnych problemów obecnego rządu jakie jeszcze wyjdą na jaw - ten przekręt wyjdzie, choć na razie cenzura prewencyjna w mediach publicznych bezczelnie milczy - bo przecież tą sieć można jedynie wychwalać a jeśli nie to lepiej nie mówić nic - zmowa milczenia. Za PO-PSL wprowadzono smartfony, wi-fi, social media, za PIS z kolei promuje się bezgotówkowość, pojawiają się biometrie a finalnie czekać ma nas jeszcze sieć 5G i internet rzeczy. Jedni i drudzy - przestańcie robić NWO w Polsce, urodziliśmy się wolnymi ludźmi nie mamy zamiaru żyć w jakiejś oderwanej od rzeczywistości wizji cyfrowego komunizmu i technokratyzmu. Nie chcemy takiego modelu funkcjonowania, w którym to mamy pobierać aplikacje i/lub zakładać konta a za usługi płacić jedynie bezgotówkowo. Dosyć inżynierii socjotechnicznej i stosowania psychologii tłumu celem szkodzenia niewinnym ludziom.
5 4
odpowiedź
User
polak
Najważniejsze dla mieszkańców Polski jest to że podniesione normy nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Bo o to się wszystko rozchodzi.
1 1
odpowiedź
User
jasne
Najważniejsze dla mieszkańców Polski jest to że podniesione normy nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Bo o to się wszystko rozchodzi.
- Jasne, jak nas będzie szybciej ubywało w populacji i nie będą rodziły się nowe pokolenia to wtedy sobie przypomnisz swój wpis
3 1
odpowiedź
User
uzzy
Wprowadzanie sieci 5G i internetu rzeczy tak jak wprowadzano (w poprzedniej dekadzie) smartfony, oraz wi-fi czyli bez wiedzy ludzi, bez pytania o zdanie( o zgodzie nie mówiąc) będzie jednym ze zwiastunów potężnych problemów obecnego rządu jakie jeszcze wyjdą na jaw - ten przekręt wyjdzie, choć na razie cenzura prewencyjna w mediach publicznych bezczelnie milczy - bo przecież tą sieć można jedynie wychwalać a jeśli nie to lepiej nie mówić nic - zmowa milczenia. ...


A po co zgoda na coś na co każdy czeka? Rozwijamy się i 5G to kolejny krok. Podwyższone normy mają w tym pomóc, ale najważniejsze ze nie są dla nas zagrożeniem.
1 2
odpowiedź
User
nikos
Najważniejsze dla mieszkańców Polski jest to że podniesione normy nie będą miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Bo o to się wszystko rozchodzi.
- Jasne, jak nas będzie szybciej ubywało w populacji i nie będą rodziły się nowe pokolenia to wtedy sobie przypomnisz swój wpis

Ty sobie przypomnisz jakie głupoty pisałeś, jak z uśmiechem na twarzy będziesz korzystał z 5G. Za dużo ludzi pokroju zięby się naoglądałeś i powtarzasz te bzdury.
1 1
odpowiedź