SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pojawił się instalator „Pokemon Go” rozsyłający wirusa. Jak się przed nim zabezpieczyć?

„Pokemon Go” wciągnął do rozrywki miliony osób na całym świecie. Niestety grą zainteresowali się także cyberprzestępcy.

Article

Szał wokół „Pokemon Go” stał się powodem zainteresowania grą przez środowisko przestępców, którzy są bardzo elastyczni i mogą reagować na aktualne mody i trendy rynkowe bardzo szybko. Gracz, który za wszelką cenę musi wypróbować modną grę może zapomnieć o bezpieczeństwie i ulec manipulacjom cyberprzestępców.

Eksperci cyberbezpieczeństwa odkryli zainfekowaną złośliwym oprogramowaniem wersję instalatora „Pokemon Go”. Do aplikacji dodano złośliwe oprogramowanie o nazwie „AndroRAT”. Szkodnik nie jest nowy - po raz pierwszy pojawił się na przełomie 2012 i 2013 r. Urządzenia nim zainfekowane stają się otwarte dla cyberprzestępców, którzy mogą nimi zdalnie zarządzać. Mogą pozyskać wiele informacji osobistych, m.in. listę kontaktów, kalendarz i współrzędne GPS. Atakujący może nawet zdalnie włączyć mikrofon i kamery. Dane, które uzyska się w ten sposób, mogą być sprzedawane dla zysku lub stać się przedmiotem szantażu.

Użytkownicy oprogramowania antywirusowego G Data są chronieni przed tą szkodliwą aplikacją, która jest wykrywana jako „Android.Trojan.Kasandra.B”.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas gry? Eksperci z firmy G Data Software zalecają instalowanie aplikacji tylko z zaufanych źródeł. Złośliwa aplikacja była dystrybuowana poza oficjalnym sklepem Google Play, co oznacza, że mogła być zainstalowana tylko wtedy, gdy użytkownik wyraźnie pozwolił na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.

Ważna jest także ochrona swojego urządzenia mobilnego oprogramowaniem zapewniającym bezpieczeństwo. Należy też sprawdzać uprawnienia wymagane przez aplikację podczas instalacji oraz mieć na uwadze swoją prywatność, jako że gra potrzebuje współrzędnych GPS smartfona. Wszelkie dane zebrane w tym procesie są dostępne dla programistów, a zrzuty ekranu z gry zamieszczone na stronie internetowej określają aktualne położenie użytkownika.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pojawił się instalator „Pokemon Go” rozsyłający wirusa. Jak się przed nim zabezpieczyć?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl