SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy deklarują przestrzeganie zasad higieny

85 proc. Polaków zawsze myje ręce po wyjściu z toalety, 66 proc. pamięta o opuszczaniu deski klozetowej, ale tylko 9 proc. postrzega sprzątanie jako sposób dbania o zdrowie rodziny - wynika z badania TNS OBOP.

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że regularnie przestrzega zasad higieny. 85 proc. z nas zawsze myje ręce po wyjściu z toalety, podobna liczba myje ręce przed każdym posiłkiem (75 proc.), a 66 proc. również po zabawie z domowym pupilem.

7 na 10 osób pamięta o opuszczeniu deski klozetowej przed wyjściem z toalety (66 proc.). Tylko 9 proc. postrzega sprzątanie jako sposób dbania o zdrowie rodziny. 

79 proc. badanych Polaków dezynfekuje toaletę przynajmniej raz w tygodniu, z czego 18 proc. robi to codziennie, a 34 proc. - 2-3 razy na tydzień. Tymczasem, według danych GFK Polonia, statystycznie w polskich domach zużywa się średnio 2,5l płynu do czyszczenia toalet rocznie. Przy założeniu, że podczas jednego sprzątania zużywamy około 80ml płynu oznacza to, iż myjemy toaletę średnio raz na 2 tygodnie. Widać więc duży rozdźwięk pomiędzy deklaracjami, a faktycznym zakupem płynów do toalet.

Najczęściej wymienianym przez respondentów powodem sprzątania w domu jest potrzeba schludności i czystości. Polacy sprzątają, gdy tylko zauważą, że robi się brudno - wskazuje tak ponad połowa respondentów (60 proc.). Znacznie rzadziej wymieniane są takie powody, jak wizyta gości (10 proc.), dbałość o zdrowie rodziny (9 proc.) czy sposób na relaks (8 proc.).

  

O czystość naszych domów Polacy dbają sami – jedynie 5 proc.  respondentów deklaruje, że regularnie korzysta z usług pomocy domowej. Co dwunasta osoba
deklaruje, że robi to czasami.

  

Staramy się jednocześnie dzielić obowiązkami z innymi domownikami – naszymi partnerami, dziećmi oraz innymi członkami rodziny. Co drugi ankietowany deklaruje, że jest odpowiedzialny za sprzątanie łazienki (56 proc.) oraz kuchni (54 proc.), a także za odkurzanie podłóg (57 proc.), wynoszenie śmieci (56 proc.)  i wycieranie kurzu z mebli (57 proc.). Druga połowa wskazuje na inne osoby – członków rodziny lub gosposie. Jedynie 2 proc. kobiet stwierdziło, że nie sprząta w domu w ogóle – jest to grupa 10 razy mniejsza niż mężczyzn (20 proc.).

  

  

Jak często sprzątamy? 76 proc. Polaków deklaruje sprzątanie przynajmniej raz na tydzień, z czego 31 proc.  robi to codziennie, a 26 proc. –  2-3 razy w tygodniu. Trzy razy więcej kobiet podejmuje się sprzątania każdego dnia (45 proc.), niż mężczyzn (15 proc.) – ci wolą  sprzątać 2-3 razy w tygodniu (26 proc.).

  

62 proc.  z nas codziennie myje kuchenne blaty, 56 proc. zlew, a co trzeci Polak myje codziennie podłogę w kuchni. Mniej uwagi przywiązujemy do utrzymania czystości na co dzień w łazience: co prawda 36 proc. z nas każdego dnia myje umywalkę, jednak większość czynności wykonujemy co 2-3dni, jak np. mycie podłogi (33 proc.) czy muszli toalety (37 proc.). Czynności wykonywane najrzadziej to mycie okien (w sumie 69 proc.), lodówki (40 proc.), glazury w łazience (21 proc.), czy mycie/pastowanie podłogi (23 proc.).

  

Zdecydowana większość ankietowanych deklaruje, że nie używa rękawiczek do sprzątania (69 proc.), a 43 proc. nie dostrzega konieczności ich stosowania. Co czwarty Polak używa ich czasami (23 proc.), a tylko co dwunasty stosuje je regularnie (8 proc.).

 

79 proc. badanych deklaruje, że dezynfekuje toaletę przynajmniej raz w tygodniu, z czego 18 proc. robi to codziennie, a 34 proc.  - 2-3 razy na tydzień. Co drugi Polak stosuje do tego celu kostkę toaletową i płyn do dezynfekcji (49 proc.).

  

Kostka toaletowa jest stosowana najczęściej ze względu na przyjemny zapach, który zostawia (31 proc.), a płyn ze względu na właściwości dezynfekcyjne (65 proc.).

  

Do czyszczenia toalety stosowana jest najczęściej szczotka do toalet (75 proc.).

  

Badanie "Higiena i czystość w gospodarstwach domowych" zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie marki Domestos. Zrealizowano je metodą CAPI na reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie i region zamieszkania próbie 1000 Polaków. W ankietach wzięły udział osoby w wieku 15+. Badanie panelowe GFK Polonia przeprowadzono na próbie 5 tys. gospodarstw domowych (reprezentatywne dla wszystkich gospodarstw w Polsce).

Dołącz do dyskusji: Polacy deklarują przestrzeganie zasad higieny

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aneta
ciekawe, kto czyści toaletę szczoteczką do zębów...;)
odpowiedź
User
....
Szkoda ze nie przeprowadzono ankiety na temat higieny osobistej........bo chyba robią to rzadziej niz deklarują sprzątanie toalety......
odpowiedź