SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy za utrzymaniem obecnego wieku emerytalnego kobiet

Prawie trzy czwarte Polaków opowiada się za utrzymaniem obecnego wieku emerytalnego kobiet nawet kosztem wysokości swojego świadczenia.

Na podniesienie wieku emerytalnego kobiet z 60 do 65 lat zgadza się co piąty Polak.

Takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR.

W nowym systemie wysokość przyszłych świadczeń uzależniona jest między innymi od stażu pracy. Im dłużej pracujemy, tym emerytura jest wyższa. Argument ten nie zachęca nas jednak do zgody na dłuższą niż obecnie pracę kobiet:

Zdaniem głównego ekonomisty banku BPH, współtwórcy reformy emerytalnej Ryszarda Petru, mentalnie, żyjemy jeszcze w PRL-u, bo tam świadczenie osoby kończącej pracę w wieku 55 lat było zbliżone do wysokości emerytury pracownika, który zakończył karierę zawodową w wieku lat 60-ciu. Obecnie to się zmienia. Im szybciej zakończymy pracę, tym świadczenie będzie niższe.
 
Eksperci szacują, że różnice w wysokości emerytur wynikające ze stażu pracy mogą być bardzo duże. Irena Wóycicka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wylicza, że przy obecnym wieku przechodzenia na emeryturę, przeciętne świadczenie kobiet będzie stanowiło niewiele ponad jedną trzecią przeciętnej płacy. Będzie też o połowę niższe niż emerytura mężczyzny. Jeżeli byśmy zrównali do 65 roku życia wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, emerytury kobiet będą wynosiły więcej niż trzy czwarte przeciętnych emerytur mężczyzn. To pokazuje jak ogromny efekt daje przedłużenie wieku emerytalnego podkreśla Irena Wóycicka.

Kobiety tracą na wcześniejszym przechodzeniu na emeryturę. Jednak, jak mówi Jerzy Głuszyński z PENTORA - Polacy wolą pracować krócej nawet za cenę niższych świadczeń.

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że praca do 65 roku życia powinna być prawem, a nie obowiązkiem kobiety. Dyrektor Lech Nawacki z biura rzecznika mówi, że próg przechodzenia na emeryturę powinien być jednak taki sam dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Profesor Roman Wieruszewski, specjalista w dziedzinie praw człowieka, jest zdania, że ustawowo niższy wiek emerytalny kobiet niż mężczyzn to jawna dyskryminacja pań: Kobiety nie tylko mają w perspektywie niższe świadczenia. Także sami pracodawcy częściej awansują mężczyzn, wiedząc, że ci dłużej popracują.

Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, w których kobiety ustawowo przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni. Eksperci podkreślają, że społeczeństwa nie stać na utrzymywanie rosnącej rzeszy młodych emerytów. Ich zdaniem, może to doprowadzić do załamania systemu emerytalnego.

Dołącz do dyskusji: Polacy za utrzymaniem obecnego wieku emerytalnego kobiet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl