SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policja i Canal+ łapią piratów

Policja zatrzymała dwie osoby, które handlowały programami umożliwiającymi nielegalny odbiór Cyfry+.

Podczas kontroli przeprowadzonej 28 października 2006 na krakowskiej giełdzie elektronicznej policja  zatrzymała dwie osoby, które świadczyły nielegalne usługi polegające na obchodzeniu stosowanych przez Cyfre+ zabezpieczeń oraz proponowały zakup sprzętu i urządzeń umożliwiających nieautoryzowany dostęp do kodowanych programów telewizyjnych. Zatrzymanym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności na podstawie Ustawy z 5 lipca 2002 o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym.

„Piraci nie mogą być bezkarni, a kradzież własności intelektualnej, jaką są programy telewizyjne, nie może być społecznie akceptowana. CYFRA+ zdecydowanie walczy z kradzieżą sygnału TV współpracując z policją oraz wykorzystując własne środki techniczne. Nie jest to nasza ostatnia akcja wymierzona przeciwko piratom” – mówi Zbigniew Taraś, Dyrektor działu do walki z piractwem Cyfry+.

Akcję przeprowadziła Komenda Miejska Policji w Krakowie wspólnie z Działem do walki z piractwem C+. Działaniom patronowało Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ, które przeciwdziała kradzieży sygnału TV, organizuje konferencje, akcje edukacyjne, a także seminaria oraz szkolenia dla policji i prokuratury w całej Polsce, współpracuje też z międzynarodowymi instytucjami chroniącymi własność intelektualną.

W ostatnim miesiącu policja wspólnie z C+ przeprowadziła ogólnopolską akcję antypiracką wymierzoną przeciwko osobom nielegalnie rozdzielającym sygnał  poprzez internet tzw. sharing, w wyniku której zatrzymano 72 podejrzanych (w tym 4 na terenie Małopolski) oraz przeprowadziła kontrolę na giełdach sprzętu elektronicznego w Warszawie i Wrocławiu, w których zatrzymano w sumie 4 osoby.

Skala kradzieży sygnału telewizyjnego na polskim rynku jest znacząca. Co roku branża nadawców i operatorów telewizji kablowych i satelitarnych ponosi z tego tytułu straty finansowe w wysokości około 60 mln zł. Piractwo telewizyjne polega na nielegalnym odbiorze programów (bez autoryzacji lub opłacania abonamentu), fałszowaniu i wprowadzaniu do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzaniu oryginalnego sprzętu, fałszowaniu kart do dekoderów. Operatorzy telewizji kablowej są narażeni na włamania do skrzynek na klatkach schodowych, podłączenia przy użyciu nielegalnych złącz, instalacje nielegalnych filtrów do odbioru płatnych kanałów, co wiąże się z poważną dewastacją urządzeń.

Dołącz do dyskusji: Policja i Canal+ łapią piratów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl