SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat koproducentem dokumentu „Niepodległość”. Premiera 12 listopada, potem bezpłatnie w Ipli

12 listopada br. w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Niepodległość”, którego koproducentem jest Telewizja Polsat. Obraz trafi do bezpłatnej oferty platformy Ipla.

Kadr z filmu, fot. MWM MediaKadr z filmu, fot. MWM Media

Dokument „Niepodległość” opowiada o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, walce o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach oraz walce dyplomatycznej w Wersalu.

Film powstał z materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które do tej pory nie pokazywano polskiej widowni. Całość materiałów została odrestaurowana i pokolorowana.

Reżyserem „Niepodległości” jest Krzysztof Talczewski, a scenariusz napisali Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Producentem filmu jest MWM Media.

Koproducentami dokumentu są Telewizja Polsat oraz Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny (FINA).

Premierę filmu zaplanowano na 12 listopada br. podczas uroczystości w Teatrze Wielkim w Warszawie. „Niepodległość” trafi do bezpłatnej oferty platformy Ipla.

Dołącz do dyskusji: Polsat koproducentem dokumentu „Niepodległość”. Premiera 12 listopada, potem bezpłatnie w Ipli

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Th
A kiedy film trafi na iple?
odpowiedź
User
analityk
Polecam obejrzeć. W Polsce jeszcze nigdy nie powstał film dokumentalny w podobnej jakości. "Niepodległość" jest przełomowa, otwiera całkowicie nowy rozdział w polskiej kinematografii.
odpowiedź
User
Pokochaj Włocławek
Szanowni mieszkańcy Włocławka, drodzy Przyjaciele!
Włocławek, jako nasza mała ojczyzna, to nie tylko najbardziej naturalne środowisko każdego z nas. To nade wszystko wciąż bijące źródło lokalnego patriotyzmu, jak również nasze, jako obywateli, wspólne zadanie. Zadanie działania na rzecz dobra rodzinnego miasta, dobra opartego na najwyższych wartościach: na wolności, prawie, samorządności, dobru wspólnym, dialogu. Wszyscy jesteśmy dziećmi tej ziemi, także ci z nas, których do Włocławka skierował los już jako dorosłych.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę powstał dobrze oceniony przez krytykę film dokumentalny pt. „Niepodległość” w reżyserii Jana Tylczyńskiego. Z pewnością z zadowoleniem większość z nas obejrzała ten obraz w telewizji, w dniu premiery 12 listopada 2018 r. Niestety, w filmie pojawił się przykry błąd w pisowni naszego miasta. Figuruje tam ono nie jako Włocławek – lecz jako Wocławek. Dostrzegło ten błąd wielu włocławian. Niebawem po projekcji głos w tej sprawie zabrał prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, który 23 listopada 2018 skierował list do Filmoteki Narodowej – Instytutu Adiowizualnego w Warszawie. W dokumencie tym prezydent poinformował o błędnym zapisie nazwy naszego miasta, a jednocześnie wyraził nadzieję, że „kolejne emisje filmu nie powielą błędu dotyczącego Włocławka”.
W odpowiedzi na pismo, 10 grudnia 2018 r. Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, wyraził „ubolewanie z powodu niefortunnej pomyłki” i „z wyrazami szacunku” wyraził zapewnienie, że „we współpracy z producentem filmu błąd ów został skorygowany i zarówno kolejne emisje telewizyjne, jak i wersja przeznaczone do rozpowszechniania na DVD są pozbawione tego błędu”.
Niestety, dyr. Wieromiejczyk nie zadbał należycie o rzetelne załatwienie sprawy. W filmie „Niepodległość” emitowanym 26 grudnia 2018 r. w TVP 1, nie ma śladu oczekiwanej korekty. Innymi słowy - w filmie dokumentalnym, mającym służyć edukacji, nadal pojawia się nazwa „Wocławek”. Tym samym nasz prezydent, a w jego osobie nasze miasto i każdy z nas, zostało zlekceważone.
Drodzy włocławianie! W tej sytuacji przyszedł czas na nasz wspólny protest! Nie pozwólmy na lekceważenie naszego miasta, zaprotestujmy przeciwko skutkom działalności ludzi, których niedbałość, nieuctwo, niechlujstwo dowodzą lekceważenia naszego miasta, naszego dziedzictwa. Nie jesteśmy WOCŁAWIANAMI. Jesteśmy WŁOCŁAWIANAMI. Mieszkańcami miasta o czcigodnej, ponad tysiącletniej historii. Niezależnie od tego, na jakiego prezydenta głosowaliśmy, w tej sprawie przemówmy wraz z Markiem Wojtkowskim jednym głosem protestu, dołączając swoje podpisy do naszych, tzn. członków nieformalnej grupy facebookowej „Pokochaj Włocławek”. Walczmy o naszą małą ojczyznę, nie pozwólmy na jej ośmieszanie.
odpowiedź