SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat najwyżej ocenianą telewizją naziemną. Widzowie pozbyliby się najchętniej Trwam i TVP Info

Ponad połowa polskich widzów jest zadowolona z oferty telewizji naziemnej - wynika z cyklicznego badania domu mediowego Wavemaker. Polsat jest najwyżej ocenianą stacją nadawaną naziemnie, a kanały TVP i TV Trwam zdominowały czołówkę rankingu stacji, które widzowie zastąpiliby innymi.

Article

Dom mediowy Wavemaker w badaniu "Projekt Cyfrowizja VI" po raz szósty sprawdził postawy odbiorców płatnej i naziemnej telewizji.   

- Projekt Cyfrowizja nie pokazuje spadku znaczenia TV wśród widzów. Będzie to widać i w części dotyczącej płatnej TV i w aktualnie omawianych danych dotyczących TV naziemnej. Telewizja oczywiście nie jest już od lat medium pierwszego wyboru dla młodych ludzi, ale pogłoski o jej śmierci są w Polsce więcej niż przesadzone - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Joanna Nowakowska communications & market analysis manager z Wavemaker.

Polacy chcą więcej dokumentu i polskich filmów w telewizji naziemnej

Wyniki badania pokazują, że ponad połowa polskich widzów jest przekonana, że oferta bezpłatnej telewizji zawiera ciekawe kanały (56 proc.), stacji jest więcej niż kilka lat temu (69 proc.) i można je oglądać w wysokiej jakości (60 proc.).

Widzowie gorzej oceniają konkretne składniki oferty – jak wybór programów sportowych, serialowych czy filmowych. W tych kategoriach widzą też największe zapotrzebowanie na uzupełnianie oferty programowej naziemnej telewizji.

Dokumenty, polskie i zagraniczne filmy oraz seriale tworzą czołówkę "deficytowych" z perspektywy odbiorców naziemnej telewizji kategorii w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Kategoria dokumentów po raz pierwszy wybiła się na pierwsze miejsce w rankingu widzów, detronizując filmy. Mogło się tak stać m.in. dlatego, że w obszarze seriali czy filmów widzowie coraz częściej znajdują alternatywne kanały ich dystrybucji (serwisy streamingowe).

Polsat i TVN najlepiej ocenianymi kanałami telewizyjnymi

Najlepiej ocenianymi kanałami naziemnej telewizji cyfrowej w badaniu Wavemaker są wśród widzów wciąż największe stacje komercyjne - Polsat i TVN - zbliżony odsetek widzów, co w poprzedniej fali badania uznaje je za raczej lub bardzo ciekawe. Kolejne miejsca należą do TVN7, Telewizji Puls i Czwórki.

Spadły natomiast wskazania dla głównych kanałów Telewizji Polskiej, zajmujących 18. (TVP 2) i 24. (TVP1) miejsce w rankingu 32 zbadanych w Projekcie Cyfrowizja kanałów naziemnych. Najwyżej ocenionymi kanałami nadawcy publicznego, na miejscach poza pierwszą dziesiątką, znalazły się TVP Historia i TVP Sport.

Wśród niedawnych debiutantów z multipleksów najlepiej oceniany przez widzów jest TVP Dokument (19. pozycja), wyprzedzający TVP Kobieta (27. miejsce) i przedostatnią w rankingu Antenę.

Wavemaker zaznacza, że kanały oceniały osoby, które znają daną stację. "W przypadku Anteny – co trzeci odbiorca naziemnej TV, jeszcze nie kojarzy tego kanału, co ciekawe stację lepiej znają odbiorcy płatnej TV" - wskazują autorzy badania.

Kanały TVP i TV Trwam "do wymiany" na multipleksie

W bezpłatnym multipleksie polscy widzowie najchętniej widzieliby kanały premium - HBO, Discovery, Canal+ i National Geographic.

W scenariusz, w którym można byłoby wyrzucić z naziemnej telewizji cyfrowej jedne kanały kosztem innych, najmocniej cierpią stacje Telewizji Polskiej.

Aż sześć z dzesięciu najczęściej wskazywanych przez widzów do usunięcia kanałów to stacje Telewizji Polskiej. Są to najgorsze dla nadawcy wyniki w historii badania Projekt Cyfrowizja, dowodzą powiększania się negatywnego „elektoratu” nadawcy - podaje Wavemaker.

14 proc. widzów zastąpiłoby innym kanałem obecną na multipleksie TVP Info. Stację wyprzedza w tym "antyrankingu" tylko Telewizja Trwam, wskazana przez 30 proc. respondentów. Polscy widzowie wymieniliby na inne także TVP 1 (13 proc.), TVP 2 (11 proc.), TVP Polonia i TVP Kobieta (po 10 proc.).

- W kwestii kanałów TVP obserwujemy pogłębiającą się polaryzację postaw i wyraźny wzrost liczby widzów niechętnych publicznemu nadawcy. Jeszcze nigdy w historii badania, a prowadzimy je od 2014 roku, TVP nie zdominowała w takim stopniu ‘antyrankingu’ kanałów do wymiany - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Joanna Nowakowska. 

- Po lekkim spadku względem ub.r., wciąż jednak dla 16 proc. telewidzów to TVP 2, a dla 13 proc. – TVP 1, są kanałami, których najbardziej by im brakowało, gdyby zniknęły z oferty naziemnej telewizji. Niechęć do marki nie przekłada się też jednoznacznie na oglądalność, kanały TVP w starszych grupach wciąż są w czołówce najbardziej popularnych. Sprzeczność jest tylko pozorna – mimo dużej niechęci wobec marki nadawcy, widzowie nie obrażają się przecież na jej seriale czy emitowane w TVP programy sportowe - zaznacza ekspertka Wavemaker.

Zdaniem Joanny Nowakowskiej, wynik TV Trwam "również jest pokłosiem wizerunku nadawcy", jak również, prawdopodobnie (stacji nie obejmuje monitoring Nielsena), znikomej oglądalności kanału

- Ale i tu znów, co wiemy z badania - 6 proc. widzów to właśnie tej stacji najbardziej by brakowało, gdyby zniknęła z oferty NTC - podkreśla Nowakowska .

Jednocześnie wciąż dla kilkunastu procent widzów główne anteny TVP są tymi, których najbardziej brakowałoby, gdyby zniknęły z oferty multipleksów. To daleko za Polsatem czy TVN (oba komercyjne kanały mają 34 proc. tak przywiązanych odbiorców), ale nadal TVP2 i TVP1 stanowią mocną „drugą ligę” takiego rankingu, wraz z TVN7, TVP Sport i TV Puls - wskazano w badaniu agencji Wavemaker.

Wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej liderem oglądalności w czerwcu br. była TVP1. Średni udział tej stacji w porównaniu do czerwca 2020 roku zwiększył się o 7,65 proc. i wyniósł 14,36 proc. Drugi był Polsat, który zanotował udział na poziomie 9,51 proc., po spadku o 3,84 proc. Podium uzupełnia TVP2 ze wzrostem udziału o 18,89 proc. do 9,19 proc. Kanał TVP Info notował udział na poziomie 6,46 proc.

Polacy mają znikomą wiedzę o zmianach w standardzie nadawania telewizji

Dane z Projektu Cyfrowizja VI dowodzą potrzeby działań informacyjnych związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnego. Zaledwie co czwarty telewidz ma świadomość planowanych zmian w sposobie nadawania naziemnej TV i przejścia na standard DVB-T2 / HEVC.

Wśród tych osób blisko 60 proc. twierdzi, że jest na to technicznie przygotowana. Najmniej takich osób jest jednak wśród odbiorców wyłącznie naziemnej telewizji, a więc tych, których problem dotyczy. Tu niespełna 4 na 10 osób świadomych planowanych zmian ma przekonanie, że ich dekoder i telewizor spełniają wymagania nowego standardu.

Badanie Projekt Cyfrowizja VI Wavemaker realizował na próbie 1535 Polaków z dostępem do internetu metodą CAWI pod koniec czerwca 2021 r.

Dołącz do dyskusji: Polsat najwyżej ocenianą telewizją naziemną. Widzowie pozbyliby się najchętniej Trwam i TVP Info

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Taki tam cytat z Hegla dla ekipy rządzącej: Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów...
odpowiedź
User
Pawel
Ja najbardziej jestem zadowolony z TVP,bo ta telewizja jest misyjną i nie musi tak konkurować z innymi nadawcami.
odpowiedź
User
No jasne
Ja najbardziej jestem zadowolony z TVP,bo ta telewizja jest misyjną i nie musi tak konkurować z innymi nadawcami.


Piosenkę pana Koracza o zdrowiu najbardziej bym chciała usłyszeć :D
odpowiedź