SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy internauci o Powstaniu Warszawskim

Świadomość 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wśród polskich internautów

60-ta rocznica Powstania Warszawskiego to przede wszystkim  okazja do refleksji i wspomnień, ale także okoliczność przy której można podjąć próbę oceny świadomości wśród polskiego społeczeństwa ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wyjątkowo interesujące zdają się być wyniki badania gemiusAdHoc przeprowadzonego przez firmę badawczą Gemius SA prezentujące wiedzę i postawy internautów - społeczności z wielu względów charakterystycznej - odnośnie rocznicy Powstania Warszawskiego.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 21-26 lipca b.r. użytkowników sieci poproszono o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak pokazują wyniki tylko 27,9 proc. spośród respondentów (zrealizowano 2119 wywiadów) w wieku powyżej 15 lat poprawnie połączyło datę 1 sierpnia ze wspomnianym wydarzeniem. Przy okazji  okazało się też, że data 17 września dla niespełna 32 proc. ankietowanych  kojarzy się z agresją ZSRR na Polskę, a 53,6 proc. z wybuchem II wojny światowej.

Kojarzenie daty wybuchu Powstania Warszawskiego, jak wynika z badania, wiąże się z wiekiem respondentów: im młodsi internauci tym mniejszy procent poprawnych odpowiedzi. Przykładowo w grupie 15-24 lata odsetek poprawnych wskazań wyniósł 27,3 proc. a w grupie osób powyżej 55 roku życia wyniósł już 34,9 proc. Jednocześnie minimalnie więcej kobiet (28 proc.) niż mężczyzn (27,8 proc.) trafnie wskazało na datę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wśród internatów, którzy poprawnie podali dzień i miesiąc wybuchu Powstania największy odsetek stanowiły osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym (32,8 proc.).

Wskazanie roku wybuchu Powstania nie sprawiło trudności ponad połowie respondentów - 58 proc. z nich w ankiecie zaznaczyło właśnie rok 1944, przy czym aż 21 proc. zdecydowało się na odpowiedź "nie wiem". Spośród badanych największy odsetek poprawnych odpowiedzi (83,9 proc.) zanotowano w grupie 45-50 latków, natomiast największe problemy ze wskazaniem roku wybuchu Powstania mieli najmłodsi (52,4 proc.). Grupą, która najliczniej wskazała na rok 1944, były osoby z wykształceniem wyższym - 73,4 proc z nich udzieliło poprawnej odpowiedzi. Znajomość roku, w którym wybuchło Powstanie jest podobna zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Udział w uroczystościach
Uroczystości planowanych z okazji 60-tej rocznicy Powstania jest wiele - jak wynika z badania Gemius SA - słyszało o nich 44,5 proc. ankietowanych w sieci, przy czym aż 73,6 proc. respondentów informacje o wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zdobyło z telewizji, 27
proc. z prasy a  26,7 proc. z radia. Dla 18,7 proc. badanych Internet stanowił źródło informacji o obchodach.
Pomimo stosunkowo wysokiej wiedzy o wydarzeniach, jakie będą odbywają się z okazji rocznicy, jedynie 6 proc. ma zamiar wziąć udział w przynajmniej jednym z nich. Największy odsetek spośród planujących udział w uroczystościach (52,4 proc.) zamierza wziąć udział w otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego.
Niewiele spośród planujących uczestnictwo w uroczystościach ma zamiar brać w nich udział w pojedynkę (10,4 proc.) - prawie połowa respondentów (47,2 proc.) wybierze się na nie z rodziną (47,2 proc.) albo z przyjaciółmi i znajomymi (36,8 proc.).
Pierwsze uroczystości związane z obchodami 60-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego już się rozpoczęły. Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć wszystkim uczestnikom obchodów, w tym też internautom, aby wrażenia po uroczystościach były niezapomniane  oraz aby wpłynęły pozytywnie na świadomość, szczególnie wśród ludzi młodych, ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.

Badanie zrealizowano za pomocą ankiety internetowej wyświetlanej losowo wybranym użytkownikom witryn w sieci GRP Net. Dzięki odpowiedniej metodologii doboru próby, każdy respondent mógł wziąć udział w badaniu tylko raz. Ogółem uzyskano 2119 wypełnionych ankiet przy współczynniku response rate (iloraz zaproszeń do wypełnienia ankiety oraz liczby wypełnionych ankiet) wynoszącym 2,6 proc. Wyniki przedstawiono dla grupy wiekowej 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy internauci o Powstaniu Warszawskim

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl