SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska coraz bardziej podatna na korupcję. Coraz gorsza pozycja w Indeksie Percepcji Korupcji

Polska zajęła 45. miejsce w Indeksie Percepcji Korupcji publikowanym co roku przez Transparency International. W przedstawionym raporcie nasz kraj - razem z Bośnią i Hercegowiną, Gwatemalą, Libanem, Malawi i Maltą - znalazła się wśród państw, którym „należy poświęcić szczególną uwagę”.

Od 2015 roku wynik Polski pogarsza się w Indeksie Percepcji Korupcji – w ciągu sześciu lat nasze państwo spadło o 16 pozycji w rankingu. Wskaźnik CPI oznacza, że im mniej punktów ma w skali od 0 do 100, tym bardziej jest postrzegane jako podatne na korupcję. Wskaźnik jest określany na podstawie sondaży przeprowadzanych wśród międzynarodowych ekspertów, którzy oceniają ryzyko gospodarcze i polityczne.

Polska zajęła 45. miejsce z wynikiem 56/100 punktów (o 7 punktów mniej niż w 2015 roku) osiągnęła wynik poniżej średniego dla Unii Europejskiej i Europy Wschodniej - wynoszącego 66/100 i wyniku samej Unii Europejskiej, wynoszącego 64/10.

- Zasmuca wynik wskazujący, iż Polska od roku 2015 pogorszyła swą pozycję na skali Indeksu Percepcji Korupcji. Autorzy piszą, że władza ogranicza niezależność instytucji państwa prawa. Bywa, że używa walki z COVID-19 dla usprawiedliwienia swoich działań. Jesteśmy wymienieni wraz z Maltą jako jeden z krajów, który należy obserwować. To wyzwanie dla legitymizacji sprawującej władzę głównej siły, która ma w nazwie słowa „prawo” i „sprawiedliwość” – komentuje prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, członek Rady Fundacji Batorego.

Na szczycie Indeksu Percepcji Korupcji ponownie znalazły się Dania i Nowa Zelandia z 88 punktami. Dalej uplasowały się Finlandia, Singapur, Szwecja i Szwajcaria, które otrzymały 85 punktów. Wysoka pozycja w rankingu nie oznacza, że wskazane kraje nie zmagają się w ogóle z brakiem przejrzystości w wydatkach związanych z walką z pandemią. Jednak zwykle więcej inwestują w opiekę zdrowotną, skuteczniej zapewniają powszechną opiekę zdrowotną i rzadziej naruszają demokratyczne normy lub rządy prawa.

Natomiast ostatnie miejsca - podobnie jak w ubiegłym roku – zajmują: Południowy Sudan, Somalia (12 punktów) i Syria (14 punktów).

Indeks Percepcji Korupcji jest tworzony przez Transparency International od 1995 roku. Jest jedną z głównych, globalnych miar używanych do szacowania ryzyka korupcji. Badaniem objętych jest 180 krajów. Indeks jest „sondażem sondaży” realizowanych na próbach ekspertów, osób związanych z biznesem, konsultantów do spraw oceny ryzyka politycznego i gospodarczego.

Dołącz do dyskusji: Polska coraz bardziej podatna na korupcję. Coraz gorsza pozycja w Indeksie Percepcji Korupcji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
edd
Wiele lat temu miałem wrażenie, że Polska staje się dużo lepiej zarządzanym państwem niż inne kraje regionu. Mieliśmy niższy poziom korupcji i rozwijaliśmy się szybciej niż inne kraje. Po wygraniu wyborów przez PIS wszystko się popsuło. Teraz mamy najwyższą inflacje w UE a pensje w Polce rosną wolniej niż w Rumunii i na Węgrzech.
odpowiedź
User
adaada
ściema ten ranking z mchu i paproci
odpowiedź
User
a
Wiele lat temu miałem wrażenie, że Polska staje się dużo lepiej zarządzanym państwem niż inne kraje regionu. Mieliśmy niższy poziom korupcji i rozwijaliśmy się szybciej niż inne kraje. Po wygraniu wyborów przez PIS wszystko się popsuło. Teraz mamy najwyższą inflacje w UE a pensje w Polce rosną wolniej niż w Rumunii i na Węgrzech.


ile razy podnoszono minimalną pensję w ostatnich 5 latach i z jakiego poziomu ja podniesiono, a to są konkretne koszty. Weź pod uwagę, że większość polskiej gospodarki nie jest polska, a towarzystwo nie przychodzili tutaj, żebyś ty dobrze zarabiał tylko oni.
odpowiedź