SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska i USA prowadzą śledztwo w sprawie Huawei. Nowym wątkiem Wojskowa Akademia Techniczna

Służby wywiadowcze Polski i USA od dwóch lat prowadzą śledztwo w sprawie ewentualnych związków koncernu Huawei z chińskim wywiadem i kontaktów budowanych w Polsce przez Pekin – informuje „The Wall Street Journal”. Jednym z nowych wątków w postępowaniu jest Wojskowa Akademia Techniczna i aktywność na tej uczelni aresztowanych Piotra D. i Weijinga W.

 

Kwestia śledztwa w sprawie ewentualnej współpracy koncernu Huawei z chińskimi służbami stała się głośna w połowie stycznia br., gdy ABW aresztowała Weijinga W., dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce, oraz Piotra D., ostatnio pracującego w Orange Polska.

Zatrzymanie wywołało w Polsce kryzys zaufania do Huawei, a rząd zapowiedział że zbada zakres obecności chińskiego producenta na naszym rynku telekomunikacyjnym i jeśli będzie to konieczne podejmie w tym zakresie odpowiednie działania.

Teraz dziennik „The Wall Street Journal” opublikował artykuł, w którym opierając się na własnych źródłach ujawnia że już od dwóch lat służby wywiadowcze Polski i USA prowadzą śledztwo związane z możliwością przekazywania Pekinowi poufnych informacji na temat Polski, m.in. za pośrednictwem Huawei.

„WSJ” podaje, że jednym z nowych wątków w prowadzonym postępowaniu jest Wojskowa Akademia Techniczna. Aresztowany Piotr D. był w przeszłości pedagogiem na tej uczelni, zaś  Weijing W. pojawiał się na niej wielokrotnie z powodu prowadzonego na WAT, a organizowanego przez Huawei konkursu „Seeds of the future”.

Amerykańska gazeta zwraca uwagę na to, że laureaci konkursu w nagrodę wyjeżdżali do Chin i gościli m.in. w tamtejszej centrali Huawei, nie sugeruje jednak w związku z tym żadnych wniosków.

Z kolei w rozmowie z „WSJ” jeden z parlamentarzystów zachowując anonimowość przyznał, że śledztwo w sprawie obecności Huawei na polskim rynku było utrzymywane w tajemnicy w obawie przed pogorszeniem stosunków polsko – chińskich. Rozmówca dziennika przyznał też, że Chińczycy od kilku lat byli bardzo aktywni w istotnych obszarach naszej gospodarki i cieszyli się w tych działaniach dużą swobodą. Polskie amerykańskie służby mają w związku z tym obawy czy Pekin nie uzyskał dostępu do danych wywiadowczych istotnych nie tylko z punktu widzenia Polski, ale także jej sojuszników.

Pomimo wątpliwości jakie pojawiły się wokół obecności Huawei na naszym rynku najwięksi polscy operatorzy telekomunikacyjni nie zamierzając na razie rezygnować ze współpracy z tym producentem tłumacząc, że sprawie podejrzeń o współpracę koncernu z chińskimi służbami nie pojawiły się na razie żadne twarde dowody.

Huawei przewiduje, że za 2018 r. osiągnie łączne przychody w wysokości 108,5 mld dolarów. W 2019 r. firma chce się skoncentrować na inżynierii oprogramowania, dostarczaniu na rynek wiarygodnych produktów i zapewnieniu użytkownikom całkowitego bezpieczeństwa.

Dołącz do dyskusji: Polska i USA prowadzą śledztwo w sprawie Huawei. Nowym wątkiem Wojskowa Akademia Techniczna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl