SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska Press rozstaje się z dwoma redaktorami naczelnymi

Z wydawnictwem Polska Press (należy do Orlenu) żegnają się redaktor naczelny portalu i.pl Piotr Kotomski oraz Marcin Habel - naczelny „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”.

Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara Siedziba Polska Press, fot. PAP/Marcin Obara

W komunikacie Polska Press podano, że obowiązki redaktora naczelnego i.pl będzie teraz pełnił Wojciech Rogacin, który pozostaje naczelnym dziennika „Polska Metropolia Warszawska”.

Portal i.pl został uruchomiony jesienią 2022 roku przez PL24, spółkę zależną Polska Press. W styczniu br. zanotował 5,67 mln użytkowników oraz 3 minuty i 59 sekund średniego czasu korzystania (według badania Mediapanelu).

Z kolei obowiązki naczelnego „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego” przejęła Alicja Polewska-Matusewicz, zastępczyni redaktora naczelnego tych tytułów. Marcin Habel redaktorem naczelnym „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego” został w połowie 2021 roku, zastępując Tomasza Pietraszaka. Przeszedł z bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej, wcześniej pracował m.in. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

To pierwsze decyzje nowego zarządu Polska Press dotyczące kierownictw redakcji wydawnictwa. 23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Dwa tygodnie temu rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

Orlen podał pod koniec lutego br., że otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące.  - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu. 

Według nieoficjalnych ustaleń jedną z tym ofert złożyła Grupa ZPR Media, wydająca m.in. “Super Express”.

CZYTAJ TEŻ: Zarząd Polska Press będzie większy. Rusza nowa rekrutacja

Orlen przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych. W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej)

Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polska Press rozstaje się z dwoma redaktorami naczelnymi

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
neo
Powoli do i.pl wchodzi bartłomiejszczyzna. Silny portal prawicowy jest przejmowany przez tyskland.
18 12
odpowiedź
User
Medioznawca
Szkoda Piotrka Kotomskiego. Świetny dziennikarz i człowiek. Tuskoizacja postępuje.
15 10
odpowiedź
User
serio?
Szkoda Piotrka Kotomskiego. Świetny dziennikarz i człowiek. Tuskoizacja postępuje.


A czy sprawdził się na stanowisku, na którym go posadzono?
5 0
odpowiedź