SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press zamyka drukarnię w Poznaniu

Z końcem kwietnia zakończy działalność drukarnia Polska Press w Poznaniu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Firma, po zamknięciu w ub.r. drukarni w Koszalinie, ma jeszcze trzy takie zakłady.

W wewnętrznym komunikacie do pracowników zarząd Polska Press zaznaczył, że decyzję podjęto „na podstawie przeprowadzonych analiz biznesowych”.

„Zakończenie działalności drukarni w Poznaniu jest neutralne dla zachowania niezbędnego potencjału poligraficznego grupy. Opracowany przez Polska Press Grupę plan zakłada, iż od dnia 1 maja 2023 roku, wszystkie zlecenia będą realizowane w pozostałych drukarniach, które dysponują wykwalifikowanym personelem oraz niezbędnym zapleczem technicznym i materiałami” - przekazał zarząd firmy.

Do tego czasu drukarnia będzie funkcjonować i realizować wszystkie złożone zamówienia na obowiązujących dotychczas zasadach. Druk "Głosu Wielkopolskiego" i "Gazety Lubuskiej" ma zostać przeniesiony do Bydgoszczy.

„Tego typu decyzje podyktowane są zmianami w segmencie prasy drukowanej oraz czynnikami zewnętrznymi, tj. rosnącymi kosztami surowców czy energii, niezbędnymi w procesie produkcji. Dla naszej Spółki wydawanie prasy drukowanej nadal jest bardzo ważnym elementem działalności, niemniej jednak obszar ten wymaga reagowania na zachowania rynku oraz Czytelników. Dlatego też optymalizujemy nasze procesy produkcyjne i proponujemy naszym odbiorcom jeszcze lepszy produkt, zawierający większą ilość jakościowych treści prezentowanych w nowocześniejszych i bardziej obszernych niż dotychczas wydaniach”- komentuje w przesłanym nam w czwartek stanowisku Miłosz Szulc, członek zarządu Polska Press Sp. z o.o.

Wydawnictwo dodaje, że zakończenie działalności drukarni w Poznaniu „wynika w dużej mierze z decyzji części klientów usług poligraficznych, którzy przekształcają swoje zakupy na model cyfrowy. Natomiast Polska Press nie planuje zamykać żadnej z pozostałych drukarni, które posiada Spółka, gdyż mają one zapewnione stabilne i satysfakcjonujące obłożenie produkcją m.in. własnych tytułów prasowych. Mając na uwadze powyższe zamknięcie drukarni w Poznaniu pozostaje neutralne dla zachowania niezbędnego potencjału poligraficznego Polska Press Grupy”.

Po zamknięciu drukarni w Poznaniu Polska Press pozostaną trzy takie zakłady: w Białymstoku, Bydgoszczy i Sosnowcu. Firma w stanowisku zaznacza, że od 1 maja wszystkie zlecenia będą realizowane w pozostałych drukarniach, które dysponują wykwalifikowanym personelem oraz niezbędnym zapleczem technicznym.

Z końcem lipca ub.r. działalność zakończyła drukarnia w Koszalinie.

W 2021 roku Polska Press zamknęła drukarnię w Łodzi, a w 2017 roku – we Wrocławiu i Tarnobrzegu.

W 2021 roku Polska Press w ujęciu jednostkowym zanotowała wzrost przychodów z 313,96 do 314,47 mln zł, a przy spadku dotacji i ponad 20 mln zł odpisów miało 30,81 mln zł straty netto, wobec 4,09 mln zł zysku rok wcześniej. Wpływy koncernu ze sprzedaży gazet zmalały z 91,57 do 78,4 mln zł, w tej drugiej kwocie 10,37 mln zł osiągnięto w ramach grupy kapitałowej Orlenu. Był to kolejny mocno spadkowy rok, w 2019 roku przychody w tym zakresie sięgnęły 106,82 mln zł.

Firma wydaje 20 dzienników regionalnych („Nową Trybunę Opolską” poprzez spółkę zależną Pro Media), kilkadziesiąt tygodników lokalnych (wydawca nie informuje, ile dokładnie, ale wiele z nich zamknięto w ub.r.) oraz cztery dodatki telewizyjne.

Dołącz do dyskusji: Polska Press zamyka drukarnię w Poznaniu

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olhydra
Wszystko czego dotknie się nasza partia, zamienia się w łajno. Szkolnictwo, sądy, NFZ, prasa, itd.
odpowiedź
User
Kupili by zaorać..
Interes Życia. Tylko koni żal!
odpowiedź
User
Adrian
A jak kupowali, to bredzili, że Orlen potrzebuje drukarni faktur. Już nie potrzebuje? :)
odpowiedź