SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy Polska Press rozmawiają z zarządem o dodatkach inflacyjnych

Na początku listopada delegacja związków zawodowych z Polska Press zasiądzie do rozmów z zarządem spółki o dodatkach inflacyjnych dla załogi, ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Rozmowy jednak już ruszyły: kilka dni temu zarząd otrzymał od przedstawicieli pracowników pismo z propozycjami inflacyjnej osłony. Z naszych informacji wynika, że propozycją wyjściową będzie mniej więcej 15 proc. dodatku do pensji. - W Orlenie takie dodatki już funkcjonują - mówi nam Dariusz Śmigielski, reprezentujący stronę związkową.

Do spotkania na linii zarząd - pracownicy ma dojść zaraz po wszystkich Świętych, w czwartek 3 listopada - jak ustaliliśmy. – Wysłaliśmy już list z propozycją takiego spotkania i tematami, propozycja rozmów została przyjęta, więc stawimy się w centrali. Złożyliśmy konkretne propozycje, o których nie chciałbym publicznie mówić – przekonuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dariusz Śmigielski, przedstawiciel działających przy Polska Press związków zawodowych. – W PKN Orlen takie dodatki już funkcjonują, więc sądzę, że mogą być wprowadzone i u nas - dodaje Śmigielski.

Z naszych informacji wynika, że związkowcy będą chcieli przeforsować wprowadzenie wypłaty dodatków do pensji w wysokości (mniej więcej) 10-15 proc.; niewykluczone też, że na stole znajdzie się temat jednorazowej inflacyjnej zapomogi dla pracowników. Na razie jednak – z oczywistych przyczyn - obie strony nie ujawniają, nad czym będą debatowały.

Drugim z tematów spotkania ma być sytuacja w Polska Press po zmianie prezesa. Od połowy października w fotelu szefa wydawnictwa zasiada Stanisław Bortkiewicz, który zastąpił Tomasza Przybka.

Związkowcy Polska Press w kwietniu br. podpisali już z zarządem porozumienie płacowe, w myśl którego wypłacono 1000 zł jednorazowej nagrody każdemu pracownikowi. Zatrudnieni i współpracownicy otrzymali też na mocy tych postanowień 250 zł brutto podwyżki i 500 zł na karcie zakupowej Orlenu. Było to już drugie tego typu porozumienie po zmianie właściciela Polska Press Grupy. W połowie ub. roku zarząd po raz pierwszy podjął decyzję o podniesieniu wynagrodzeń, które objęło ponad 81 proc. pracowników.

Jak inni radzą sobie z inflacją

O dodatki inflacyjne dla pracowników walczą także związkowcy Agory. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie zarządu spółki z działającymi w niej związkami w sprawie możliwości wypłaty kolejnej transzy dodatków. - Zarząd stwierdził, że będzie to nie wcześniej niż w piątek, więc wypadnie to zapewne na początku listopada, po 1 listopada – powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Adriana Rozwadowska, przewodnicząca związku zawodowego NSZZ „Solidarność” w Agorze i Inforadiu.

W sierpniu jednorazowe dodatki inflacyjne otrzymali pracownicy Agory zarabiający mniej niż średnie wynagrodzenie w spółce (8300 zł brutto miesięcznie). Zarabiający do 4 tys. zł dostali 1751 zł, do 6 tys. - 1551 zł, a pomiędzy 6001 a 8300 zł – 1351 zł (wszystkie kwoty brutto). Pieniądze otrzymali nie tylko etatowi pracownicy, ale także stali współpracownicy Agory.

Z kolei Grupa TVN Warner Bros. Discovery wprowadza specjalne dodatki do pensji, które pracownicy będą otrzymywać do lutego 2023 r. włącznie. Dodatkowo pracodawca zaoferował jednorazową pomoc finansową dla osób w trudnej sytuacji, a wszystkim zatrudnionym sfinansuje jeden darmowy obiad w tygodniu. Na te świadczenia grupa wyda 10 mln zł - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. W poniedziałek 17 października ruszył też program bezpłatnych obiadów w biurach dla pracowników i współpracowników TVN Warner Bros. Discovery. W każdym tygodniu będą oni mogli zjeść w biurze jeden obiad na koszt firmy. Dotyczy to zarówno siedziby głównej w Warszawie, jak i oddziałów regionalnych spółki.

Jak wynika z najnowszego Badania i Raportu Koszyk Zakupowy autorstwa ASM Sales Force Agency, średnie ceny podstawowych produktów wzrosły w ujęciu rocznym o blisko 15 proc.. Ponownie najbardziej podrożały produkty tłuszczowe (70 proc.). Podwyżki przekraczające 20 proc. odnotowały trzy kategorie produktów – dodatki (25 proc.), nabiał (23 proc.) oraz używki i piwo (21 proc.).

Dołącz do dyskusji: Związkowcy Polska Press rozmawiają z zarządem o dodatkach inflacyjnych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tera
Aha czyli musimy znowu z naszych podatków płacić za to że PiS coś rozwalił i nie udaje im się podniesc
odpowiedź
User
Pompiarz
Dostaną 500 zł na karcie Orlenu i sobie kupią po hot rogu. Pod warunkiem że Bortek poleci karty aktywować
odpowiedź
User
Teleman
Ale jak,za co ? Mają 30 mln straty za ubiegły rok ,to z czego i za co te podwyżki? Bo mają bogatego właściciela ,to czemu pracownicy tego właściciela ,którzy wypracowują zysk ,mają utrzymywać "dziennikarskie" pasożyty ?
odpowiedź