SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie LNG podniesie kapitał o ponad 0,5 mld zł na finansowanie budowy terminalu

Do końca lipca Polskie LNG podniesie kapitał o 560 mln zł ze 110 mln zł w celu sfinansowania pierwszej części budowy terminalu w Świnoujściu, poinformował prezes Zbigniew Rapciak w czwartek.

Polskie LNG podniesie kapitał o ponad 0,5 mld zł na finansowanie budowy terminalu

Dodał, że 5% wartości kontraktu trafi do wykonawcy w 30 dni od podpisania umowy, a kolejne 5% w ciągu 30 dni od udostępnienia placu budowy, co jest planowane na wrzesień.

Umowę z wykonawcą ma zostać podpisana 15 lipca w Warszawie. W końcu czerwca Polskie LNG wskazało konsorcjum z udziałem PBG na wykonawcę terminalu LNG. Giełdowa spółka ma co najmniej 33-proc. udział w konsorcjum, które zaproponowało za prace 2,95 mld zł brutto.

Wg harmonogramu 23% wartości kontraktu zostanie opłacone w pierwszym roku jego realizacji, 37% w drugim roku, a po 20% w trzecim i czwartym roku. Rapciak podał, że minimum 1100 mln zł będzie pochodzić od Gaz Systemu, 100-proc właściciela Polskiego LNG, ponad 700 mln zł wpłynie z tytułu dotacji z UE, a reszta z innych źródeł. W marcu został podpisany list intencyjny z EBOiR i umowy z 10 bankami.

W skład zwycięskiego konsorcjum wchodzą: Saipem S.p.A. (Włochy) - Saipem SA (Francja) - Techint Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A. (Włochy) - Snamprogetti Canada Inc. (Kanada) - PBG SA (Polska) - PBG Export Sp z o.o. (Polska).

Zgodnie z regulaminem przetargu, podmioty uczestniczące w postępowaniu mogły składać ewentualne odwołania do Sądu Polubownego przy Krajowej Izbie Gospodarczej do dnia 5 lipca br.

Rapciak zapowiadał wówczas, że umowa z wykonawcą terminalu LNG zostanie podpisana w pierwszej połowie lipca br. Rozpoczęcie budowy, tak jak przewiduje harmonogram, planowane jest na wrzesień br.

Zadaniem wykonawcy jest wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu, wraz z przekazaniem do użytkowania, do 30 czerwca 2014 r.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m. sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m. sześc. gazu rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie LNG podniesie kapitał o ponad 0,5 mld zł na finansowanie budowy terminalu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl