SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie seriale na zachodnich licencjach

Pisaliśmy już o serialach komediowych, a tym razem przyglądamy się innym gatunkom serialowym, które swoją popularność zawdzięczają inspiracji zachodnim oryginałem.

„Komisarz Alex”, TVP„Komisarz Alex”, TVP

1. „Ojciec Mateusz” – TVP, 2008 –

Serial oparty na włoskiej licencji „Don Matteo”. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich seriali, który widzowie oglądają od ponad 14 lat. Opowiada historię katolickiego księdza Mateusza Żmigrodzkiego (w tej roli Artur Żmijewski, który wcześniej kojarzony był z postacią Kuby z produkcji „Na dobre i na złe”), powracającego z misji na Białorusi. Gdy ksiądz wraca do kraju, trafia do Sandomierza, ponieważ został tam przydzielony przez swoich zwierzchników jako proboszcz miejscowej parafii.


Szybko okazuje się, że ojciec Mateusz ma talent detektywistyczny i na przestrzeni kolejnych odcinków, często wchodząc w drogę lokalnym policjantom, rozwiązuje zagadki kryminalne, do których dochodzi na terenie Sandomierza. Sceptycy zastanawiają się, dlaczego Sandomierz jest najmniej bezpiecznym miastem w Polsce skoro tyle w nim zbrodni i przestępców.

Ksiądz Mateusz często, mimo początkowej niechęci ze strony policjantów, współpracuje z Orestem Możejko (Piotr Polk) oraz Mieczysławem Noculem (Michał Piela).

Serial mimo że jest produkcją kryminalną, nie unika także wątków komediowych i obyczajowych. Każdy odcinek opowiada nową historię (wyjątek stanowią odcinki 300 i 301). W produkcji poza Arturem Żmijewskim, występują: Piotr Polk, Michał Piela, Kinga Preis, Sławomir Orzechowski.

Włoski oryginał wciąż jest emitowany, w serialu „Don Matteo” po dziewięciu sezonach nastąpiła zmiana parafii. Pierwotnie akcja serialu rozgrywała się w miejscowości Gubbio w środkowych Włoszech, a po latach przeniosła się do Spoleto w prowincji Perugia.
Z powodu popularności serialu, Sandomierz stał się miastem często odwiedzanym w ramach tzw. serialowej turystyki. Fani produkcji podróżują śladami ojca Mateusza, aby zobaczyć miejsca, w których kręcony jest serial.

Dotychczas powstało dwadzieścia osiem serii, czyli 368 odcinków.


2.„Usta usta” – TVN, 2010 – 2011, 2020 - 2022

Tytuł oparty na brytyjskim oryginalne „Cold Feet” opowiada o życiu trzech par, których związki są na różnym etapie stabilizacji. Poznajemy Adama (Paweł Wilczak) i Julię (Magdalena Różczka), Izę (Sonia Bohosiewicz) i Piotra (Wojciech Mecwaldowski), a także Agnieszkę (Magdalena Popławska) i Krzysztofa (Marcin Perchuć). Jak opisuje producent: Wszyscy zmagają się z codziennymi problemami. Mają różne charaktery, plany i podejścia do moralności. Euforia miłosnych uniesień jest już za nimi i teraz muszą podejmować ważne decyzje w porozumieniu z ukochaną osobą.


Serial emitowany był ponad 11 lat i nagle wrócił z nowymi odcinkami w 2020. Dało to twórcom szansę na wprowadzenie znaczących zmian w życiu bohaterów, dotyczy to przede wszystkim postaci Adama.

Produkcja od początku tworzona była z myślą o widowni identyfikującej się z bohaterami i ich stylem życia. Dotychczas powstało pięć serii, na które składa się 47 odcinków.

3.„Bez tajemnic” – HBO, 2011 – 2013

Polski serial powstały dla HBO, oparty na izraelskim formacie „Be-tipul”. „Bez tajemnic” to serial psychologiczny, opowiada o pracy terapeuty, Andrzeja Wolskiego (w tej roli Jerzy Radziwiłowicz). W czterech odcinkach widzimy spotkanie z czwórką różnych pacjentów, a w piątym odcinku spotkanie terapeuty w ramach superwizji.

Powstały trzy sezony produkcji, w każdym sezonie terapeuta pracuje w innym gabinecie, ma to związek z jego życiem prywatnym i zmianami lokalowymi. Każdy pacjent ma własną historię, którą poznajemy na przestrzeni sezonu. Akcja serialu toczy się w Warszawie i Aninie. Najważniejszym miejscem akcji jest gabinet terapeuty.


 

Tytuł czerpał zarówno z izraelskiego oryginału, jak i z amerykańskiego odpowiednika, pt. „Terapia”. W serialu, poza Radziwiłowiczem, oglądamy m.in.: Małgorzatę Belę, Marcina Dorocińskiego, Aleksandrę Kusio, Ilonę Ostrowską, Łukasza Simlata i Krystynę Jandę.

Powstało 115 odcinków w ramach trzech sezonów produkcji.

4.„Krew z krwi” – Canal+, TVP2, 2012 - 2015

Jest to adaptacja holenderskiej produkcji „Penoza”. Akcja toczy się w Gdyni i opowiada historię rodziny Majewskich. Carmen Rota-Majewska (Agata Kulesza), to córka byłego szefa mafii. Bohaterka prowadzi normalne życie, nie mając nic wspólnego z kryminalnym światem. Wychowuje trójkę dzieci, a jej mąż, Marek (Zbigniew Stryj) prowadzi prywatną przystań jachtową. Jednak w rzeczywistości, razem z bratem Carmen, Wiktorem (Andrzej Andrzejewski) i jego kumplem Stefanem (Łukasz Simlat) zajmuje się przemytem papierosów.

Gdy Marek ginie w wyniku gangsterskich porachunków, jej życie diametralnie się zmienia. Pojawiają się obcy ludzie, grożąc dzieciom, żądając spłaty długów męża i skradzionych narkotyków. By chronić bliskich, Carmen staje na czele stworzonego przez rodzinę interesu.

 

W serialu wystąpili także: Aleksandr Domogarow, Izabela Kuna, Maciej Musiał, Bartłomiej Topa, Roma Gąsiorowska, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Jacek Poniedziałek, Gabriela Muskała, Bartosz Gelner.

Powstały dwie serie, na które składa się 18 odcinków.

5. „Komisarz Alex” – TVP, 2012 –

Serial inspirowany jest produkcją austriacko-włoską, zatytułowaną „Kommissar Rex”, a w wersji włoskiej „Il commissario Rex”.
Serial emitowany jest od 2012 roku, ale już czterokrotnie zmieniał się bohater i główny aktor w produkcji. „Komisarz Alex” na początku opowiadał o śledztwach prowadzonych przez komisarza Marka Bromskiego (Jakub Wesołowski), jego psa Alexa oraz członków wydziału zabójstw łódzkiej policji. Bohaterowie zajmowali się najpoważniejszymi sprawami kryminalnymi w mieście oraz województwie.

Po tragicznej śmierci Bromskiego jego stanowisko obejmuje komisarz Michał Orlicz (Antoni Pawlicki). Niestety Orlicz też znika z produkcji. Okazuje się, że bohater musi wyjechać do Brazylii, jego obowiązki przejmuje komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek). Górski także nie zostaje w serialu na dłużej. Po jego tragicznej śmierci, stanowisko obejmuje komisarz Adam Wilczak (Wojciech Czerwiński).

Rolę serialowego Alexa na planie filmowym odgrywają trzy psy: Ivo – główny pies, a także do scen akcji i kaskaderskich ujęć, Odi – pies do ujęć spokojnych i Wick – pies do scen akcji i kaskaderskich ujęć.

Dotychczas powstało osiemnaście serii, na które składają się 223 odcinki (stan na 12 listopada 2022).

Dołącz do dyskusji: Polskie seriale na zachodnich licencjach

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Czy będzie artykuł o serialach na wschodnich licencjach?
Z zachodnich jeszcze można wymienić "Komisarz Mama" - polska wersja francuskiego "Candice Renoir".
odpowiedź
User
Janusz
Kiepscy są Polską wersją Bundych
odpowiedź
User
Seba
A ile powstało na polskiej live chi którą odsprzedano?
odpowiedź