SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 3/4 Polaków wyjedzie na wakacje do jednego z europejskich krajów

Blisko połowa (46,4 proc.) Polaków planuje tego lata co najmniej kilka city-breaków, a 39,1 proc. wybiera się na dłuższe wakacje. Ponad 75 proc. zamierza podróżować po Europie, a wśród najpopularniejszych kierunków są: Rzym, Alicante, Paryż, Barcelona, Londyn, Mediolan, Malaga, Majorka – wynika z danych własnych oraz ankiety przeprowadzonej przez platformę do rezerwacji biletów lotniczych Fru.pl.

46,7 proc. pytanych oznajmiło, że rezerwuje swoje podróże minimum 2 miesiące wcześniej. 34,8 proc. robi to na około miesiąc wcześniej, 14,8 proc. na koło 2 tygodnie, a pozostali na 2-5 dni wcześniej. Prawdopodobnie również dlatego booking window (czas pomiędzy rezerwacją a faktycznym wylotem) w przypadku aż 71 proc. podróżujących wynosi minimum 31-90 dni.

Najchętniej na urlop we wrześniu

Z drugiej strony aż 66,4 proc. respondentów albo nie ma jeszcze zaplanowanej wakacyjnej podróży, albo pomimo iż wie, gdzie chce polecieć, to nie dokonało jeszcze zakupu biletów lotniczych. Wynika to między innymi z konieczności zsynchronizowania daty wyjazdu z innymi osobami (rodziną, partnerem itd.), na co wskazało w ankiecie 45,5 proc ankietowanych.

Chociaż większości wakacje kojarzą się z letnimi miesiącami, to ankietowani odpowiadali, że najchętniej wyjeżdżają we wrześniu (34,5 proc.). Lipiec i sierpień znalazły się na kolejnych miejscach, z 20,5 oraz 16,5 procentami.

Zapytani o to, w jaki sposób najczęściej planują wakacje, 64 proc. ankietowanych wskazało, że wykorzystuje w tym celu strony do planowania podróży typu Fru.pl. 24,3 proc. oznajmiło, że robi to bezpośrednio na stronach dostawców (hotele, linie lotnicze), a 11,7 proc. stawia na wyjazd zorganizowany i korzysta z biur podróży lub doradcy turystycznego.

Czynnik wyboru: atrakcyjność i cena

Jeśli chodzi o kierunki podróży 47,2 proc. bierze pod uwagę miejsca, których wcześniej nie odwiedzało, a 35,7 proc. – atrakcyjną cenę biletów. Pozostali to ci, którzy decydują się zawsze na te same kierunki albo wybierający destynacje, do których można dotrzeć jak najszybciej.
Według danych rezerwacyjnych Fru.pl niespełna 41 proc. osób wyjeżdża na okres 3-5 dni, a prawie 53 proc. na 6 dni i więcej. Najczęściej wyjazdy w trakcie wakacji 2024 trwają 4 dni (17 proc. rezerwacji).

Z danych Fru.pl wynika, że Polacy lubią promocje i mocno zwracają uwagę na ceny, a z drugiej strony wydają się nie oszczędzać, gdy w grę wchodzą najważniejsze urlopy w ciągu roku. Zapytani o wakacyjny budżet w porównaniu do roku ubiegłego, 43,1 proc. odpowiedziało, że jest taki sam jak rok temu, 35 proc. że jest wyższy, a 21,9 proc. – niższy. Maksymalna kwota, jaką Polacy zamierzają przeznaczyć na wakacje 2024 na jedną osobę to w większości (53,8 proc.) 2001-4500 zł. Pozostali deklarowali sumy poniżej 2000 zł na osobę (30,4 proc.) oraz powyżej 4501 zł na osobę (15,8 proc.).

Średnie ceny biletów lotniczych do najpopularniejszych kierunków w okresie wakacyjnym kształtują się następująco: Rzym z Warszawy to 506 zł, a z Krakowa 469 zł; Alicante z Gdańska to koszt 650 zł. Średnia cena biletu z Gdańska do Paryża to 422 zł. Lot do Barcelony z Poznania kosztuje 462 zł. Średnia cena biletu do Londynu to 377 zł z Krakowa i 388 zł z Gdańska.

Europa wiedzie prym 

75,4 proc. ankietowanych planuje wyjechać na wakacje gdzieś w Europie. Najpopularniejsze (według liczby zakupionych biletów) miasta to: Rzym (6,6 proc.), Alicante (4,7 proc.), Paryż (3,4 proc.), Barcelona (2,9 proc.), Londyn (4,3 proc.), Mediolan (3,2 proc.), Malaga (2,1 proc.). 60,8 proc ankietowanych wskazało, że w przypadku podróży w wakacje wybierze kierunki, gdzie jest dostęp do plaży oraz morza czy oceanu.

Zgodnie z wynikami ankiety, coraz więcej osób pragnie dalszych wypraw i zamierza spędzić urlop poza Starym Kontynentem np. w Maroko czy Turcji – to 10,4 proc., zaś 7,3 proc. postawi na egzotykę tj. Meksyk, Zanzibar, Tajlandię. 6,3 proc. planuje podróże po Polsce.

Wybierając kierunek swoich podróży ponad połowa badanych (56,5 proc.) korzysta z promocji na loty i podróże, 37,9 proc. przegląda strony i blogi podróżnicze, 34,8 proc. szuka inspiracji w mediach społecznościowych, a 28,4 proc. korzysta z rekomendacji znajomych. Pozostali biorą pod uwagę opinie w mediach oraz rekomendacje influencerów.

Ankieta „Gdzie Polacy planują swoje podróże wakacyjne w 2024 roku?”, przeprowadzona w formie internetowej na próbie 600 osób, w terminie 6-22.05.2024. Analiza platformy do rezerwacji biletów FRU.pl na podstawie danych własnych za okres 01.01.2023 – 10.06.2024.

Dołącz do dyskusji: Ponad 3/4 Polaków wyjedzie na wakacje do jednego z europejskich krajów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
75 % Polaków planuje wyjazd do zagrnicznego kraju, a średnio rocznie niecaały raz odbywamy podróż lotniczą. Czy ktoś czyta te raporty przed publikacją? Przestancie publikować glupoty.
odpowiedź