SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 300 tys. dłużników telekomunikacyjnych zalega 750 mln zł. Najwyższa kwota to 210 tys. zł

305,5 tys. osób ma obecnie długi wobec operatorów telekomunikacyjnych o łącznej wartości 750 mln zł. Najwięcej dłużników pochodzi ze Śląska, choć rekordzista to warszawiak, winien ponad 210 tys. zł - wynika z danych BIG InfoMonitor.

fot. Shutterstock.com Article

Na koniec I półrocza br. liczba dłużników telekomunikacyjnych przekroczyła 305,5 tys. Kwota zaległości, na którą w przeważającej mierze składają się rachunki za telefony komórkowe, wyniosła 750 mln zł. Średnia wartość długu to obecnie 2 455 zł.

Wśród dłużników, obok tych, którzy przeszacowali swoje finansowe możliwości, albo po prostu z przyczyn losowych przestają radzić sobie z obsługą zobowiązań, są też oszuści. Biorą po kilka drogich telefonów, i to czasami u kilku operatorów jednocześnie, nawet nie zakładając, że będą za nie płacić.

Do rejestru trafiają też gubiący dowód osobisty. Zakupy w firmach telekomunikacyjnych na cudzy dokument to nie rzadkość. W gronie dłużników-konsumentów znajdują się też prowadzący działalność gospodarczą, którzy biorą po kilka telefonów na firmę. Gdy jednak biznes ma kłopoty, zostają z długiem zapisanym na prywatne konto. Zaległości telekomunikacyjne są często znacznie wyższe niż wynikałoby to z prostego przeliczenia niezapłaconych kwot. Operator nalicza bowiem wszystkie opłaty, które miały być uregulowane do końca trwania zawartej umowy, a stawkę może podbić dodatkowo odjęcie przyznanych wcześniej rabatów i gdy telefonów jest kilka, dług rośnie do dziesiątków tysięcy zł i więcej.

Rekord - ponad 210 tys. zł długu - należy do 45-latka z Warszawy. W czołówce jest jeszcze trzech innych mieszkańców stolicy, w tym zajmujący drugą pozycję 59-letni mężczyzna, mający ponad 187 tys. zł zaległości. W pierwszej dziesiątce jest jedna kobieta - 29-letnia mieszkanka Lublina z długiem o wartości 85 tys. zł.

Najwięcej dłużników telekomunikacyjnych mieszka na Śląsku – 46 tys.. Ich łączny dług przekracza 113 mln zł. Dalej jest Dolny Śląsk z ponad 33 tys. dłużników i kwotą zaległości przekraczającą 83 mln zł. Na trzeciej pozycji znalazło się Mazowsze, gdzie mieszka ponad 32 tys. dłużników telekomów, a ich łączny dług dochodzi do 83 mln zł. Najmniej niepłacących operatorom telekomunikacyjnym zamieszkuje Podlasie oraz województwa świętokrzyskie i opolskie.

Statystycznie najbardziej ryzykowne dla firm telekomunikacyjnych są województwa lubuskie, dolnośląskie oraz kujawsko-pomorskie, bo to tu można spotkać 14 dłużników telekomunikacyjnych na 1000 dorosłych mieszkańców. Na Śląsku jest ich 12, a po 11 na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu. 10 jest w Wielkopolsce, czyli tak jak w statystyce dla całego kraju.

Średnia wartość zadłużenia telekomunikacyjnego przypadająca na jedną osobę wynosi obecnie 2 455 zł i jest to o 122 zł więcej niż przed rokiem. Najwyższą średnią mają klienci telekomów z Małopolski (2 600 zł) oraz Mazowsza (2 586 zł).

Analiza wieku i płci dłużników telekomunikacyjnych pokazuje, że najwięcej osób niepłacących rachunków to osoby między 25 a 34 rokiem życia – niemal 80 tys. osób. Niewiele mniej ma od 35 do 44 lat – ponad 75,3 tys. osób. Podobnie jak w przypadku ogółu zaległości, tak i tu przeważają długi mężczyzn - stanowią one 60 proc. sumy, przy 58 proc. udziale panów w liczbie dłużników telekomunikacyjnych.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 300 tys. dłużników telekomunikacyjnych zalega 750 mln zł. Najwyższa kwota to 210 tys. zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Sorry, ale jak mozna byc dluznikiem za telefon. Przeciez dzis w ofercie na karte jest wszystkiego na full za 20 zł. Tylko idiota bierze w dzisiejszych czasach abonament.
12 8
odpowiedź
User
Qw
Tylko karta
11 8
odpowiedź